poliția.md

Un bărbat din Ialoveni a fost găsit după doi ani de căutări. Fusese condamnat pentru viol în grup (VIDEO)

Un bărbat de 35 de ani, originar din Ialoveni, a fost reținut de oamenii legii la doi ani după ce fusese anunțat în urmărire națională și internațională, pentru viol. Reținerea a avut loc pe 9 februarie, însă poliția a publicat informația abia pe 11 februarie.

Bărbatul fusese condamnat, în 2017, la 6 ani de închisoare pentru viol, prin Decizia Curții de Apel Chișinău. Doi ani mai târziu, a fost anunțat  în căutare de Inspectoratul de Poliție Ialoveni.

Acesta a săvârșit fapta în anul 2010. Fiind în stare de ebrietate, acesta, împreună cu alți doi complici, a mers în gospodăria unei localnice din satul Mileşti Mici, raionul  Ialoveni. Ulterior, au violat-o.

Învinuitul a fost reținut și plasat în arest, însă, după câteva luni, a fost eliberat. Ulterior, acesta a reușit să se ascundă de oamenii legii. 

Bărbatul a fost predat inițiatorului căutării și plasat în Penitenciar.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

colaj NM

Cererea de chemare în judecată depusă de Ceban împotriva lui Istratii – respinsă. Reacția deputatului PAS

Judecătoria Chișinău, sediul Centru a respins ca neîntemeiată cererea de chemare în judecată depusă de primarul Chișinăului, Ion Ceban, împotriva deputatului PAS Dorian Istratii, pentru o postare în care a menționat viziunile politice contradictorii ale edilului. Anunțul a fost făcut de parlamentar pe 16 iulie, pe Facebook.

Ivan Ceban a pierdut astăzi procesul de judecată inițiat împotriva mea pentru postarea de mai jos făcută în 2023. El este alternativa foștilor, alternativa Kremlinului, confirmat recent prin interdicția în spațiul Schengen din cauza riscurilor de securitate pentru Uniunea Europeană”, a transmis Dorian Istratii.

Deputatul PAS a publicat și decizia Judecătoriei Chișinău, sediul Centru, care a examinat cauza. Potrivit documentului, cererea de chemare în judecată depusă de Ceban împotriva lui Istratii a fost respinsă ca neîntemeiată. Hotărârea primei instanțe poate fi atacată la Curtea de Apel Centru în termen de 30 de zile.

Edilul l-a acționat în judecată pe deputat pentru o postare pe Facebook din 2023, în care a fost vizat. Textul publicației menționat: „Nesterovschi, Lozovan, Ivan Ceban sunt dintr-un aluat care l-a plămădit Voronin, l-a preluat Plahotniuc și l-a plămădit mai departe cu mâna lui Dodon și, mai nou, fugarul Șor i-a cumpărat cu tot cu papuci. Atenție la oameni falși, atenție la cei care sunt gata să-și vândă țara pentru doi arginți. Exemplul primarului Ivan Ceban care ieri era împotriva Uniunii Europene și vorbea limba moldovenească, iar astăzi încearcă să mintă cetățenii că e pro-european și vorbește româna”. Ceban solicitase revocarea postării și obligarea lui Istratii să publice.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: