Андрей Мардарь / NewsMaker

Un partid din Moldova a fost dizolvat, iar altuia i-a fost limitată activitatea timp de 6 luni. Decizia Curții de Apel

Activitatea Partidului Socialist din Moldova a fost limitată pe un termen de 6 luni, iar Partidul Conservator a fost dizolvat. Deciziile au fost luate pe 30 iulie de către Curtea de Apel Centru, în baza sesizării depuse de Comisia Electorală Centrală (CEC) la Ministerul Justiției, relatează TV8.

Potrivit dispozitivului instanței, ambele hotărâri sunt definitive și executorii, dar pot fi atacate în termen de 10 zile de la data pronunțării dispozitivului, prin intermediul Curții de Apel Centru. De asemenea, de la ambele formațiunii a fost percepută taxa de stat de 250 de lei.

Anterior, autoritatea electorală a cerut Guvernului să intervină pentru a limita activitatea partidului din cauza încălcării repetate a legii privind finanțarea activității politice.

Astfel, șapte formațiuni politice, inclusiv Partidul Socialist din Moldova, nu au prezentat raportul privind gestiunea financiară pentru primul semestru al anului 2025. Din listă mai fac parte: Partidul Conservator, Partidul „Șansă”, Partidul Forța de Alternativă și de Salvare a Moldovei, Partidul „Fenix Moldova”, Partidul Regiunilor din Moldova (dizolvat) și Partidul „Moldova Unită – Единая Молдова” (dizolvat).

În cazul Partidului Socialist din Moldova, raportul a fost trimis pe suport de hârtie, prin Poșta Moldovei, și semnat de o persoană neconfirmată ca trezorier, lucru interzis de lege.

Prin urmare, CEC a cerut Guvernului să intervină pentru a limita activitatea Partidului Socialist din Moldova și a Partidului Politic Forța de Alternativă și de Salvare a Moldovei, iar în cazul Partidului Conservator și al Partidului Politic „Șansă” – să inițieze procedurile de dizolvare.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari/NewsMaker

Despre ce vor discuta elevii la prima lecție din acest an? Tema – obligatorie în toate instituțiile, private și publice

Anul de studii 2025-2026 va începe luni, 1 septembrie, în toate instituțiile de învățământ din Republica Moldova. Prima lecție va avea loc sub genericul „Valorile care ne unesc”, temă obligatorie pentru toate școlile și liceele, atât publice, cât și private.

Ministerul Educației și Cercetării a anunțat că, pentru desfășurarea acestei ore tematice, a pregătit un set de materiale didactice adaptate fiecărui nivel de studiu. Resursele au fost elaborate cu sprijinul Consiliului Europei.

Aminti că prima lecție din anul precedent de studii a avut genericul „Împreună pentru pace”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: