moldova1.md

Un spațiu public din București ar putea fi redenumit în memoria fostului deținut politic al regimului de la Tiraspol Ilie Ilașcu

Capitala României, București, ar putea avea un spațiu public denumit „Piața Ilie Ilaşcu”, în memoria fostului deținut politic al regimului de la Tiraspol. Un proiect de hotărâre în acest sens urmează să fie discutat în ședința de joi a Consiliului General al Municipiului București, scrie G4Media, cu trimitere la Agerpres.

Potrivit sursei citate, denumirea „Piața Ilie Ilaşcu” ar urma să fie atribuită spațiului public situat la intersecția străzii Ion Coravu cu aleea Pan Halippa și strada Tony Bulandra. Inițiativa aparține consilierilor generali din partea Partidului Mișcarea Populară (PMP).

În referatul de aprobare al proiectului se vorbește despre necesitatea păstrării memoriei personalităților care au contribuit la apărarea identității românești, promovarea valorilor democratice și consolidarea relațiilor dintre România și Republica Moldova. Documentul menționează că Ilie Ilaşcu este una „cele mai puternice şi simbolice figuri”  ale românilor din Republica Moldova și din regiunea transnistreană.

„A fost arestat în 1992 de autorităţile separatiste de la Tiraspol pentru activităţile sale pro-româneşti, pentru promovarea identităţii naţionale româneşti, pentru sprijinul acordat mişcării de independenţă a Republicii Moldova şi pentru poziţia sa fermă în favoarea unirii cu România. A fost condamnat la moarte în urma unui proces considerat de organizaţiile internaţionale ca fiind ilegal, politic şi lipsit de garanţiile fundamentale ale unui act de justiţie. A petrecut nouă ani în detenţie, „în condiţii inumane”, iar eliberarea sa în 2001 a fost posibilă datorită „unor puternice presiuni internaţionale” şi ca urmare a hotărârii CEDO”, se arată în document.

Ilie Ilașcu a încetat din viață pe 17 noiembrie 2025, la vârsta de 73 de ani. La scurt timp după eliberarea sa din detenția ilegală de la Tiraspol, în mai 2001, acesta s-a stabilit la București.

Moartea lui Ilie Ilașcu a generat un val de reacții la Chișinău. Politicieni, activiști și cetățeni au cerut autorităților, inclusiv, redenumirea unei străzi din capitală în memoria fostului deținut politic. Pe 23 ianuarie, curent, consilierul municipal MAN, Corneliu Pîntea, a anunțat că inițiativa privind redenumirea unei artere de circulație, atribuirea denumirii unui scuar sau edificarea unui monument de for public în municipiul Chișinău, în memoria „eroului neamului” Ilie Ilașcu, a fost pusă pe rol.

„Avem și o propunere pentru Comisia de reglementare a denumirilor urbane din municipiul Chișinău”, a precizat consilierul municipal într-o postare pe rețelele sociale, fără a oferi, deocamdată, detalii suplimentare.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Primăria Chișinău

Restricții de circulație în Chișinău, în ziua funeraliilor lui Gheorghe Urschi: ce trebuie să cunoască șoferii

Pe 15 martie va fi sistat temporar traficul rutier pe anumite străzi din centrul Chișinăului, în legătură cu desfășurarea funeraliilor maestrului Gheorghe Urschi. Transportul va fi redirecționat pe străzile adiacente, iar restricțiile vizează intervalul orelor 09:45-13:00. Anunțul a fost făcut pe 14 aprilie de Primăria Chișinău.

Potrivit autorităților locale, în intervalul orelor 09:45-10:00, restricțiile de trafic vor viza strada A. Pușkin, tronsonul cuprins între strada București și strada V. Micle.

De la ora 13:00, cortegiul funerar se va deplasa spre Cimitirul Central de pe strada Armenească din Chișinău, după cum urmează: str. A. Pușkin, tronsonul cuprins între str. V. Micle și bd. Ștefan cel Mare și Sfânt; bd. Ștefan cel Mare și Sfânt, tronsonul cuprins între str. A. Pușkin și str. V. Alecsandri; str. Vasile Alecsandri, tronsonul cuprins între bd. Ștefan cel Mare și Sfânt și str. A. Mateevici; str. A. Mateevici, tronsonul cuprins între str. V. Alecsandri și str. Armenească, pe contrasens, până la Cimitirul Central.

Conducătorii auto au fost îndemnați să se conformeze cerințelor agenților de circulație, să manifeste răbdare și disciplină în trafic, fără abateri de la regulamentul circulației rutiere.

***

Gheorghe Urschi, supranumit „regele umorului moldovenesc”, a decedat pe 13 aprilie. Decesul a survenit după ce artistul fusese internat în stare gravă la Spitalul Clinic Republican „Timofei Moșneaga” pe 9 martie. Acesta a fost supus unei intervenții chirurgicale.

Maestrul va fi înmormântat pe 15 aprilie, la Cimitirul Central de pe strada Armenească din Chișinău. Ziua de 15 aprilie a fost declarată zi de doliu național.

Gheorghe Urschi s-a născut pe 18 ianuarie 1948, în satul Cotiujenii Mari, raionul Șoldănești. A fost actor, regizor și umorist. În 2012 a fost distins cu „Ordinul Republicii”, iar în 2019 a primit Premiul Național. A părăsit scena în 2011, după ce a suferit un atac cerebral.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: