poliția
Poliția Republicii Moldova

Un tânăr a încercat să corupă polițiștii de patrulare: a fost prins beat la volan și fără permis de conducere

Un tânăr de 27 de ani, fără permis de conducere și în stare de ebrietate, a fost stopat de polițiști în raionul Drochia. Pentru a scăpa de pedeapsă, potrivit oamenilor legii, tânărul a lăsat în automobilul poliției 2 mii de lei. Acum, acesta riscă să fie cercetat penal. 

În seara zilei de ieri, în timp ce se aflau la asigurarea siguranței rutiere în localitatea Ochiul-Alb din raionul Drochia, polițiștii Direcției patrulare Nord a INSP au stopat pentru verificare un automobil de marcă Mercedes la volanul căruia se afla un tânăr de 27 de ani, din aceeași localitate. 

În urma verificării s-a stabilit că, șoferul conducea vehiculul fără a deține permis de conducere, iar în timpul documentării de la acesta s-a simțit un miros specific de alcool. Fiind testat alcoolscopic s-a constatat că bărbatul se afla în stare de ebrietate- 0,29 mg/l vapori de alcool în aerul expirat. 

„În timpul examinării cazului pentru conducerea autovehiculului fără permis de conducere fiind în stare de ebrietate, contravenientul a lăsat în automobilul de serviciu mijloace bănești în sumă de 2 000 lei”, comunică reprezentanții Poliției. 

Oamenii legii mai spun că cazul dat a fost înregistrat conform legislației, iar persoana vinovată riscă să fie cercetată penal pentru corupere activă.

Mașina a fost transportată la parcarea specială, iar la fața locului a fost solicitată grupa operativă din cadrul Inspectoratului de poliție Drochia pentru documentarea cazului conform competenței.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

rtvi.com

Reacția Rusiei după ce Trump a încurajat țările NATO să doboare avioanele rusești: „O isterie”

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a calificat, miercuri, drept „isterie” acuzaţiile privind pătrunderea unor avioane ruseşti în spaţiul aerian NATO, relatează AFP, potrivit Agerpres. Reacția vine după ce preşedintele american Donald Trump a încurajat țările Alianței să doboare aeronavele ruseşti care le încalcă spaţiul aerian, scrie Digi24.

„Există o asemenea isterie cu privire la piloţii noştri militari care ar încălca anumite reguli şi ar pătrunde neautorizat într-un spaţiu aerian”, a declarat Peskov.

Aceste afirmaţii sunt „nefondate”, a adăugat el în cadrul unei conferinţe de presă. „Aviaţia noastră militară respectă toate regulile şi reglementările privind spaţiul aerian”, a dat el asigurări.

Cu o zi înainte, preşedintele SUA a declarat că ţările NATO ar trebui să doboare aeronavele ruseşti care le încalcă spaţiul aerian, în urma a trei incursiuni efectuate de drone sau a avioane de vânătoare ruseşti pe teritoriul Alianţei în mai puţin de două săptămâni.

Rusia a negat de fiecare dată responsabilitatea, dar NATO a avertizat marţi Moscova că „escaladarea” trebuie să se oprească şi a dat asigurări că este gata să se apere prin toate mijloacele.

Luni, Danemarca a fost nevoită să închidă aeroportul din Copenhaga după ce mai multe drone de origine necunoscută au fost semnalate în apropiere.

La începutul acestei luni, Polonia, România şi Estonia au denunţat încălcări ale spaţiului lor aerian de către aparate de zbor ruseşti.

În noaptea de 9 spre 10 septembrie, aproximativ 20 de drone au pătruns în spaţiul aerian al Poloniei, iar avioane de vânătoare olandeze au doborât trei dintre ele, o premieră în istoria Alianţei de la crearea sa în 1949.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: