screenshot/YouTube

Urătură din Anglia pentru guvernarea de la Chișinău: „Să nu uite niciodată că diaspora nu iartă”

Comunitatea moldovenilor stabiliți în orașul Northhampton din Marea Britanie a sărbătorit Revelionul cu o petrecere fastuoasă, de la care nu au lipsit muzica populară, dansurile și urăturile. În timpul reprezentației, organizatorii au avut un mesaj și pentru guvernare.

Imaginile video au fost publicate pe YouTube.

Am plecat colea departe  ca să facem bani oleacă

Anii trec și anii pleacă, nu toți vor să se întoarcă

Din Moldova mulți plecați. Toți suntem cu demnitate

Omenoși și puși pe fapte. Iar diaspora rebelă nu e lumea paralelă

Forța noastră-i la votare. Punem hoții la răcoare.

Și de asta permanent să se știe-n Parlament

La Guvern și-n ministere toți să aibă în vedere

Să nu uite niciodată că diaspora nu iartă”.

Amintim că la alegerile parlamentare din iulie 2021 s-a înregistrat o prezență-record în diaspora. Comunitatea moldovenilor din Northampton a fost printre cele mai active. Acolo au votat aproape 3800 de cetățeni ai Republicii Moldova. În total, în cadrul celor 150 de secții de votare constituite peste hotare și-au exercitat dreptul constituțional de vot – 212 145 de alegători.


Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

„Chemarea vieții mele”. Cum a fost sunat Alexandru Munteanu de Maia Sandu și i s-a propus funcția de premier

Alexandru Munteanu a confirmat că a acceptat propunerea de a prelua funcția de prim-ministru al Republicii Moldova după o discuție telefonică cu președinta Maia Sandu. Omul de afaceri, economist de profesie, a declarat, în primul interviu acordat după desemnare, că își propune să formeze „cea mai bună echipă” pentru viitorul cabinet de miniștri.

„A fost foarte neașteptat. Era o seară frumoasă, stăteam cu soția și ne aranjam lucururile, ne făceam planuri și a sunat telefonul. Deși nu știam cine telefonează, a fost o voce pe care am reucnoscut-o. Am vorbit pe scurt despre seară, despre căței, despre Codruț, despre cățelul meu Cooper și doamna președintă îmi spune că, de fapt, mă sună să-mi spună altceva. Așa a început discuția, după care am avut două nopți nedormite, discuții cu familia, prietenii cei mai apropiați și iată-mă aici. Acum 10 zile eram o persoană liberă, care se gândea la vacanțe, la universități, și acum sunt în Republica Moldova, pentru că asta a fost o chemare a vieții mele, cred”, a declarat Munteanu la „În Profunzime”.

În ceea ce privește echipa cu care își propune să vină la conducerea viitorului Guvernului, Munteanu a confirmat că unii din actualii miniștri ar putea să își păstreze fotoliile, însă vor fi și numele noi. „Încercăm să creăm cea mai bună echipă”, a spus el.

Amintim că, pe 14 octombrie, Igor Grosu, liderul Partidului Acțiune și Solidaritate, care a obținut din nou majoritate parlamentară, în urma alegerilor din septembrie l-a desemnat pe Alexandru Munteanu candidat la funcția de prim-ministru. S-a întâmplat la o zi după ce Dorin Recean a anunțat că renunță la funcția de premier, dar și la mandat de deputat, pe care l-a obținut în urma alegerilor parlamentare din septembrie, pe lista PAS.

Pe 16 octombrie – după ce Curtea Constituțională a confirmat alegerile și a validat mandatele deputaților aleși – președinta Maia Sandu a recunoscut că l-a contactat personal pe Alexandru Munteanu pentru a-l convinge să accepte postul de prim-ministru: „Da, l-am sunat eu”, a declarat șefa statului la Realitatea.

Conform legii, după validarea mandatelor deputaților aleși, președinta Maia Sandu urmează să convoace prima ședință a noului Parlament, iar ulterior PAS va înainta oficial șefei statului candidatura lui Munteanu.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: