Андрей Мардарь/NewsMaker

„Va permite accelerarea procesului de vaccinare”. Maia Sandu a mulțumit Rusiei pentru vaccinurile donate

Șefa statului, Maia Sandu, a mulțumit Federației Ruse pentru donația de 142 de mii de doze de vaccin Sputnik-V, care au ajuns în Republica Moldova, astăzi, 24 aprilie. 

„Republica Moldova a primit un lot de 142 000 de doze de vaccin Sputnik V, ceea ce va permite accelerarea procesului de vaccinare. Mulțumim Federației Ruse pentru această donație acordată țării noastre, care deschide posibilitatea extinderii categoriilor de persoane vaccinate”, a scris Maia Sandu pe pagina sa de Facebook.

„Statul trebuie în continuare să facă tot posibilul pentru a aduce în țară cât mai multe doze de vaccin, dar și să asigure acces la mai multe tipuri de vaccin, așa încât cetățenii să poată alege”, a mai spus șefa statului.

Precizăm că lotul de 142 de mii de doze de vaccin Sputnik-V a ajuns la Chișinău, sâmbătă, 24 aprilie. Acesta a fost adus cu un avion oferit de Federația Rusă. Următorul lot de 40 de mii doze de vaccin va fi livrat pe parcursul lunii mai.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

adb.org

Femeile cu dizabilități care se confruntă cu violență pot primi sprijin juridic gratuit

Femeile cu dizabilități din Republica Moldova pot solicita, de acum, ajutor juridic și informațional printr-o linie gratuită de WhatsApp. Lansată de Asociația „Abilități Europene Fără Limite” (AEFL Moldova), linia +373 67 777 380 oferă răspunsuri rapide, confidențiale și concrete pentru victimele violenței fizice, psihologice, economice sau instituționale, facilitând accesul la protecție și servicii specializate.

Ce oferă linia de suport juridic pe WhatsApp

Prin intermediul acestei linii, femeile cu dizabilități pot primi:

  • Explicații juridice clare privind drepturile lor și măsurile de protecție disponibile, inclusiv ordin de restricție, plângeri sau alte mecanisme legale;
  • Informații despre documentarea cazurilor de violență, cum ar fi mesaje, certificate medicale sau martori;
  • Îndrumare pas cu pas către poliție, servicii sociale, de sănătate sau alte servicii specializate;
  • Sprijin informațional privind rutele de referire, pentru a nu rămâne singure în fața sistemului.

Linia este dedicată celor care se confruntă cu violență fizică, psihologică, economică sau instituțională și le permite să trimită mesaje text sau vocale, fără a-și dezvălui identitatea. Aceasta completează serviciile de urgență, recomandate prin apel la 112, și vine ca un instrument discret și accesibil pentru reducerea izolării și creșterea nivelului de informare.

„Femeile cu dizabilități se confruntă frecvent cu bariere suplimentare în accesarea informației, a protecției și a serviciilor de sprijin. Prin lansarea acestei linii, AEFL Moldova își propune să reducă izolarea, să crească nivelul de informare și să faciliteze accesul la mecanismele de protecție existente. Fiecare viață contează. Fiecare femeie are dreptul la o viață fără violență și în siguranță”, subliniază organizatorii.

Proiectul „Pod către Siguranță – Răspuns Comunitar pentru Femeile cu Dizabilități Afectate de Violență” este implementat de AEFL Moldova împreună cu Centrul de Suport Juridic, Rețeaua Națională a Femeilor cu Dizabilități și Parteneriatul Aleselor Locale pentru Sprijinul Comunitar, fiind finanțat printr-un grant IWPR, cu sprijinul Guvernului Marii Britanii și Irlandei de Nord.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: