(VIDEO) În Moldova vor crește salariile, fermierii critică și bat cu pumnul în masă, miniștrii sting lumina/ Știri NewsMaker

Știrile NewsMaker sunt din nou pe fir. În această ediție:

  • Tauber și Șor rămân pe „lista neagră” a UE
  • Ziua poliției: 34 de ani la datorie
  • S-au îmbrâncit cu polițiștii, pe scările guvernului
  • Om de afaceri răpit și șantajat pentru bitcoini
  • Crește salariul minim și cel mediu pe economie
  • Miniștrii, îndemnați să economisească energie
  • PSRM condamnă votul Moldovei privind rezoluția ONE anti-nazism
  • Au ieșit scântei la discuția fermierilor cu ministra
  • Plasați în arest, după ce ar fi falsificat achiziții publice

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Un elev de 13 ani din Rusia, acuzat de „propagandă LGBT” și extremism

Poliția din Rusia a deschis dosare administrative împotriva unui elev de 13 ani pentru „propagandă LGBT” și afișarea simbolurilor extremiste, relatează Mediazona. Publicația nu menționează numele copilului și nici regiunea din care acesta provine, pentru a-i proteja identitatea. Se știe doar că este vorba despre un băiat.

Potrivit avocatului său, elevul a arătat o anumită imagine sau înregistrare video altor copii ori părinților acestora. Ulterior, aceștia au depus o plângere la poliție.

Nu a avut nicio intenție de a face propagandă, nici măcar nu știe ce înseamnă asta. A fost o glumă care, pur și simplu, a luat o turnură neașteptată. Copilul nu s-a gândit la consecințe, iar la noi sistemul s-a pus imediat în mișcare”, a explicat apărătorul.

Conform legislației ruse, răspunderea administrativă poate fi aplicată doar de la vârsta de 16 ani, astfel că dosarul deschis pe numele băiatului a fost închis. Totuși, poliția a trimis materialele către comisia pentru protecția și supravegherea minorilor.

În cele din urmă, pentru acuzația de „propagandă LGBT”, elevul a primit doar un avertisment. În ceea ce privește celălalt dosar — legat de afișarea simbolurilor extremiste — membrii comisiei au considerat că băiatul „necesită reeducare”. Mai mult, au discutat posibilitatea transferării lui într-o școală-internat destinată minorilor cu comportament delincvent.

De asemenea, băiatul, care, potrivit avocatului, este un elev foarte bun, participă la olimpiade și câștigă concursuri de creație, a fost luat în evidență ca minor cu comportament delincvent.

Avocatul a contestat în instanță deciziile comisiei pentru minori, notează Meduza.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: