PSRM

(VIDEO)„Suntem siguri că va fi un bașcan bun”. PSRM a anunțat pe cine va susține la alegerile din Găgăuzia

Partidul Socialiștilor (PSRM) îl va susține pe Grigorii Uzun pentru funcția de bașcan al Găgăuziei. Anunțul a fost făcut, pe 9 martie, de către secretarul executiv al formațiunii, Vlad Batrîncea, care a precizat că Uzun este candidat independent.

„Pe durata multor ani, PSRM este alături de Găgăuzia. Împreună cu poporul găgăuz, pledăm pentru o Moldovă pașnică, armonioasă, independentă și suverană. O țară în care locuiesc, pașnic, zeci de naționalități și etnii. Împreună pledăm pentru relații armonioase dintre Chișinău și Comrat, dezvoltare economică și prosperitate socială”, a menționat Batrîncea.

Socialistul a anunțat că PSRM susține candidatura independentului Grigorie Uzun.

„Independent, pentru că bașcanul Găgăuziei nu poate fi membru de partid. Nu poate și nu trebuie să fie activist de partid. Acesta conduce întreaga regiune și autonomie. PSRM a respectat și respectă locuitorii autonomiei. Grigorii Uzun este o persoană cu experiență bogată, a fost deputat al Adunării Populare, a Parlamentului de legislatura a X-a și a lucrat alături de echipa PSRM. (…) Suntem siguri că va fi un bașcan bun pentru Găgăuzia”, a menționat Batrîncea.

La rândul său, Grigorie Uzun le-a mulțumit susținătorilor săi și socialiștilor.

„Trăim în timpuri foarte dificile, de aceea nu voi face declarații și promisiuni tari. Dar vă dau cuvântul că echipa noastră va veni în fiecare localitate, se va întâlni cu fiecare locuitori și își va prezenta programul electoral”, a menționat candidatul.

 

În vârstă de 36 de ani, Grigorii Uzun este originar din Vulcănești. La sfârșitul anilor 90, împreună cu familia sa s-a mutat cu traiul în Rusia, însă peste 4 ani s-a întors în Moldova. În 2017 a fost ales deputat în cadrul Adunării populare a Găgăuziei, din partea Partidului Socialiștilor.

Familia lui Uzun a avut o afacere, în Rusia, în domeniul transportului. Potrivit celei mai recente declarații de avere și interese personale, depusă în 2021, Uzun deține un apartament de 78 m2, cumpărat în 2009. El nu a indicat valoarea bunului imobil. El a mai declarat un autoturism Toyota Land Cruiser 200, cumpărat în 2017 și estimat la 1,4 mln lei; șase camioane Kamaz și un autoturism Toyota Hilux.

Rise Moldova scrie că Uzun gestionează în Federația Rusă activitatea unei întreprinderi individuale care-i poartă numele, specializată în servicii de transport. De la ea, în 2017 a declarat un venit de peste 38 de milioane de ruble rusești (circa 12 milioane de lei la cursul din acel an). În declarația de avere pentru 2020, Grigorii Uzun a indicat că a încasat sub formă de donații 15 mii de dolari și 100 de mii de ruble rusești. Asta după ce, în 2019 și 2018, a declarat venituri oficiale totale de doar 4 200 de lei. Tot în 2020, Uzun și-a donat aproape tot venitul de deputat în Adunarea Generală a UTA Găgăuzia, mai exact 14 030 de lei, pentru campania prezidențială a socialistului Igor Dodon.

Uzun s-a remarcat anul 2020, în urma unui scandal care s-a produs în timpul scufundării tradiționale de Bobotează de la Vulcănești. Detalii despre conflictul dintre deputat și primarul de Vulcănești citiți în articolul NM „Microfon într-un loc” și bătaia de Bobotează. Prin ce s-a remarcat următorul deputat PSRM, Grigorii Uzun?

În 2021, el a devenit deputat al PSRM, după ce mandatul deținut de Vladimir Golovatiuc a devenit vacant. În urma alegerilor parlamentare din iulie 2021, el nu a mai ajuns în Legislativ.

***

Amintim că, deocamdată, Comisia Electorală din Găgăuzia a înregistrat doi candidați pentru funcția de bașcan: Grigorie Uzun și Nicolai Dudoglo. De asemenea, deputații Adunării Populare a Găgăuziei Serghei Cimpoeș și Serghei Cernev, precum și foștii bașcani Mihail Formuzal și Dmitri Croitor și-au declarat intenția de a candida la funcția de guvernator al Găgăuziei.

Alegerile pentru funcția de bașcan sunt planificate pentru 30 aprilie.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

NM Espresso: Krasnoselski s-a plâns UE pe Chișinău, președintele Adunării Populare a Găgăuziei a demisionat, Moldova nu va vinde pământ străinilor

Moldova a preluat președinția Comitetului de miniștri al Consiliului Europei

Moldova a preluat președinția Comitetului Miniștrilor al Consiliului Europei. Ministrul Afacerilor Externe Mihai Popșoi a participat la Strasbourg la ceremonia de transmitere a mandatului. Potrivit lui Popșoi, țara preia această responsabilitate „într-o perioadă marcată de provocări” și intenționează să rămână „un susținător ferm” al democrației, drepturilor omului și supremației legii.

În cadrul președinției, Moldova va organiza peste 30 de evenimente la Chișinău și Strasbourg. Aceasta se va încheia cu sesiunea ministerială de la Chișinău, din 14–15 mai 2026, cu participarea delegațiilor tuturor celor 46 de state membre.

Moldova și Portugalia

La Chișinău, vicepremiera pentru integrare europeană a Moldovei Cristina Gherasimov s-a întâlnit cu secretara de stat a Portugaliei Ines Domingos, discutând „rezultatele obținute, planurile și prioritățile” Guvernului moldovean. La conferința de presă, Gherasimov a remarcat că experiența Portugaliei reprezintă „un exemplu elocvent și un argument solid în favoarea integrării europene”.

Domingos a felicitat Moldova pentru rezultatele alegerilor și a subliniat că Portugalia „susține politica de extindere a UE”.

Transnistria și afacerile cu UE

Liderul Transnistriei, Vadim Krasnoselski, după întâlnirea cu ambasadoarea UE în Moldova, Iwona Piorko, a declarat că Chișinăul „ignoră poziția Uniunii Europene” și împiedică antreprenorii din stânga Nistrului „să desfășoare integral operațiuni de export–import”, deși „economia transnistreană este orientată inclusiv spre piața europeană”.

În replică, Biroul pentru Reintegrare a subliniat că prevederile Acordului de Asociere privind Zona de Liber Schimb Aprofundată și Cuprinzătoare (DCFTA) se aplică pe întreg teritoriul țării, iar companiile „nu sunt supuse discriminării nici pe criterii teritoriale, nici de altă natură”.

Ambasadoarea UE – despre ajutorul european și vânzarea terenurilor către străini

Ambasadoarea UE în Moldova, Iwona Piorko, într-un interviu pentru NewsMaker, a declarat că problema vânzării terenurilor agricole către străini este decisă în cadrul negocierilor de aderare la UE: fiecare stat candidat poate discuta condiții individuale și poate obține o perioadă de tranziție dacă are nevoie de timp suplimentar pentru adaptare. Potrivit ei, Moldova poate primi o astfel de amânare, însă, în cele din urmă, toate statele membre sunt obligate să aplice legislația europeană unitară.

Iwona Piorko a mai menționat că sprijinul financiar din partea Uniunii Europene este destinat tuturor cetățenilor Moldovei, nu doar localităților unde primarii susțin valorile europene.

Interviul integral al ambasadoarei UE în versiune text poate fi citit aici.

Următoarea vizită a lui Munteanu

Premierul Alexandru Munteanu va efectua o vizită de lucru în Belgia pe 17–18 noiembrie. Șeful cabinetului se va întâlni cu conducerea UE pentru a discuta „agenda reformelor și avansarea Moldovei pe calea integrării europene”, va participa la Forumul privind extinderea și se va întâlni cu diaspora moldovenească.

Demisia lui Constantinov

Președintele Adunării Populare a Găgăuziei (APG), Dmitri Constantinov, a demisionat și a subliniat că asupra lui „nu a existat nicio presiune”, decizia fiind luată independent, dorind să se ocupe „de propria sănătate”. Constantinov a mai vorbit despre alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei, care ar putea avea loc „la începutul lui martie”. El a adăugat că organizarea lor concomitent cu alegerile bașcanului ar permite economisirea a cel puțin 5 milioane de lei.

Alegeri în Costești și Ruseștii noi

Alegeri locale anticipate vor avea loc pe 17 mai 2026 în satul Costești și în comuna Ruseștii noi din raionul Ialoveni. Scrutinul este organizat după ce primarii aleși au decis să își păstreze mandatele de deputați. Anterior, primar al Costeștiului era economistul Ilie Ionaș din Partidul „Acțiune și Solidaritate”, iar primară a localității Ruseștii noi – Valentina Meșină din Partidul „Democrația Acasă”.

Registrul online al dosarelor succesorale și testamentelor

În Moldova a fost lansat registrul online al dosarelor succesorale și testamentelor pe portalul servicii.gov.md. Noul registru permite notarilor să înregistreze, să caute și să retragă dosare succesorale, iar cetățenilor – să primească servicii de calitate superioară. Anterior, notarii lucrau printr-o aplicație învechită, care genera întârzieri și erori.

Criza Lukoil la aeroport – depășită?

Aeroportul Chișinău a primit în folosință gratuită terminalul de combustibil Lukoil, a anunțat ministrul Energiei Dorin Junghietu. Părțile au semnat contractul pe 12 noiembrie, iar a doua zi a fost formalizată transmiterea bunurilor. Ministerul a subliniat că acest lucru va permite asigurarea livrărilor de kerosen aviatic după interdicția impusă Lukoil de a comercializa combustibil începând cu 21 noiembrie din cauza sancțiunilor SUA.

Autoritățile au convenit și cu o companie românească privind livrări temporare de combustibil, iar următorul pas va fi achiziționarea activelor și infrastructurii care aparține Lukoil și se află pe teritoriul aeroportului.

Carburanții se scumpesc din nou

În Moldova carburanții se vor scumpi din nou. Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a stabilit prețurile maxime: benzină – 23,22 lei per litru (+0,05 lei), motorină – 20,92 lei (+0,03 lei). ANRE a explicat că scumpirea este cauzată de sancțiunile SUA împotriva „Rosneft” și Lukoil, în urma cărora „piața regională a combustibilului a reacționat imediat prin creșteri de preț”.

TRM a răspuns lui Parfeni

Compania publică Teleradio-Moldova (TRM) și-a exprimat nedumerirea în legătură cu  criticile aduse de Pașa Parfeni. Acesta acuzase anterior conducerea TRM că „distruge” concursul Eurovision în Moldova și afirmase că nu va participa dacă administrația rămâne aceeași. Compania a numit declarațiile artistului „nedrepte și iresponsabile” și a amintit că l-a desemnat de două ori reprezentant al Moldovei la concurs.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: