VIDEO „Trebuie să știi când să-ți spui STOP”. Cum lucrează voluntarii de la centrul pentru refugiați din Ucraina

După un an de la invazia Ucrainei de către Rusia, Chișinăul continuă să ajute refugiații. Cum rezistă voluntarii aflați sub presiune? Ce continuă să le lipsească refugiaților și de ce fel de ajutor au nevoie? Urmăriți monologul unui voluntar al Centrului pentru refugiați Moldova for Peace Cristina Sîtnic-Caraman.

Pagina centrului pe Facebook este aici. 


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Partidul Comuniștilor din Republica Moldova (PCRM) a anunțat pe 5 iunie că susține unirea formațiunilor de opoziție pentru alegerile parlamentare din toamnă, după ce, în ajun, o inițiativă în acest sens a venit din partea platformei „Pentru Moldova”, proaspăt lansată. PCRM a declarat că unificarea opoziției va fi un răspuns în fața „abuzurilor” guvernării și va preveni o presupusă „falsificare” a scrutinului electoral.

Cererea de unire a opoziției o constatăm în toată țara în timpul întâlnirilor noastre cu cetățenii. (…) Într-adevăr, în condițiile terorii ideologice și politice declanșate de putere, coeziunea forțelor ar putea deveni un răspuns universal al opoziției în fața abuzurilor, represiunii și fărădelegii regimului, permițând prevenirea falsificării rezultatelor alegerilor. (…) Din această perspectivă, orice inițiativă de unificare venită din partea societății civile este salutată fără echivoc de Partidul Comuniștilor din Republica Moldova”, a transmis PCRM într-un comunicat.

În același timp, formațiunea politică a menționat că orice posibilă formare a unui bloc electoral, în care PCRM ar putea intra sau nu, la viitoarele alegeri parlamentare, va fi realizată „în strictă conformitate cu cerințele Codului Electoral”.

Amintim că, în cadrul unei conferințe de presă din 4 iunie, platforma „Pentru Moldova” a îndemnat partidele de opoziție să-și unească forțele în perspectiva alegerilor parlamentare din toamnă pentru obține o victorie împotriva actualei formațiuni de guvernământ, PAS. „Pentru Moldova” a fost lansată în aceiași zi de jurnaliștii Ludmila Belcencova și Dmitri Ciubașenco și fostul ministru al Apărării Victor Gaiciuc, care au declarat că scopul platformei este unire opoziției.

***

Alegerile parlamentare vor avea loc pe 28 septembrie.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: