Captură video

VIDEO Victimele războiului din Ucraina și Alexei Navalnîi, comemorați la Chișinău. PAS a organizat un flashmob la Ambasada Rusiei

Organizația de tineret a partidului de guvernare Acțiune și Solidaritate – PAS Youth – a organizat un flashmob în fața Ambasadei Federației Ruse din Chișinău, sâmbătă, 24 februarie, zi în care se împlinesc 2 ani de la invazia militară declanșată de Rusia în țara vecină, Ucraina. Victimele războiului, precum și opozantul rus Alexei Navalnîi, moartea căruia a fost calificată de Occident ca fiind un omor la comanda lui Vladimir Putin, au fost comemorați cu flori și lumânări. Manifestanții, în frunte cu deputatul PAS Radu Marian, au ținut un minut de reculegere în memoria victimelor „regimului rus” și au condamnat agresiunea militară a acestuia.  

„Se împlinesc doi ani de la începutul invaziei barbare. Doi ani în urmă a început cel mai mare război din Europa, din ultimii 80 de ani. Putin este astăzi Hitler al secolului 21. Războiul din Ucraina nu este doar un război, este un război între lumea liberă și lumea dictaturii. Noi, în Moldova, putem să ne bucurăm în continuare de pace și liniște în mare parte datorită rezistenței ucrainenilor. Să nu uităm și să îi ajutăm, cum putem”, a declarat deputatul PAS Radu Marian.

„La împlinirea a doi ani de la acest eveniment oribil, vreau să vă rog, să vă încurajez să sprijiniți poporul ucrainean cum puteți, dar cel mai important – să nu uitați cine se face vinovat”, a fost îndemnul președintelui Organizației PAS Youth, Mihai Șevciuc.

„Trebuie să ne punem întrebarea – ce vrem noi pentru Moldova? Vrem să pășim pe urmele Rusiei lui Putin, cum vor, de exemplu, socialiștii, care zboară la Moscova și pupă picioarele șefilor lor sau Șor, care este finanțat de Kremlin, sau Ceban, care este finanțat de FSB. Putem să alegem calea fricii, a dictatorii, sau putem alege calea prosperității, a libertății. Aceasta este principala întrebare, la care în curând va trebui să răspundem”, a spus, la rândul său, deputatul PAS Eugeniu Sinchevici.

Amintim că Federația Rusă a invadat Ucraina în dimineața zilei de 24 februarie 2022, în ceea ce au numit atunci „o operațiune specială” de „denazificare” și „demilitarizare”. Moldova, alături de marea majoritate a țărilor lumii, inclusiv cele membre ale UE și SUA, a condamnat războiul declanșat de Putin în țara vecină, din prima zi de război. Vezi mesajele transmise de conducerea țării, la 2 ani de război – AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/MAN - Mișcarea Alternativă Națională

Protest cu grătar, organizat de partidul lui Ceban lângă gunoiște: „Domnule Hajder, vă invităm”. Reacția ministrului Mediului

Mișcarea Alternativă Națională, formațiune condusă de primarul Chișinăului, Ion Ceban, a organizat pe 8 mai un flashmob la groapa de gunoi neautorizată din comuna Băcioi. Reprezentanții partidului au acuzat autoritățile că ar tolera depozitările ilegale de gunoi și s-au adresat direct ministrului Mediului, Gheorghe Hajder, într-un videoclip în care apare un grătar pe fundalul gunoiștii. În reacție, Gheorghe Hajder a declarat că nu a fost „uimit” de manifestația MAN.

Reprezentanții MAN, în frunte cu deputata Olga Ursu și viceprimarul Chișinăului, au acuzat autoritățile centrale și instituțiile de mediu că ar tolera depozitarea ilegală a deșeurilor. Aceștia au menționat că deșeurile nereciclabile de la stația de sortare din Sângera sunt transportate la Băcioi iar substanțele toxice rezultate afectează solul, apa și sănătatea oamenilor din localitățile apropiate.

Participanții, îmbrăcați în tricouri cu inscripția „Îngropăm problemele?” și poziționați în jurul unui grătar pe care se gătea carne, s-au adresat și ministrului Mediului, Gheorghe Hajder, personal.

Domnule ministru Hajder, vă invităm când vă ocupați de hobby-urile de pregătit carne să veniți aici, lângă gunoiștea pe care tot cei care v-au pus în funcție, neautorizat, au acoperit-o ani de zile. (…) Luați-i vă rog de mânuță pe cei de la Ministerul Mediului, de la Inspectoratul pentru Mediu, de la Agenția de Mediu, care au eliberat autorizații, și veniți vă rog încoace și vedeți ce dezastru ați făcut aici. (…) Oamenii trăiesc nu departe, oamenii trebuie să respire acest aer, oamenii trebuie să bea acea apă care are scurgerile de leviga din acest gunoi, dar dvs. stați și vă ocupați cu hobby-uri”, a declarat Olga Ursu.

Gestul MAN este o referire la un videoclip publicat pe rețelele de socializare de Hajder, în care prezintă o rețetă de carne pentru frigărui.

Contactat de NM pentru o reacție, ministrul Mediului a declarat: „Ceban a rezolvat toate problemele din Chișinău și s-au apucat de grătare în timpul orelor de lucru. Nu m-ați uimit, cam asta e tot ce puteți”.

Amintim că, în ultimele săptămâni, primarul Chișinăului, Ion Ceban, a denunțat în repetat rânduri depozitări ilegale de deșeuri la Băcioi. Edilul susține că un operator privat care prestează servicii de evacuare a gunoiului pentru mai multe localități din centrul țării transportă deșeurile la stația de sortare din Sângera, în activitatea căreia au fost depistate nereguli, iar nereciclabilele ar fi duse la Băcioi. Ceban a menționat anterior că operatorul ar evita poligonul de depozitare din Tînțăreni – singurul autorizat din țară – pentru a nu suporta costurile de transport și taxa de 300 de lei pe tonă, preferând groapa neautorizată de la Băcioi, aflată la doar 2 kilometri.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: