ZdG

Zimbru Chișinău, amendat cu 15 000 de lei pentru comportamentul suporterilor clubului la meciul cu Sherrif Tiraspol

Clubul de fotbal Zimbru Chișinău a fost amendat cu 15 000 de lei pentru comportamentul fanilor săi la meciul cu Sheriff  Tiraspol din 24 aprilie, din semifinala Cupei Moldovei. Decizia a fost aprobată de Comisia de Disciplină a Federației Moldovenești de Fotbal (FMF) pe 2 mai. 

Potrivit FMF, înainte de începerea meciului, fanii Zimbru Chișinău au aprins aproximativ 10 petarde și fumigene, care au răspândit în tribuna C și B fum și un miros specific. De asemenea, a menționat FMF, aceștia au scandat mesaje cu conținut necenzurat în adresa echipei adverse. Totodată, suporterii au afișat bannere care nu au fost coordonate cu oficialii meciului la ședința tehnică.

Reprezentanții FC Zimbru au informat oficialii meciului că nu planifică să desfășoare careva activități pentru fani, precum plasarea materialelor vizuale în tribuna unde urmau să fie amplasați fanii, respectiv a lipsit avizul pozitiv oficial privitor la desfășurarea oricăror acțiuni din partea fanilor”, se arată în comunicatul FMF.

Astfel, Zimbru Chișinău a fost amendat cu 15 000 lei pentru încălcarea prevederilor din Codul de Disciplină și Etică al FMF.

Menționăm că, anterior,  ZdG a publicat fotografii de la meciul Zimbru-Sherrif dn 24 aprilie, în care fanii clubului din Chișinău țin în mâini două bannere. Pe acestea era scris „Forțele pro-ruse sunt un cancer pe pământ natal” și „ Ce trebuie extirpat în numele interesului național”. Unul dintre suporterii Zimbru a declarat pentru susrsa citată că acțiunea a fost „un protest împotriva la tot ce se întâmplă în ultima perioadă, un mesaj anti-război și este îndreptat împotriva celor care încearcă să tulbure apele în societate”.

***

Precizăm că nu este pentru prima dată când Zimbru Chișinău a fost sancționat bannerele afișate de suporterii săi la meciuri cu echipa de la Tiraspol. În aprilie 2023, FMF a amendat cu 30.000 de lei echipa Zimbru Chișinău după ce suporterii clubului au adus două pancarte cu mesaje antirăzboi la meciul cu Sherrif Tiraspol. „Ruskii mir” (în traducere: Lumea rusă) aduce lacrimi, sânge și orori pentru toți care sunt chiori”, a fost mesajul de pe bannerul suporterilor celor de la Zimbru Chișinău. „Moldova (1992) – Georgia (1992-2008) – Ucraina (2014-2022)”, se mai regăsea în mesaj.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Maia Sandu, în Germania: a primit Premiul Franz Josef Strauss în valoare de 10.000 de euro

În cadrul vizitei din Germania, președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a primit Premiu Franz Josef Strauss, în valoare de 10.000 de euro, acordat de Fundația Hanns Seidel, în semn de recunoaștere a angajamentului său pentru democrație, libertate și parcursul european al Moldovei.

Potrivit Președinției, ceremonia de decernare a avut loc la München, în prezența prim-ministrului bavarez Markus Söder și a președintelui Fundației Hanns Seidel, Markus Ferber, cu care șefa statului a avut și întrevederi bilaterale. Discuțiile s-au concentrat pe consolidarea cooperării cu landul Bavaria în domenii precum economia, securitatea, educația și dezvoltarea regională.

„Acest premiu este despre recunoașterea efortului tuturor moldovenilor care, zi de zi, contribuie la consolidarea democrației în țara noastră. Este despre toți oamenii din regiunea noastră care, în fața provocărilor, aleg curajul, adevărul și pacea”, a declarat Maia Sandu.

Premiul Franz Josef Strauss, instituit în memoria fostului lider bavarez cunoscut pentru susținerea unui proiect european puternic, este acordat personalităților internaționale care contribuie la promovarea valorilor democratice și la consolidarea păcii și libertății în Europa.

Președinta Maia Sandu a anunțat că va dona suma de 10.000 de euro, care însoțește premiul, pentru conservarea și promovarea patrimoniului muzical al compozitorului Eugen Doga, unul dintre cei mai valoroși oameni ai Republicii Moldova.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: