„Va permite reducerea tarifelor la gazele naturale”. Maia Sandu a trimis parlamentului un proiect de lege

Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a trimis parlamentului un proiect de lege „care va permite reducerea tarifelor la gazele naturale prin eliminarea unor cheltuieli nejustificate în sumă de 150 de milioane de lei”.

Potrivit președinției, iniţiativa legislativă introduce modificări în legea gazelor naturale nr. 108/2016 şi prevede că din tarife vor fi excluse cheltuielile de amortizare, care s-au format ca urmare a reevaluării activelor. La fel, proiectul de lege prevede că activele pot fi amortizate doar o singură dată pe durata de viață a acestora.

„Procedura de reevaluare a patrimoniului a fost aplicată anterior de SA Moldovagaz în anul 2009. Acest fapt a permis întreprinderii să includă nejustificat în tarifele la gazele naturale cheltuielile de amortizare de peste 150 de milioane de lei, fără ca întreprinderea să fi efectuat anumite investiţii. Consider inacceptabil ca tarifele pentru consumatori să fie majorate prin utilizarea unor lacune în legislaţie. Tarifele trebuie să includă doar cheltuielile justificate, care să asigure o funcţionare normală a întreprinderilor reglementate”, a spus Maia Sandu.

Președinția mai notează că „iniţiativă va permite, de asemenea, reducerea tarifului la tranzitul gazelor şi va stimula creşterea volumului gazelor tranzitate pe teritoriul Republicii Moldova”.

Pentru a intra în vigoare, proiectul de lege trebuie să fie votat de parlament.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Șoferul care a accidentat mortal un copil de 10 ani pe trecerea de pietoni, în apropierea Aeroportului Chișinău, a fost condamnat la 4 ani și 6 luni de închisoare cu executare, după ce instanța a decis rejudecarea cauzei. Sentința, pronunțată recent de Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, prevede și plata a aproape 870.000 de lei despăgubiri morale, precum și anularea dreptului de a conduce.

Inițial, printr-o hotărâre din 25 mai 2023, bărbatul, în vârstă de 25 de ani, fusese condamnat la 1 an și 6 luni de detenție cu executare, iar restul pedepsei – încă 1 an și 6 luni – fusese suspendat condiționat, cu un termen de probă de patru ani. De asemenea, suma stabilită drept despăgubire morală era mai mică – 600.000 de lei.

Ulterior, în urma recursului depus de procuror, Curtea de Apel a dispus, la 9 aprilie 2024, rejudecarea cauzei în ceea ce privește individualizarea pedepsei și cuantumul daunelor morale.

Amintim că accidentul s-a produs în regiunea aeroportului, în data de 23 decembrie 2022. Un minor de doar 10 ani a decedat la spital după ce a fost tamponat de un automobil în timp ce trecea strada regulamentar, pe trecerea de pietoni.

Șoferul de 22 de ani și-a recunoscut integral vinovăția în comiterea infracțiunii imputate.

Mama copilului s-a adresat public către magistrați și procurori cu rugămintea de a nu permite mușamalizarea dosarului.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: