Actori celebri din Moldova și România, la avanpremiera filmului „Omul fără linia vieții”. Lungmetrajul, premiat la „Hollywood Florida Film Festival”, a fost lansat cu aplauze și ovații

Sute de oameni au urmărit filmul «Omul fără linia vieții» în cadrul avanpremierei naționale, desfășurată în incinta cinematografului «Happy Cinema», deschis recent la Chișinău. Producția cinematografică, câștigătoare a trei premii în cadrul festivalului internațional «Hollywood Florida Film Festival», a fost proiectată concomitent în patru săli de cinema. Pelicula relatează povestea de viață a inventatorului român Ionel Sporea și a fost regizată de moldoveanca Adriana Vasilcov.

«Am avut foarte mari emoții, dar reacția oamenilor cumva m-a calmat. Le sunt foarte recunoscătoare tuturor actorilor și membrilor echipei de producție, chiar dacă foarte mulți nu au reușit să ajungă la acest eveniment. Ne pregătim deja intens pentru avanpremiera de la București, dar mai avem o zi și începe o nouă etapă, cea în care filmul ajunge la publicul larg», a menționat Adriana Vasilcov, regizoarea filmului.

La eveniment a fost prezent și inginerul Ionel Sporea, protagonistul real al filmului, dar și scenaristul lungmetrajului. Inventatorul a venit din Spania pentru a participa la avanpremieră.

«E greu să revezi așa lucruri dure, suferințe din copilărie, dar în același timp mă bucur că lumea trăiește și ea emoțiile din film. Probabil acest film ar putea să fie un exemplu, că totul în viață este posibil și nu trebuie să te dai bătut», a declarat Ionel Sporea, inventatorul primului lansator automat de mingi de tenis de masă.

Nu au ratat evenimentul nici actrițele din România Eugenia Șerban și Oana Zara. Acestea afirmă că au avut emoții mari, întrucât au văzut pentru prima dată filmul.

«Am plâns de vreo trei ori în timpul filmului și m-am emoționat foarte mult, pentru că au fost și părinții mei în sală. Felicitări întregii echipe, a fost superb», a spus Oana Zara, actriță.

«M-a emoționat încă o dată povestea, am văzut-o pe un ecran mare și impactul este altul. Rezultatul final mi-a plăcut enorm și abia aștept următorul proiect cu Adriana Vasilcov și echipa ei minunată», a declarat actrița Eugenia Șerban.

Tot pentru prima dată a vizionat filmul și Bogdan Medvedi, interpretul care a scris piesa «TU», soundtrack-ul oficial al producției cinematografice. Artistul a jucat în film și rolul unui prieten al eroului principal din «Omul fără linia vieții».

«Sunt profund impresionat. Adriana a confirmat ceea ce știam deja, că este un adevărat profesionist și un om foarte talentat. A fost o onoare pentru mine să lucrez alături de ea și sper că nu este ultimul proiect», a menționat Bogdan Medvedi, interpret.

Din distribuția lungmetrajului mai fac parte actorii Maia Morgenstern, Carmen Tănase, Armand Calotă, Rareș Andrici, Petru Oistric, Dana Ciobanu și Alina Rusu.

«Am încercat să nu plâng mult, pentru că am plâns la filmări. Am trăit încă o dată acele stări, acele sentimente, emoții pe care le-am avut pe platou, a fost genial», a spus Alina Rusu, actriță.

«A fost emoționant, pentru că a fost cumva responsabil acest rol, știind toată drama dintre Ionel Sporea și mama lui. Am încercat să mă detașez de mine actrița și să văd filmul ca un spectator și cred că am putut savura vreo 70 la sută din el, fără să mă gândesc că joc și eu acolo», a precizat actrița Dana Ciobanu.

«Când am citit scenariul filmului, vă spun sincer că am lăcrimat, era atât de captivantă istoria, că am citit-o dintr-o răsuflare. Nu mi-am pus nicio întrebare, am acceptat imediat să mă filmez în această producție», a declarat actorul Petru Oistric.

În România, premiera filmului «Omul fără linia vieții» va avea loc pe 30 noiembrie. Tot din această zi, lungmetrajul va fi proiectat în sălile de cinema din Republica Moldova și România.

Producția cinematografică este bazată pe fapte reale și relatează istoria impresionantă a lui Ionel Sporea, românul care a inventat lansatorul automat de mingi de tenis de masă. Inginerul devine o vedetă în lumea sportului, doar că ajunge după gratii fiind învinuit de trădare de patrie, cu sentința dură: 12 ani de pușcărie la Jilava. E eliberat abia după moartea lui Ceaușescu și decide să emigreze în Canada. Astfel, invenția care urma să-l facă bogat și celebru l-a lipsit de identitate și succes. Biletele sunt deja în vânzare și pot fi cumpărate pe site-ul omulfaraliniavietii.com.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

„Riscă să certe ambele țări”: Dodon și Ceban critică proiectul privind unirea cu România, adoptat la București

Proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova, inițiat de partidul S.O.S. România, condus de Diana Șoșoacă, și adoptat tacit astăzi de Camera Deputaților de la București, a provocat reacții la Chișinău. Fostul președinte al țării, socialistul Igor Dodon și primarul de Chișinău, interzis în România și spațiul Schengen, Ion Ceban, au criticat inițiativa și au cerut o poziție oficială din partea autorităților din Moldova.

„Dacă guvernarea PAS nu va da un răspuns clar că statalitatea, independența și suveranitatea Republicii Moldova nu pot fi cedate și încălcate, înseamnă că această guvernare PAS este trădătoare a intereselor naționale ale țării noastre și servește intereselor străine. Așteptăm o reacție din partea Chișinăului. Tot poporul moldovenesc vrea să vadă dacă Maia Sandu și PAS ar accepta Unirea care presupune dispariția statului moldovenesc sau se vor opune în mod categoric”, a scris liderul PSRM, Igor Dodon, pe rețele.

Parlamentarul a calificat drept „regretabilă” inițiativa lansată de politicienii din România: „Riscă să certe ambele țări”.

Și liderul MAN, Ion Ceban, a venit cu o reacție publică. Edilul, care a fost interzis în țara vecină pentru cinci ani, a condamnat „orice tentativă de atentare asupra valorilor consfințite în Constituția țării noastre”.

„Respectarea statului de drept și a voinței cetățenilor este fundamentală pentru viitorul țării.
Vom apăra ferm aceste principii și parcursul democratic al Republicii Moldova. Noi nu ne vindem țara și condamnăm orice declarație a politicienilor în contextul distrugerii țării. Oamenii sunt singurii care decid”, a scris Ceban pe rețele.

Contactați de NM pentru o reacție la inițiativa S.O.S. România, care urmează să fie examinată de Senatul României, precum și la criticile lansate de opoziție, reprezentanții PAS nu au răspuns solicitării redacției până la momentul publicării articolului.

Precizăm că inițiativa legislativă a fost depusă în Parlamentul de la București pe 14 aprilie și a fost avizată negativ de Guvern, precum și de Comisia juridică și Comisia pentru drepturile omului din Camera Deputaților. În lipsa unei dezbateri și a unui vot în plen, proiectul a fost considerat adoptat tacit și va fi transmis Senatului în forma inițiatorilor.

Potrivit proiectului, Parlamentul României ar urma să decidă unirea României cu Republica Moldova. Documentul abilitează, totodată, Guvernul României să înceapă „de urgență, imediat” negocieri cu autoritățile de la Chișinău pentru „definitivarea unirii cu Republica Moldova”.

***

Amintim că, de la începutul acestui an, președinta Maia Sandu a vorbit în repetate rânduri despre o potențială unire dintre Republica Moldova și România, afirmând inclusiv că ar susține ideea în cazul organizării unui referendum pe această temă. De asemenea, în mai, la Strasbourg, șefa statului a semnalat că Chișinăul ar putea analiza posibilitatea reunificării drept o rută alternativă pentru accederea în UE, dacă procesul de aderare va stagna.

Conform unui sondaj iData, în prezent 41% dintre cetățenii Republicii Moldova susțin unirea cu România, în timp ce peste Prut nivelul de sprijin este considerabil mai înalt – circa 72% dintre cetățenii României susțin unirea celor două state.

Pe 27 martie 2018, la împlinirea a 100 de ani de la unirea Basarabiei cu România, Parlamentul de la București a adoptat o declarație prin care afirmă că România „va fi întotdeauna pregătită” să vină în întâmpinarea oricărui demers de reunificare, dacă cetățenii Republicii Moldova își vor dori acest lucru.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Facebook/Poliția Republicii Moldova

Accident grav la Criuleni: un mort și patru răniți – toți cetățeni ai Israelului (FOTO)

Un cetățean israelian a decedat, iar încă patru au fost răniți, după ce automobilul în care se aflau s-a inversat în proximitatea satului Zăicana, raionul Criuleni. Cazul a avut loc miercuri, 24 iunie. Informațiile au fost confirmate de Inspectoratul General al Poliției (IGP) într-un comunicat.

Conform IGP, accidentul rutier s-a produs în jurul orei 15:20, pe traseul M1, în apropierea localității Zăicana.

În urma cercetărilor efectuate la fața locului, s-a stabilit preliminar că șoferul unui automobil de marca Toyota ar fi pierdut controlul mașinii din cauza vitezei excesive, iar vehiculul s-a inversat.

În urma accidentului, un bărbat a decedat la fața locului, iar alte patru persoane au suferit diverse traumatisme și au fost transportate la spital pentru îngrijiri medicale.

Toate persoanele implicate în accident sunt cetățeni ai Israelului.

Circumstanțele exacte ale producerii accidentului urmează să fie stabilite.

Facebook/Poliția Republicii Moldova
screenshot/Facebook:Ecaterina Luţişina

Noi reguli la angajarea în funcții cu contact direct cu copiii. Protest la Guvern: „Discriminează persoanele cu tulburări mintale”

Pe 24 iunie, înainte de ședința Guvernului, o activistă a protestat în fața sediului Executivului. Aceasta a menționat că un proiect de lege aflat pe masa Guvernului, care vizează sistemul de protecție a copilului împotriva violenței, neglijării și/sau exploatării, „discriminează persoanele cu tulburări mintale și riscă să le limiteze dreptul de a munci în Moldova”. Între timp, Guvernul a aprobat proiectul, iar ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, a declarat că „fiecare copil are dreptul să crească într-un mediu sigur, iar statul are obligația să creeze toate condițiile necesare pentru respectarea acestui drept”.

Organizatoarea și unica participantă a fost activista Ecaterina Luţişina. Potrivit activistei, proiectul de lege „discriminează persoanele cu tulburări mintale și riscă să le limiteze dreptul de a munci în Moldova”.

„Proiectul (…) are 2 prevederi periculoase: introduce în Codul Muncii formularea „inapt din punct de vedere mintal”, cu referire la persoanele cu tulburări mintale; introduce obligativitatea prezentării certificatului de la psihiatru care să confirme „aptitudinea mintală”. Aceste prevederi se referă la domenii de lucru unde există „contact regulat cu copii”. Aceste domenii includ: sport, cultură și activități recreative, pe lângă educație, sănătate și altele. (…) Dacă ai o tulburare mintală și te-ai adresat măcar o dată la un psihiatru de stat, riști să nu poți primi certificatul necesar de la acesta pentru angajare într-un domeniu cum ar fi taberele pentru adolescenți/ evenimentele culturale/ atelierele pentru copii/ etc. Cu alte cuvinte, ți se va limita dreptul la muncă în baza tulburării tale mintale”, a adăugat ea.

Prin urmare, activista a cerut „să fie în totalitate aceste prevederi discriminatorii”.

Între timp, Guvernul, întrunit în ședință de la ora 10, a aprobat proiectul elaborat de Ministerul Muncii și Protecției Sociale. Prin acest proiect s-a inclus în Codul Muncii capitolul „Munca ce implică contact regulat cu copiii”, precum și interdicții privind angajarea în funcții care presupun un astfel de contact.

NM by mihaelaconovali25

Astfel, se va interzice angajarea în aceste funcții a persoanelor: față de care au fost instituite măsuri de ocrotire judiciară; care sunt inapte din punct de vedere mintal pentru activități sociale și profesionale cu responsabilitate sporită, fapt confirmat prin acte corespunzătoare; care au fost condamnate prin hotărâre judecătorească definitivă sau care au calitatea de bănuit, învinuit sau inculpat într-o cauză penală pentru infracțiuni săvârșite cu intenție împotriva unui copil ori pentru instigarea sau implicarea unui copil în săvârșirea unei infracțiuni.

Sunt vizate infracțiuni din următoarele categorii: infracțiuni contra păcii și securității omenirii; infracțiuni de război; infracțiuni contra vieții și sănătății persoanei; infracțiuni contra libertății, cinstei și demnității persoanei; infracțiuni privind viața sexuală; infracțiuni contra familiei și minorilor; infracțiuni contra sănătății publice și conviețuirii sociale; infracțiuni contra securității și ordinii publice.

De asemenea, se va interzice angajarea în funcții care implică îngrijirea și educarea copilului, pentru o perioadă determinată, în familia sau la domiciliul/reședința temporară a angajatorului, în cazul în care în gospodărie locuiesc persoane care nu corespund condițiilor prevăzute de lege.

În acest sens, au fost stabilite documentele necesare la angajare: certificatul de cazier detaliat, care să ateste lipsa antecedentelor penale și lipsa condamnării prin hotărâre judecătorească definitivă pentru infracțiuni cu caracter sexual asupra unui copil, indiferent de stingerea sau anularea antecedentelor penale pentru aceste infracțiuni; declarația pe propria răspundere privind lipsa calității de bănuit, învinuit sau inculpat într-o cauză penală pentru o infracțiune; certificatul eliberat de un medic psihiatru sau psihiatru-narcolog, care să confirme aptitudinea din punct de vedere mintal pentru a practica activități sociale și profesionale cu responsabilitate sporită.

În lipsa acestor documente, angajarea în astfel de funcții este interzisă.

„Fiecare copil are dreptul să crească într-un mediu sigur, iar statul are obligația să creeze toate condițiile necesare pentru respectarea acestui drept. Prin acest proiect consolidăm mecanismele de prevenire a violenței și abuzului asupra copiilor, introducem standarde mai înalte de siguranță pentru specialiștii care lucrează cu copiii și oferim autorităților instrumente mai eficiente pentru intervenție și protecție”, a declarat ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru.

Moldova 1

Compania care exploatează cariera de la Coșnița sfidează legea? A fost sesizată poliția

Inspectoratul pentru Protecția Mediului (IPM) a sesizat Inspectoratul de Poliție Dubăsari în legătură cu situația de la cariera de nisip și prundiș „Coșnița II”, exploatată de compania „Bond Cons”. Autoritatea de mediu susține că agentul economic nu întrunește condițiile legale pentru reluarea activității, după ce prima instanță a suspendat decizia Consiliului local Coșnița privind schimbarea destinației terenurilor folosite pentru exploatare.

Potrivit IPM, un control inopinat efectuat pe 3 aprilie la zăcământul „Coșnița II”, exploatat de compania „Bond Cons”, a scos la iveală mai multe nereguli. Inspectorii au constatat că întreprinderea desfășura activități de exploatare pe terenuri cu destinație agricolă, fără ca acestea să fi fost trecute legal în categoria terenurilor destinate exploatărilor miniere.

Prin urmare, Inspectoratul pentru Protecția Mediului a emis, în aceeași zi, o decizie prin care a dispus suspendarea lucrărilor miniere la zăcământ până la aprobarea schimbării destinației terenurilor agricole utilizate pentru exploatarea resurselor minerale.

Ulterior, pe 19 mai, Consiliul comunei Coșnița a aprobat schimbarea categoriei de destinație a terenurilor vizate, astfel încât acestea să poată fi utilizate pentru exploatări miniere. Totuși, această hotărâre a fost suspendată printr-o încheiere a Judecătoriei Criuleni din 18 iunie.

Astfel, începând cu data de 18.06.2026, S.R.L. „Bond Cons” nu îndeplinește condițiile de reîncepere a activității de valorificare a zăcământului „Coșnița II”, sistată conform Deciziei nr. 725 din 03.04.2026 emisă de către Inspectorat”, a precizat IPM.

În aceste condiții, IPM a anunțat că a sesizat Inspectoratul de Poliție Dubăsari, pentru a întreprinde măsurile prevăzute de lege, în cazul nerespectării deciziei de suspendare a activității.

Controversa din jurul carierei de nisip și prundiș „Coșnița II” a început în 2025, după ce au apărut informații despre intenția companiei „Bond Cons” de a exploata un zăcământ amplasat pe terenuri agricole de la marginea localității. Proiectul a stârnit nemulțumirea unei părți a locuitorilor, care au invocat riscuri pentru mediu, drumurile locale și sursele de apă din zonă.

Între timp, pe 21 iunie, în comună a avut loc un referendum consultativ privind schimbarea destinației terenurilor pentru exploatarea resurselor minerale. Potrivit rezultatelor preliminare, peste 95% dintre participanți s-au pronunțat împotriva proiectului.

În pofida votului, lucrările la carieră continuă. Astfel, pe 24 iunie, mai mulți localnici au protestat pe teritoriul zăcământului pentru a cere respectarea voinței exprimate.

proza.ru

„Nu poți mulge o vacă moartă”: Oamenii de afaceri din Moldova, despre noua politică fiscală propusă de PAS

În Republica Moldova ar putea fi eliminată cota redusă de TVA, iar povara fiscală pentru mai multe sectoare ale economiei ar putea crește semnificativ. NewsMaker a discutat cu reprezentanți ai mediului de afaceri și explică de ce aceștia consideră că măsurile propuse ar putea afecta negativ mediul de afaceri, cetățenii și economia.

Începând cu anul 2027, legislația fiscală din Republica Moldova ar putea suferi modificări importante. Ministerul Finanțelor propune eliminarea cotelor reduse de TVA (0% și 8%) și majorarea acestora la cota standard de 20%, inclusiv pentru medicamente, bunuri imobile, produse agricole, sectorul HoReCa și resursele energetice. În paralel, mediului de afaceri i se propune aplicarea unei cote zero a impozitului pe profitul reinvestit, însă, în același timp, vor fi majorate atât impozitul pe profit, cât și cel pe dividende. (Mai multe detalii despre proiectul politicii fiscal-bugetare pentru anul 2027 pot fi citite aici și aici.)

Iată ce cred reprezentanții mediului de afaceri despre aceste propuneri.

Agricultură

Președintele Asociației „Forța Fermierilor”, Alexandr Slusari, despre noutățile fiscale care îi vizează pe fermieri:

Suntem categoric împotriva reformei fiscale care îi vizează pe fermieri. Singurul compromis este că, dacă autoritățile insistă asupra TVA de 20%, propunem următoarea variantă: noi vom vira 8% la buget, iar 12% vor rămâne în contul agricultorilor sub formă de subvenție.

În proiect mai sunt multe noutăți, însă toate pălesc în comparație cu TVA de 20%. Mai există și problema zilierilor. În prezent, fermierii plătesc din salariul acestora 12% impozit pe venit și 6% contribuție la fondul social. Se propune majorarea contribuției la fondul social până la 21%. Zilierii abia au fost scoși din economia tenebră, iar acum sunt împinși înapoi acolo.

De asemenea, potrivit proiectului politicii fiscal-bugetare, este anulată facilitatea la importul tractoarelor și al utilajelor. Asta înseamnă încă 20% TVA la import pentru cei care își mai pot permite să aducă tehnică.

Există și problema gospodăriilor țărănești. În prezent, acestea plătesc un impozit pe profit de 7%, iar în noua redacție a politicii fiscal-bugetare se propune 7% pentru venituri de până la un milion de lei și 15% dacă veniturile depășesc un milion de lei. Totodată, fermierii nu vor beneficia de impozitul zero pe profit, așa cum vor beneficia societățile pe acțiuni sau societățile cu răspundere limitată. Însă ei nu pot trece la aceste forme de organizare, deoarece este costisitor.

În prezent, fermierul plătește la fondul social o contribuție de 18% pentru angajați (6% fiind subvenționați din bugetul de stat) și o contribuție de 9% la fondul de asigurări medicale. Se propune anularea acestei facilități și menținerea unei contribuții de 21% la fondul social și de 7% pentru asigurarea medicală.

Pentru fermieri, în proiectul politicii fiscal-bugetare, totul este negativ, cu excepția, poate, a cotei zero pentru profitul reinvestit. Per ansamblu, însă, pentru populație și pentru întreprinderile mici și mijlocii aceasta este o lovitură. Pentru cei bogați nu contează cât vor costa produsele. Cei cu venituri mici vor primi, cel puțin parțial, compensații, dar ce se va întâmpla cu clasa de mijloc?

În România, TVA în agricultură a fost majorată de la 9% la 11%, după care cererea a scăzut cu 25%.

HoReCa (cafene, restaurante, hoteluri)

Fondatorul Asociației Naționale a Restaurantelor și Localurilor de Agrement (MĂR), Dumitru Cebotarescu:

Cred că noile modificări fiscale propuse vor avea un impact negativ atât asupra sectorului HoReCa, cât și asupra clienților. De fapt, este pur și simplu o majorare a prețurilor, în condițiile în care puterea de cumpărare a cetățenilor Republicii Moldova scade.

Să ne uităm la istoricul acestei probleme, atât la noi, cât și în alte țări. În Republica Moldova a existat o perioadă în care TVA a fost redusă. Acest lucru a dus la creșterea volumului taxelor colectate. Acum, cred că efectul va fi invers și vor avea cel mai mult de suferit companiile mari, care activează corect. O parte dintre companii vor trece în zona gri, iar altele pur și simplu se vor închide, pentru că nu vor putea rămâne pe linia de plutire.

Și în Germania TVA a fost majorată, iar după unul-doi ani, 30–40% dintre unitățile de alimentație publică s-au închis. Ulterior, au revenit la o cotă a TVA de 7%.

HoReCa este, printre altele, o componentă a industriei turismului. Dacă majorăm prețurile, devenim necompetitivi în raport cu alte țări, de exemplu cu România. La noi TVA este mai mare decât în România. Turiștii își calculează banii și aleg unde este mai ieftin. Republica Moldova va deveni mai scumpă decât România, iar acest lucru nu va duce la creșterea turismului la noi. Pe plan internațional vom avea de pierdut.

În ceea ce îi privește pe cetățenii noștri, având în vedere modificările propuse, o familie care mergea o dată pe săptămână la o cafenea sau la un restaurant va trebui să plătească cu 200–300 de lei mai mult pentru nota de plată, dar ar putea nici să nu aibă această posibilitate. De asemenea, se va scumpi mâncarea pentru studenți și angajații din birouri care iau masa la cantine.

Cred că prețurile vor crește chiar mai mult decât diferența rezultată din majorarea TVA. Ar trebui să existe o analiză a consecințelor, însă aceasta lipsește. Știm că vânzările vor scădea, iar unele cheltuieli vor rămâne constante și vor trebui transferate în valoarea adăugată.

Toate aceste modificări fiscale vor duce la creșterea poverii fiscale asupra întreprinderilor: dividende, TVA pentru spații, pentru terenuri. În cele din urmă, încasările fiscale vor scădea, deoarece economia se va contracta.

Imobiliare

Expertul agenției imobiliare Acces Imobil, Victor Cernomorcenco:

Dacă proiectul politicii fiscal-bugetare va fi adoptat în forma sa actuală, adică cu TVA la vânzarea apartamentelor din blocurile noi, atunci prețurile [apartamentelor] vor crește și mai mult. Cu cât anume, deocamdată este greu de spus. Trebuie să vedem cum se vor comporta companiile de construcții, dacă vor avea cumpărători. Pentru că, în prezent, constructorii au prețuri supraevaluate. Dar eu cred că majorarea va fi de aproximativ 10%.

Dacă prețurile de pe piața primară cresc, întotdeauna se scumpește și piața secundară. Este vorba despre cumpărătorii care locuiesc în fondul locativ vechi, dar vor să-și îmbunătățească condițiile, cumpărând un apartament într-un bloc nou. Ei vor să-și vândă locuința, dar înțeleg că, dacă nu vor majora prețul, nu le vor ajunge bani pentru o locuință nouă.

Acum despre impozitul de 15% propus pentru câștigul de capital la vânzarea locuințelor. În prezent, acest impozit este de 6% (în Republica Moldova se aplică un impozit de 12%, însă este impozitată doar jumătate din suma câștigului de capital, astfel încât, în realitate, impozitul este de 6%). Astfel de impozite [atât de mici] nu există nicăieri și piața imobiliară a profitat intens de acest lucru: se plăteau impozite mici și se câștiga mult. Noi presupuneam că statul va elimina acei 50% din sumă și impozitul va deveni de 12%, însă 15% este foarte mult. Acest lucru poate duce la evitarea plății impozitelor.

Chiar și cu un impozit de 6% există destul de mulți antreprenori care sunt înclinați să evite plata impozitelor, întrebând: «Ce mi-a oferit statul?» Iar cu un impozit de 15% astfel de persoane vor fi și mai multe sau vor include valoarea impozitului în preț. Cel mai mare șoc este impozitul de 15% pe câștigul de capital la vânzarea locuinței de bază.

Să presupunem că o persoană a cumpărat un apartament cu două sau trei camere atunci când prețurile locuințelor erau mai mici, iar acum dorește să cumpere o casă. În orice caz, va trebui să achite acest impozit pe profit (în cazul locuinței de bază este impozitat câștigul de capital care depășește un milion de lei). Toate vânzările de apartamente cu două sau trei camere vor fi, în orice caz, supuse acestui impozit. Însă acest lucru nu ar trebui să se aplice acestor tranzacții. Pentru că oamenii care își vând locuința nu vor înțelege de ce trebuie să plătească acest impozit.

În prezent, pe piață sunt foarte puține vânzări, în timp ce prețul se menține la nivelul de 1.720 de euro pentru un metru pătrat. Dacă am mai fi stat încă jumătate de an cu un număr redus de vânzări, atunci prețurile ar fi trebuit să se corecteze. Însă, odată cu introducerea noilor impozite, oamenii nu vor mai dori să-și vândă apartamentele, iar prețurile nu vor scădea. Cred că prețurile ar putea chiar să crească cu 5%-10%. Salariile nu vor crește în același ritm, astfel că vor fi foarte, foarte puține tranzacții.

Impozitul pe bunurile imobiliare, după reevaluarea locuințelor, îi va afecta și pe cetățeni. În prezent, în Chișinău, impozitul pe bunurile imobiliare este de 0,185% din valoarea cadastrală. Pentru ca orașul să încaseze mai mulți bani, dar în același timp oamenii să nu resimtă prea mult majorarea (de exemplu, impozitul să crească cu cel mult 100-200 de lei), acesta ar trebui să fie la nivelul de 0,07%-0,08%. Însă nivelul minim al impozitului de 0,01%, prevăzut în proiectul politicii fiscal-bugetare, va duce la majorarea sumei impozitului cu 500-700 de lei.

De asemenea, va fi introdus registrul imobiliar. Acest lucru va duce la reducerea numărului de agenți, adică a celor care promovează piața imobiliară.

Retail

Un reprezentant al sectorului de retail, care a insistat să-și păstreze anonimatul:

Consider că TVA pentru resursele energetice (energie electrică, agent termic, gaze) trebuie majorată. Dar, în același timp, ne-am dori transparență în ceea ce privește prețul la care cumpărăm aceste resurse. Pentru că introducerea TVA în condițiile unor achiziții și prețuri netransparente nu va fi foarte clară pentru populație.

Cota zero de impozitare a profitului reinvestit este o măsură corectă și întârziată. Noi o vom folosi, vom investi, iar acest lucru este un plus pentru noi.

Ar fi bine ca autoritățile să acorde atenție și dezvoltării industriilor care nu consumă multe resurse, cum ar fi microelectronica.

Acum despre majorarea impozitului pe profit și a celui pe dividende. Înțeleg că această măsură este una forțată, ea compensează veniturile neîncasate. O cotă ridicată pentru retragerea capitalului [din circuitul economic] nu este foarte atractivă pentru investitorii străini. Investitorul moldovean funcționează astfel: obține profit și investește mai departe. Investitorul străin însă dorește să retragă profitul. Acesta va fi un factor de descurajare.

În ceea ce privește TVA pentru terenurile cu destinație comercială și TVA pentru apartamente, aceasta este o decizie greșită, pentru că nu poți mulge o vacă moartă. Știu că oamenii au început, în panică, să cumpere apartamente, însă acest lucru este temporar. TVA va majora prețurile. Această măsură poate fi introdusă, dar mai întâi piața trebuie să-și revină, iar în condițiile stagnării actuale a pieței acest lucru este greșit.

Care este pericolul? TVA nu trebuie introdusă imediat. Unii oameni vor cumpăra apartamente în panică, dar după Anul Nou piața pur și simplu se va prăbuși. Stagnarea acestei piețe va duce la stagnarea piețelor conexe: a materialelor de construcție, a mobilierului și a electrocasnicelor. În plus, există riscul plecării specialiștilor înalt calificați.

Dacă însă s-ar acorda trei ani [iar TVA ar fi introdusă peste trei ani], atunci omul ar ști că prețul va crește și și-ar planifica în acest interval achiziția unei locuințe.

Despre cota redusă de TVA [la produsele alimentare, care este în vigoare acum]. Se propune majorarea TVA la cota standard de 20%. Voi exprima acum o poziție ciudată din perspectiva unui retailer. De ce este necesară cota redusă de TVA la produsele alimentare? Pentru a-i proteja pe cei cu venituri mici? Eu nu fac parte din această categorie, dar cumpăr produse alimentare cu TVA redusă. Aici ar trebui să funcționeze un sistem de compensații acordate țintit.

Înțeleg că statul nu are bani, dar țara trebuie să existe și să funcționeze. O cotă redusă de TVA (8%) nu este corectă, deoarece persoanele cu venituri mici beneficiază de aceeași facilitate ca și mine. În plus, la noi TVA redusă nu se aplică tuturor produselor lactate și produselor agricole.

În ceea ce privește medicamentele, eu nu aș modifica cota redusă de TVA. Este un lucru de importanță vitală. Și trebuie înțeles că o persoană nu reușește întotdeauna să ajungă la medic și să obțină un medicament compensat. Se întâmplă ca cineva să aibă nevoie urgent și pur și simplu să meargă la farmacie (Ministerul Finanțelor justifică majorarea TVA la medicamente prin extinderea sistemului de compensare a medicamentelor în cadrul programului de asigurare – NM). În general, sunt de acord cu Ministerul Sănătății, [care a emis un aviz negativ privind majorarea TVA la medicamente].

TVA la automobile – este posibilă, dar, dacă vorbim atât de mult despre ecologie, este ciudat să introducem TVA pentru automobilele electrice. Acestea ar trebui scutite de TVA pentru câțiva ani și să li se permită să circule pe benzile destinate transportului public.

Un alt lucru care pentru mine rămâne un mister este majorarea accizelor la motorină, având în vedere că principalii consumatori de motorină sunt producătorii agricoli, transportatorii și armata.

Însă, atunci când este vorba despre politica fiscal-bugetară, este clar că sunt necesare compromisuri. Înțeleg că ei (autoritățile) trebuie să acopere găurile din buget. Deficitul bugetar crește, iar noi nu putem trăi la nesfârșit din granturi. Și bugetul trebuie alimentat din ceva.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: