Captură foto/NewsMaker

Îmbrânceli la Chișinău: preoții și credincioșii au încercat să pătrundă prin cordonul poliției la Marșul Pride. Un copil a avut de suferit (VIDEO)

Îmbrânceli în capitală între participanții la marșul ortodox, organizat ca protest față de Pride, și forțele de ordine. Tensiunile au izbucnit când preoți și credincioși, cu cruci și agheasmă în mâini, au încercat să spargă cordonul poliției pentru a ajunge la marșul Pride. În altercații a fost implicat și un bărbat care ținea un copil în brațe. Contactată de NM, poliția a condamnat orice formă de violență și a făcut apel la responsabilitatea participanților.

După mai bine de o oră de protest în fața monumentului lui Ștefan cel Mare și Sfânt, participanții la manifestație s-au deplasat pe strada Bănulescu-Bodoni, unde au încercat să treacă de cordonul poliției pentru a ajunge la marșul Pride, redirecționat între timp pe strada Șciusev. Purtătoarea de cuvânt a IGP, Mariana Bețivu, a declarat pentru NM că întrunirea de la această intersecție nu a fost declarată, astfel, „pentru a preveni perturbarea ordinii și siguranței publice, forțele de ordine au intervenit – moment în care o persoană „cu comportament agresiv a încercat să forțeze cordonul carabinierilor”.

„Gravitatea situației a fost accentuată de faptul că persoana a implicat un copil în acțiunea sa, punându-i în pericol integritatea fizică. Intervenția promptă a forțelor de ordine a permis imobilizarea persoanei, evitând posibile consecințe mai grave. Poliția condamnă orice formă de violență și reiterează apelul către participanți la întruniri sa de-a dovada de responsabilitate, respecți d indicațiile forțelor de ordine și normele legale privind desfășurarea pașnică a evenimentelor publice”, a precizat Mariana Bețivu.

Oamenii legii nu au anunțat deocamdată dacă în urma altercațiilor au fost efectuate rețineri. Totuși, imaginile surprinse de NM arată mai multe persoane imobilizată la sol de către polițiști.


Disclaimer! Redacția NM condamnă orice formă de discriminare, revanșism, xenofobie, limbaj al urii și exploatare a fobiilor și stereotipurilor în scopuri politice. Nu tolerăm manipulările îndreptate către divizarea oamenilor în „ai noștri” și „străini” în funcție de naționalitate, proveniență etnică, limbă, religie sau convingeri, sex, vârstă, posibilități limitate, viziuni, loc de trai, apartenență, orientare sexuală, etc. Misiunea noastră este informarea corectă a cititorilor despre ceea ce se întâmplă și susținerea principiilor drepturilor omului, toleranței, libertății de exprimare și gândire, diversitate, precum și respectarea drepturilor minorităților.



Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

nordinfo.md/foto simbol

Investiție de peste €500.000 în construcția unui depozit modern pentru semințe la Bălți

La Bălți se construiește un depozit modern pentru păstrarea semințelor, cu o investiție ce depășește jumătate de milion de euro. Noua hală, cu o suprafață de 1200 m², va permite stocarea semințelor în toate fazele de prelucrare. Lucrările sunt programate să se finalizeze la începutul toamnei 2025. Informațiile au fost comunicate pe 11 iulie de Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare.

Ministerul a anunțat că depozitul este construit la Centrul Național de Cercetare și Producere a Semințelor, filiala Bălți. Investiția în construcție se ridică la 514 mii de euro și este realizată prin proiectul „Livada Moldovei”, gestionat de minister. „Livada Moldovei” este o linie de creditare oferită de Banca Europeană de Investiții Guvernului Republicii Moldova.

„Noua hală, cu o suprafață de 1200 m², va permite stocarea semințelor în toate fazele de prelucrare și va fi dotată cu un cântar rutier instalat pe structură de beton armat, pentru o gestionare logistică eficientă. Proiectul a fost lansat ca răspuns la uzura avansată a infrastructurii existente, care nu mai asigură condiții corespunzătoare de umiditate, protecție fitosanitară și manipulare mecanizată”, au comunicat reprezentanții ministerului, adăugând că lucrările urmează să fie finalizate la începutul toamnei 2025.

Ministerul a declarat că „infrastructura modernizată va contribui la sporirea capacității naționale de producere și păstrare a semințelor certificate, adaptate condițiilor pedoclimatice locale”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: