Atac masiv cu drone și rachete asupra Kievului: explozii și incendii. 8 persoane – rănite

Rusia a atacat capitala Ucrainei, Kiev, sâmbătă dimineața, cu drone și rachete, provocând incendii. Cel puțin opt persoane au fost rănite, a declarat primarul orașului, Vitali Klitschko, potrivit Reuters.

Martori citați de Reuters au relatat că au auzit mai multe valuri de drone zburând deasupra orașului, urmate de explozii succesive care au zguduit capitala.

Primarul Kievului, Vitali Klitschko, a anunțat că două persoane au fost spitalizate, iar sistemele de apărare antiaeriană au fost activate pentru a contracara atacul.

Imagini apărute în mediul online arată cum flăcările au cuprins un bloc de locuințe, în timp ce fumul dens se ridica deasupra orașului. În cartierul Solomînskîi, aflat pe malul vestic al râului Nipru, fragmentele unei drone au lovit ultimul etaj al unui imobil, provocând un incendiu. O altă clădire nerezidențială din zonă a fost, de asemenea, cuprinsă de flăcări.

Pe malul opus al orașului, în cartierul Dniprovski, două etaje ale unui bloc au fost afectate de un incendiu, a declarat șeful administrației militare din Kiev, Timur Tkacenko.

Oficialii au raportat, de asemenea, un incendiu în Obolon, în suburbia nordică a orașului, și căderi de moloz pe un centru comercial din aceeași zonă. Ei au declarat că fragmente de drone au lovit solul în mai multe cartiere situate la distanțe mari unele de altele.

Alerta aeriană a rămas în vigoare mai mult de două ore după ce a fost declarată pentru prima dată.

Atacurile din timpul nopții au urmat după câteva zile de atacuri cu drone ucrainene – aproximativ 800 de atacuri – asupra unor ținte din Rusia, inclusiv capitala Moscova.

Ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, a promis vineri că va răspunde la aceste atacuri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: