Facebook/Corneliu Padnevici

„Avem 14 deputați”. Deputații Partidului ȘOR aderă la Platforma parlamentară „Pentru Moldova”

Deputații fracțiunii Partidul „ȘOR” au semnat împreună cu cei 5 deputați care au părăsit grupul parlamentar Pro Moldova Convenția ”Pentru Moldova”. Anunțul a fost făcut de către deputatul Corneliu Padnevici pe 4 noiembrie. 

„Efortul nostru de a debloca activitatea parlamentului a fost susținut de către deputații fracțiunii ”Partidului Șor”. Acum, avem 14 deputați în Platforma ”Pentru Moldova”, iar vocea noastră va fi mai puternică în parlament, ca să rezolvăm problemele reale ale oamenilor. Chem colegii și din alte fracțiuni să semneze Convenția ”Pentru Moldova”, o platformă reală de promovare a intereselor cetățenilor și a proiectelor importante pentru țară!”, a scris parlamentarul.

Amintim că, pe 2 noiembrie, deputații care au părăsit PDM, apoi Partidul PRO MOLDOVA, au anunțat crearea unei noi entități politice. Într-o declarație semnată de Sergiu Sârbu, Ruxanda Glavan, Eleonora Graur, Grigore Repeșciuc și Corneliu Padnevici se anunță crearea unei Platforme parlamentare „Pentru Moldova”.

Acum două săptămâni, au anunțat că părăsesc grupul parlamentar PRO MOLDOVA Ruxanda GlavanEleonora Graur, Sergiu Sîrbu și Grigore Repeșciuc.Înainte de a adera la partidul PRO MOLDOVA, toți au făcut parte din Partidul Democrat.

În cadrul campaniei electorale, o parte dintre ei au anunțat că o susțin la funcția de președinte al țării pe candidata Partidului „ȘOR” Violeta Ivanov.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

imagine simbol

Crimă într-un apartament din Chișinău: un bărbat de 49 de ani – găsit mort. Suspectul, reținut

Un bărbat de 49 de ani a fost găsit decedat într-un apartament din sectorul Botanica al capitalei. Cazul a avut loc în noaptea dintre 28 februarie și 1 martie. Poliția a reținut un bărbat de 31 de ani, care ar fi lovit victima de mai multe ori, după care a părăsit apartamentul. Informațiile au fost comunicate de Inspectoratul General al Poliției (IGP) pe 1 martie.

Potrivit IGP, noaptea trecută, poliția a fost sesizată că a fost găsită o persoană inconștientă într-un apartament din sectorul Botanica al capitalei.

„La fața locului, oamenii legii au depistat corpul neînsuflețit al unui bărbat de 49 de ani. Preliminar s-a stabilit că victimei i-au fost aplicate mai multe lovituri cu un obiect ascuțit, în urma unui conflict izbucnit spontan, iar după comiterea faptei, suspectul a părăsit locul crimei într-o direcție necunoscută”, a comunicat Inspectoratul.

IGP a adăugat că, în urma măsurilor speciale de investigație, polițiștii au identificat și localizat un bărbat de 31 de ani, bănuit de comiterea infracțiunii. Suspectul a fost reținut pentru 72 de ore. Pe acest caz a fost pornită o cauză penală pentru omor.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: