Avertizarea Moscovei, după declarația lui Geoană cu privire la o eventuală apropiere a R. Moldova de NATO

Purtătoarea de cuvânt a ministerului rus de Externe, Maria Zaharova, a reacționat la declarațiile secretarului general-adjunct al Aianței Nord Atlantice, Mircea Geoană, potrivit cărora NATO este dispus să meargă atât de departe cât Moldova este doritoare să meargă în relația cu blocul militar. Zaharova susține că încercările de a atrage Moldova în Organizația Tratatului Atlanticului de Nord sunt „cinice” pe fundalul situației din Ucraina. Reprezentanta MAE-ului rus a declarat că o apropiere de NATO este însoțită de „pierderea suveranității”.

„Am văzut la ce duce cooperarea tot mai profundă a unor state cu alianța și promisiunile de „sprijin” ale acesteia în fața „amenințării rusești” – „revoluții colorate”, lovituri de stat, instabilitate politică și criză economică. Acest lucru este valabil mai ales în spațiul post-sovietic, care este un fel de „teren de testare” pentru confruntarea geopolitică a NATO cu țara noastră. Aparent, o astfel de soartă așteaptă și Moldova”, a declarat Maria Zaharova.

Purtătoarea de cuvânt a menționat că autoritățile ruse au „subliniat în repetate ocazii că diversele formate de parteneriat pentru aprofundarea interacțiunii cu NATO servesc mai degrabă ca instrument de manipulare decât să aibă drept scop o cooperare cu adevărat reciproc avantajoasă și egală și consolidarea securității în spațiul euroatlantic. „Încercările de a atrage Moldova în Organizația Tratatului Atlanticului de Nord par deosebit de cinice pe fundalul situației din Ucraina, care a fost provocată în mare măsură de politica iresponsabilă de extindere a Alianței”, a adăugat aceasta.

„Sperăm că în Republica Moldova mai există încă forțe politice capabile să înțeleagă că apropierea de NATO este însoțită de pierderea suveranității și că extinderea necontrolată a Alianței nu este altceva decât o continuare a tradițiilor neocoloniale ale Occidentului, care nu țin cont atât de caracteristicile politice interne ale statelor, cât și de legăturile seculare stabilite cu vecinii lor”, a mai menționat Zaharova.

***

Amintim că, recent, secretarul general-adjunct al NATO, Mircea Geoană, a declarat că Alianţa Nord-Atlantică este dispusă să meargă atât de departe cât Republica Moldova este doritoare să meargă în relaţia cu NATO.

NATO a depăşit de mult în relaţia cu Republica Moldova etapa Parteneriatului pentru Pace, a afirmat Geoană.

„Republica Moldova e un partener de câteva decenii cu noi şi, evident, trezirea la trista realitate că Rusia este o ţară foarte agresivă şi care foloseşte forţa militară împotriva vecinilor săi i-a făcut să vină cu propuneri şi mai ambiţioase în parteneriatul deja existent cu NATO şi cu Uniunea Europeană”, a afirmat secretarul general adjunct al NATO.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

 

 

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei / NewsMaker

Noi detalii despre Plahotniuc și Țuțu. Cernăuțeanu: au fost reținuți în Grecia în timp ce încercau să plece în Dubai. Ce urmează

Fostul lider al Partidului Democrat, Vladimir Plahotniuc, a fost reținut pe aeroportul din Atena, Grecia, în momentul în care încerca să plece în Dubai. Informația a fost confirmată de șeful Inspectoratului General al Poliției, Viorel Cernăuțeanu, pentru NewsMaker. Șeful poliției a precizat că autoritățile din Republica Moldova colaborează pentru a iniția procedurile de extrădare.

Contactat, șeful IGP, Viorel Cernăușeanu, a declarat pentru NewsMaker că, în acest moment, nu poate confirma identitatea celei de-a doua persoane reținute, care, potrivit surselor noastre, ar fi fostul deputat democrat Constantin Țuțu.

„Cu părere de rău, nu pot să-i înfirm sau să afirm lucrurile respective, deoarece măsurile procedurale care se desfășoară nu îmi permit acest lucru și nu este corect ca să o facem. O să fie momentul potrivit atunci când o să avem confirmările și acțiunile procesuale legate și asigurate cu Grecia. Atunci vom comunica suplimentar. La etapa actuală, mai mult decât am oferit publicului ca informație preliminară, nu putem face”, a precizat Cernăușeanu.

Potrivit acestuia, în continuare, Ministerul Justiției și Procuratura urmează să inițieze procedurile de extrădare în Republica Moldova a celor două persoane reținute în Grecia, între ele – Plahotniuc.

„Acest lucru urmează să fie asigurat în perioada imediat următoare.La moment, asigurăm schimbul de date și informații cu canalele oficiale”, a mai declarat Viorel Cernăuțeanu.

IGP a anunțat, pe 22 iulie, că fostul lider democrat, Vladimir Plahotniuc, a fost reținut în Grecia, potrivit informațiilor transmise oficial de Interpol Atena. Surse NewsMaker susțin că, odată cu el, ar fi fost reținut și fostul deputat Constantin Țuțu, considerat de mulți ani omul de încredere al oligarhului.

Reamintim că Plahotniuc a părăsit Republica Moldova în iunie 2019, atunci când democrații au pierdut puterea. Pe masa procurorilor moldoveni sunt mai multe dosare în care ex-politicianul este acuzat de escrocherie și spălare de bani în proporții deosebit de mari, crearea și conducerea unei organizații criminale, îmbogățire ilicită, exces de putere, corupere activă și fals în acte publice. În februarie 2025, Interpol a acceptat cererea de a-l anunța în căutare internațională, după ce a refuzat o cerere similară a Chișinăului, în 2020.

Pe de altă parte, Constantin Țuțu – considerat omul de încredere al lui Plahotniuc – este vizat într-o cauză penală pornită pe faptul îmbogăţirii ilicite, în perioada anilor 2014 – 2018. Ca și Plahotniuc, Țuțu se afla în lista persoanelor date în căutare internațională.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: