„Când ceva nu ajunge, adăugăm noi!” Microinvest susține investițiile în noul sezon agricol

Agricultorii știu, ca să ai un an bun și o roadă frumoasă e nevoie de multă muncă, tehnică bună și, desigur, finanțare. Microinvest e gata să-ți susțină investițiile în noul sezon. Dezvoltă-ți afacerea cu un credit de până la 8 000 000 lei și începe anul agricol cu spor.

O parte considerabilă din portofoliul Microinvest este destinată investițiilor în sectorul Agricol și continuăm să dezvoltăm cu încredere această ramură. În anul 2023, conform estimărilor interne, în coraport cu datele publicate de BNM, ne-am clasat pe locul I după numărul de credite debursate în domeniul agricol, fiind alături de agricultorii din întreaga țară și acoperind finanțarea celor mai diverse necesități din domeniu agricol.

Clienții Agro Microinvest beneficiază de suport financiar la momentul oportun și devin parte a unei comunități care vede în agricultură o valoare și tind să o dezvolte. Cultivi cereale, pomi fructiferi, te ocupi cu apicultura sau oricare alt domeniu agricol, tradițional sau mai exotic? Noi îți oferim soluții flexibile de finanțare pentru orice domeniu. Pentru că înțelegem că fiecare fermier are nevoi diferite, echipa noastră de experți în creditare din întreaga țară va lucra împreună cu tine pentru a identifica cele mai bune oferte financiare pentru business-ul tău.

Ne dorim să fim partenerul tău în dezvoltarea afacerii agricole

Întârzierile de o lună, o săptămână sau chiar o zi pot influența negativ activitatea afacerii tale, mai ales în agricultură. Poți pierde un teren bun, nu vei realiza eficient și la timp lucrările agricole sau poți rata momentul potrivit pentru a începe noul sezon. Microinvest îți oferă cele mai avantajoase și sigure condiții de creditare și numeroase beneficii, și anume:

• Analiză financiară realizată de experți în creditare chiar la locul afacerii, pentru a stabili soluția potrivită necesităților tale individuale de investiții.
• Aplici ușor pentru un credit în cele 16 oficii din țară și ai decizie rapidă în doar 24 de ore.
• Grafic de rambursare flexibil și metode de plată individuale: începi să achiți ratele după 9 luni sau poți alege individual oricare 3 luni din an pentru plată.
• Posibilitatea de închidere anticipată a creditului, fără comision.
• Prețuri speciale la tehnică și utilaj agricol de la partenerii Microinvest din toată țara.

Mai nou, până la 31 martie 2024, agricultorii pot beneficia de oferta specială de la Microinvest — «Agro 10% din suma creditului». Ce presupune oferta? În primul an, în lunile de sezon, achiți doar 10% din suma totală a creditului și te concentrezi în totalitate pe dezvoltarea afacerii, fără griji și presiune.

Adresează-te la cel mai apropiat oficiu secundar Microinvest, unde experții te vor ajuta să obții creditul potrivit pentru business-ul tău. Când ceva nu ajunge, adăugăm noi!

Microinvest — credite pentru oameni harnici.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Igor Grosu

VIDEO // Chișinăul și Bucureștiul și-au luat rămas-bun de la Ilie Ilașcu — „ultimul martir al poporului”

În dimineața zilei de 20 noiembrie, la Palatul Național „Nicolae Sulac” din Chișinău, unde a fost organizat un memorial simbolic în memoria lui Ilie Ilașcu, s-au adunat zeci de oameni. Ei au venit să îi aducă un ultim omagiu fostului deținut politic și erou național al Moldovei. La memorial au depus flori și primii oameni ai statului: președinta Maia Sandu, premierul Alexandru Munteanu și președintele Parlamentului, Igor Grosu. La ceremonie au participat și camarazi de luptă, colegi din primul Parlament, politicieni și simpli cetățeni care au dorit să își exprime respectul.

La București, Ilie Ilașcu a fost condus pe ultimul drum cu onoruri militare. La ceremonia funerară organizată în capitala României s-au adunat numeroși oameni care au vrut să se despartă de cel pe care îl consideră „eroul poporului”. Printre ei s-a aflat și Alexandru Leșco, un alt fost deținut politic — membru al aceluiași grup de condamnați din care a făcut parte și Ilie Ilașcu.

NewsMaker povestește cum s-au despărțit Moldova și România de simbolul curajului și patriotismului.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Alain Berset

Berset, despre decizia CtEDO privind abuzurile Rusiei în Transnistria: Obținerea executării va fi „extrem de dificilă”

Secretarul general al Consiliului Europei, Alain Berset, consideră că obținerea executării rapide a deciziei Curții Europene pentru Drepturile Omului (CtEDO), prin care Rusia a fost condamnată pentru abuzuri grave în regiunea transnistreană, va fi „extrem de dificilă”. El a menționat că, în perioada următoare, Republica Moldova va trebui să abordeze subiectul pentru a găsi o cale de punere în aplicare a hotărârii, întrucât deține președinția Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei – organul care monitorizează executarea deciziilor CtEDO. Declarațiile au fost făcute într-un interviu pentru NewsMaker, pe 20 noiembrie.

În ceea ce privește executarea hotărârilor Curții, în general în Europa avem un nivel foarte înalt de executare, dar nu toate hotărârile sunt executate pe termen scurt sau mediu. Rolul de a urmări executarea îi revine Comitetului de Miniștri. Odată ce Curtea a decis, discuția devine mult mai politică, la nivelul statelor membre, iar Comitetul Miniștrilor poartă toate discuțiile privind executarea. În acest caz, așa cum ați menționat, va fi extrem de dificil să avem o executare rapidă. Dar avem primele două etape — decizia și constatarea — iar acum, sub președinția Moldovei în următoarele șase luni, va fi responsabilitatea acesteia să pună subiectul pe agenda discuțiilor și să vadă ce poate fi făcut pentru a obține executarea”, a declarat Alain Berset.

Amintim că, pe 23 octombrie, CtEDO a condamnat Federația Rusă pentru abuzuri grave comise în regiunea transnistreană, inclusiv detenții ilegale, maltratări, încălcarea dreptului la un proces echitabil, la libera circulație și la libertatea de exprimare. Instanța a obligat statul rus să plătească peste 100 000 de euro despăgubiri morale și cheltuieli de judecată pentru 5 locuitori din stânga Nistrului.

Rusia s-a retras din Convenția Europeană pentru Drepturile Omului pe 16 septembrie 2022, pe fondul invaziei în Ucraina. Astfel, la CtEDO nu mai pot fi depuse plângeri privind încălcări comise de statul rus după 16 septembrie 2022, însă Curtea își menține competența de examinare a cazurilor care se referă la încălcări săvârșite înainte de această dată.

Cu toate acestea, în iunie 2022, autoritățile ruse au adoptat o lege care oprește executarea deciziilor CtEDO pronunțate după 15 martie 2022.

(VIDEO) Camion cu arme din Ucraina în Moldova?/ Ilașcu, înmormântat ca erou/ Sandu, ținta unei noi campanii?

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Camion plin cu arme la granița Moldovei cu România
— Usatîi: în camion era armament american venit din Ucraina
— Fratele Martei Kos, despre activitatea sa în comitetul inițiat de Maia Sandu
— Ilie Ilașcu, petrecut pe ultimul drum cu onoruri militare
— Putin, întâmpinat de un robot umanoid care dansează
— Drum lin spre ceruri, Ilie Ilașcu. Chișinăul l-a comemorat ca pe un erou
— Tone de pătrunjel și mărar cu pesticide, la un pas de a ajunge pe piața din Moldova
— Aeroportul Chișinău a început să alimenteze cu combustibil avioanele
— Ambasadorul Rusiei: nu există dovezi că drona era rusească
— Sandu cere un răspuns internațional unit după atacul Rusiei la Ternopol
— Ceban susține că redenumirea străzilor din Chișinău nu este de competența sa
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

NewsMaker

Consiliul Europei pregătește o convenție privind combaterea dezinformării? Berset: Să vedem ce s-a întâmplat în Moldova, ce putem folosi

Secretarul general al Consiliului Europei, Alain Berset, a anunțat că organizația pe care o conduce planifică elaborarea unei convenții privind combaterea dezinformării și a interferențelor străine. Documentul ar urma să includă un set de instrumente dezvoltate inclusiv pe baza experienței Republicii Moldova în alegerile parlamentare din 28 septembrie. Declarațiile au fost făcute într-un interviu pentru NewsMaker, pe 20 noiembrie.

Știm cu toții că în toate procesele electorale avem o provocare enormă legată de calitatea informației, de calitatea dezbaterii, de posibilitatea de a avea puncte de vedere diferite în dezbatere. (…) În lumea de astăzi, cu dezinformare, cu inteligență artificială, cu social media, cu polarizarea pe care o vedem pe rețelele sociale, cu discursul de ură, cu deepfake-uri — multe elemente acționează simultan, făcând mult mai dificilă existența unei dezbateri de calitate. Ceea ce s-a întâmplat în Moldova în ultimele luni nu a fost o surpriză pentru noi. (…) Putem folosi această experiență pentru a ajuta toate țările europene să reflecteze la ce înseamnă aceasta și poate să dezvoltăm împreună instrumente pentru a aborda aceste situații”, a declarat Alain Berset.

El a precizat că Consiliul Europei dezvoltă un instrument pentru combaterea dezinformării.

Ne gândim la o nouă convenție privind dezinformarea și interferențele străine, exact în acest scop: de a proteja democrațiile și procesele electorale, învățând din experiența — destul de dură — pe care Moldova a avut-o în ultimele luni. Să vedem ce s-a întâmplat aici, ce putem folosi pentru a construi un set de instrumente pentru toate țările, astfel încât să avem stabilitate, protecție și democrații puternice”, a adăugat secretarul general al Consiliului Europei.

Întrebat cum poate fi asigurat faptul că măsurile de combatere a dezinformării nu vor ajunge să submineze libertatea de exprimare și democrația, Berset a spus: „Trebuie să lucrăm împreună, fără a lăsa fiecare țară să decidă singură ce înseamnă aceste lucruri și să reinventeze roata în diverse situații. Trebuie să abordăm problema împreună. De ce? Pentru că este clar că acest set de instrumente trebuie să fie mereu fundamentat legal. Trebuie să aibă o bază juridică, în primul rând. În al doilea rând, toate aceste măsuri trebuie să respecte Convenția Europeană a Drepturilor Omului. (…) Exact cum ați spus, există un risc. Suntem pe deplin conștienți de acest lucru, și tocmai de aceea calea corectă este elaborarea unei noi convenții. Aceasta privește alegerile, dar nu doar alegerile. Vizează și dezbaterea publică în spațiul public al democrațiilor noastre”.

Amintim că, pe 28 septembrie, în Republica Moldova au avut loc alegeri parlamentare. Un raport al misiunii internaționale de observare a Parlamentului European, OSCE și APCE a arătat că procesul electoral a fost marcat de o tentativă eșuată de influențare a alegerilor din partea Rusiei. Documentul menționează că Rusia a folosit instrumente precum dezinformarea, finanțarea ilegală, coruperea electorală și atacurile cibernetice pentru a deturna rezultatele scrutinului.

Nou acord cu Franţa: tinerii din UE vor putea efectua stagii profesionale și lucra în Moldova

Tinerii din Franța și Spațiul Economic European vor putea veni în Republica Moldova pentru stagii profesionale, potrivit unui acord semnat astăzi între ministrul de Externe Mihai Popșoi și ambasadoarea Franței, Dominique Waag. Documentul prevede lansarea programului „Voluntariatul Internațional în Întreprindere” (V.I.E.), prin care tinerii voluntari vor putea lucra în companii din Republica Moldova, acumulând experiență practică și familiarizându-se cu mediul economic local.

În cadrul întrevederii, cei doi oficiali au discutat despre cooperarea bilaterală, sprijinul Franței pentru parcursul european al Republicii Moldova și situația regională de securitate. Mihai Popșoi a mulțumit Parisului pentru suportul constant în domeniul apărării, securității, economiei, educației și culturii, menționând inclusiv rolul Agenției Franceze pentru Dezvoltare, care oferă asistență financiară în sectoare prioritare.

„Avansăm în implementarea unor inițiative concrete, inclusiv a programelor dedicate tinerilor profesioniști, care consolidează relația noastră excelentă cu Franța”, a declarat Popșoi.

Părțile au reconfirmat interesul de a extinde cooperarea economică și sectorială și au subliniat dinamica pozitivă a dialogului moldo-francez.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: