Comerțbank a premiat câștigătorii Campaniei Promoționale „COMERȚBANK și Visa te premiază – o vacanță în Maldive!”

În data de 18 septembrie, a avut loc ceremonia de premiere a câștigătorilor campaniei promoționale «COMERȚBANK și Visa te premiază — o vacanță în Maldive!».

În perioada 20 iunie — 20 august, persoanele fizice — deținători de carduri bancare Visa de la Comerțbank, care au efectuat minim 5 tranzacții indiferent de sumă, la comercianții din țară și de peste hotare, inclusiv în mediul on-line, au participat în mod automat în cadrul campaniei, iar câștigătorii au fost selectați prin sistemul www.random.org în prezența unei comisii imparțiale.

Norocoșii câștigători și-au revendicate premiile.


Câștigătoarea marelui premiu — o vacanță în Maldive
, în valaore de 5 000 EUR, Adilaida Sarev, a menționat: «Am fost telefonată din partea băncii și am fost plăcut surprinsă. La început nu ne venea a crede. Credeam că e o glumă. Suntem foarte fericiți. Vom merge împreună cu familia, cu soțul. Avem și un copil, poate o să mergem toți împreună. Sunt clientul băncii de 3 ani și sunt foarte mulțumită de ofertele băncii. Mulțumesc, Comerțbank!»

Câștigătorii premiilor bănești, în valoare de 500 EUR fiecare sunt:
• Natalia Rotaru;
• Serghei Suveica.

«Sincere felicitări clienților noștri care au participat în această frumoasă campanie. Aceste premii să le aducă multe bucurii și în continuare să fie clienții băncii, să folosească serviciile băncii care sperăm că o să le aducă și alte premii.Campania promoțională a fost desfășurată cu sprijinul sistemului de plăți Visa, în perioada 20 iunie — 20 august. Mulțumim frumos sistemului de plăți internațional Visa cu sprijinul căruia a fost organizată această campanie, pentru suportul sistemului în activitatea băncii cu cardurile de plată și pentru acea eficiență și siguranță pe care o acordă clienților noștri în tranzacțiile zilnice.»– a menționat: Constantin Umanschi, Șef al Departamentului Comercial.

BC Comerțbank SA vine cu un mesaj de felicitare câștigătorilor și le mulțumește clienților care achită activ cu cardul, promovând achitarea fără numerar.

Detalii privind Regulamentul oficial al promoției «COMERȚBANK și Visa te premiază — o vacanță în Maldive!».

Comerțbank, Sporim Valorile!

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Socialiștii vor protesta alături de Costiuc față de reforma fiscală? Partidul își anunță sprijinul pentru manifestația de duminică

Partidul Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM) susține protestul față de proiectul politicii bugetar-fiscale, anunțat de deputatul Partidului „Democrația Acasă”, Vasile Costiuc. Formațiunea și-a exprimat sprijinul într-o declarație publicată miercuri, 24 iunie, pe rețelele de socializare.

În contextul apelurilor publice lansate recent privind organizarea unor acțiuni de protest civice, PSRM declară că susține orice inițiativă pașnică și legală a cetățenilor, indiferent de formațiunea politică sau viziunile politice ale celor care le inițiază, atâta timp cât acestea exprimă voința oamenilor și preocupările reale ale societății. PSRM consideră că vocea cetățenilor trebuie ascultată, mai ales atunci când sunt semnalate politici fiscale și economice care pot conduce la creșterea poverii asupra populației, la scumpiri în lanț și la deteriorarea situației în sectoare esențiale precum agricultura, sănătatea, energia și mediul de afaceri”, se arată în declarația PSRM.

Amintim că Vasile Costiuc a anunțat un protest împotriva proiectului politicii bugetar-fiscale pentru 2027, programat pentru duminică, 28 iunie, în fața Parlamentului. El a menționat că, în cadrul manifestației, nu vor fi afișate simboluri de partid și a îndemnat cetățenii moldoveni să participe.

Ministerul Finanțelor a publicat recent proiectul politicii bugetar-fiscale pentru 2027, care se află în prezent în consultări publice. Una dintre cele mai discutate modificări vizează uniformizarea cotelor de TVA, prin eliminarea mai multor cote reduse aplicate în prezent. Potrivit Guvernului, măsura va fi implementată etapizat și ar putea afecta produse alimentare, medicamente, comerțul electronic, restaurante și cafenele, hoteluri și pensiuni, autoturismele și resursele energetice.

Maia Sandu/Facebook/Imagine simbol

București: Propunerea privind unirea României cu Moldova, adoptată tacit în Camera Deputaților

Propunerea legislativă depusă de parlamentarii S.O.S. România privind unirea României cu Republica Moldova a fost adoptată tacit, miercuri, 24 iunie, de Camera Deputaților, după expirarea termenului constituțional de 45 de zile. Proiectul merge acum la Senat, care este for decizional în acest caz, scrie Digi24 și Agerpres.

Inițiativa legislativă a fost depusă în Parlament pe 14 aprilie și a fost avizată negativ de Guvern, precum și de Comisia juridică și Comisia pentru drepturile omului din Camera Deputaților. În lipsa unei dezbateri și a unui vot în plen, proiectul a fost considerat adoptat tacit, în conformitate cu articolul 75 alineatul (2) teza a III-a din Constituție, și va fi transmis Senatului în forma inițiatorilor.

Potrivit inițiativei legislative, Parlamentul României ar urma să decidă unirea României cu Republica Moldova. Totodată, proiectul prevede reafirmarea atașamentului față de prevederile Actului final al Conferinței pentru Securitate și Cooperare în Europa (CSCE) de la Helsinki, care permite modificarea frontierelor pe cale pașnică și diplomatică.

Documentul abilitează Guvernul României să înceapă „de urgență, imediat” negocieri cu autoritățile de la Chișinău pentru „definitivarea unirii cu Republica Moldova”.

Potrivit textului propunerii legislative, după adoptarea legii și publicarea acesteia în Monitorul Oficial, ar urma să fie notificate autoritățile internaționale competente, Guvernul Republicii Moldova, Statele Unite ale Americii, NATO, ONU și Uniunea Europeană, pentru punerea în aplicare a dispozițiilor legii.

***

Amintim că, de la începutul acestui an, președinta Maia Sandu a vorbit în repetate rânduri despre o potențială unire dintre Republica Moldova și România, afirmând inclusiv că ar susține ideea în cazul organizării unui referendum pe această temă. De asemenea, în mai, la Strasbourg, șefa statului a semnalat că Chișinăul ar putea analiza posibilitatea reunificării drept o rută alternativă pentru accederea în UE, dacă procesul de aderare va stagna.

Conform unui sondaj iData, în prezent 41% dintre cetățenii Republicii Moldova susțin unirea cu România, în timp ce peste Prut nivelul de sprijin este considerabil mai înalt – circa 72% dintre cetățenii României susțin unirea celor două state.

Pe 27 martie 2018, la împlinirea a 100 de ani de la unirea Basarabiei cu România, Parlamentul de la București a adoptat o declarație prin care afirmă că România „va fi întotdeauna pregătită” să vină în întâmpinarea oricărui demers de reunificare, dacă cetățenii Republicii Moldova își vor dori acest lucru.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Ministerul Apărării al Republicii Moldova

Ministrul Apărării: Moldoveni între 18 și 55 de ani ar putea trece, în diferite forme, instruiri militare obligatorii. Categoriile vizate

Ministerul Apărării își propune introducerea unei instruiri militare obligatorii pentru cetățeni, menită să asigure apărarea patriei, în contextul în care, de-a lungul anilor, s-au creat premise pentru eschivarea de la aceste instruiri. Precizările au fost făcute pe 24 iunie de ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, în contextul unui proiect propus spre consultări publice, care prevede ca bărbații cu vârste între 27 și 55 de ani, care nu au făcut serviciul militar în termen și nici cel redus, să fie supuși unei pregătiri militare obligatorii. Potrivit aceluiași proiect, inițiativa va viza și studenții care vor solicita participarea în perioada vacanței de vară la cerere, precum și absolvenții care nu au îndeplinit serviciul militar cu termen redus.

În timpul declarațiilor pentru jurnaliști, ministrul Apărării a fost întrebat de ce este necesar proiectul care prevede instruiri militare obligatorii. „Ne propunem, în conformitate cu Constituția Republicii Moldova, să dăm o instruire obligatorie pentru cetățeni, pentru a-și apăra patria. Va fi o posibilitate ca cetățenii pe parcursul perioadei de la 18 până la 55 de ani, în diferite forme, să treacă o instruire minimă obligatorie. Pe parcursul anilor s-au creat premise pentru eschivarea de la aceste instruiri. (…) Nu înseamnă că toți mâine vor merge la armată. Este o interpretare eronată. Activitatea se va face treptat, în dependență de resursele disponibile și capacitatea Armatei Naționale”, a declarat Nosatîi.

Întrebat câte persoane sunt aproximativ între 27 și 55 de ani care nu au făcut serviciul militar obligatoriu și acum ar urma să facă aceste instruiri obligatorii, ministrul a spus că „este un număr semnificativ”. „Vă regăsiți și mulți din dumneavoastră care sunteți aici, dar o să corectăm pe parcurs această discrepanță”, a comunicat Nosatîi, adresându-se jurnaliștilor.

La întrebarea despre excepții și dacă cei care au făcut armata și cei care au făcut catedra militară vor urma aceste instruiri, ministrul a spus: „Cei care au făcut serviciul militar, care au făcut catedra militară sau altă formă de instruire periodică, o dată la 5 ani, în conformitate cu legea, pot fi chemați pentru instruire pe termen până la 10 zile. Ceea ce noi facem anual, inclusiv de luna viitoare pentru unele categorii și un număr limitat de persoane”.

Ulterior, solicitat să ofere mai multe detalii despre intenția de a introduce „Educația patriotică a tinerei generații” în licee și în instituțiile de învățământ profesional tehnic, oficialul a comunicat: „Împreună cu Ministerul Educației și Cercetării se lucrează pentru a aduce mai mult în programul școlar noțiunile care sunt de bază în orice stat, cum ar fi: dragostea de țară, istoria, patriotismul”.

La precizarea unui jurnalist că un asemenea exemplu de educație este în Federația Rusă, ministrul Apărării a declarat: „Avem așa exemplu în toate țările europene și în Statele Unite inclusiv”.

Ce prevede proiectul de lege propus spre consultări publice de Ministerul Apărării

În document se menționează că „proiectul urmărește crearea unei rezerve capabile să fie mobilizată rapid și eficient în situații de criză, de natură militară sau non-militară”.

Ministerul Apărării își propune ca bărbații cu vârste între 18 și 55 de ani să fie supuși unei pregătiri militare obligatorii, finanțate din bugetul de stat. Instruirea va dura până la 42 de zile (6 săptămâni) și se va aplica cetățenilor care au împlinit 27 de ani și nu au efectuat serviciul militar în termen sau cu termen redus, studenților care solicită participarea în perioada vacanței de vară la cerere, precum și absolvenților instituțiilor de învățământ superior care nu au îndeplinit anterior serviciul militar cu termen redus. Femeile vor putea participa voluntar, la cerere.

Potrivit documentului, persoanele care urmează pregătirea militară vor avea statut de militar în pregătire, vor primi gradul de „soldat clasa III” și vor beneficia de soldă bănească. Cei care absolvă cu succes instruirea pot primi premii de până la trei solde lunare, în limita stabilită de comandantul unității militare.

Potrivit proiectului, militarii în pregătire se află la dispoziția unității militare și a comandanților, pot fi cazați în locațiile stabilite de aceștia sau își pot desfășura activitatea conform programului unității. În cazul declarării mobilizării, toți cei aflați în pregătirea militară sunt transferați în serviciul militar la mobilizare.

Proiectul mai prevede introducerea „Educației patriotice a tinerei generații”, care se propune a fi o disciplină opțională în domeniul securității și apărării în instituțiile de învățământ secundar de ciclul II și profesional tehnic.

screenshot

Accidentul de la Sîngerei: șoferul a fost reținut pentru 72 de ore. MAI își revizuiește procedurile interne (VIDEO)

Ministerul Afacerilor Interne își va revizui procedurile interne după accidentul din raionul Sîngerei, în urma căruia doi polițiști și-au pierdut viața în timpul serviciului, pentru a reduce consecințele unor eventuale incidente similare pe viitor. Declarația a fost făcută de conducătoarea instituției, Daniella Misail-Nichitin, după ședința Guvernului din 24 iunie.

Ministra de Interne a confirmat că, potrivit informațiilor preliminare, șoferul mașinii care i-a lovit pe cei doi polițiști ar fi adormit la volan. „Asta de fapt a condiționat acel impact în locul unde angajații serviciului de patrulare își exercitau atribuțiile de serviciu, completând un proces-verbal pe o altă contravenție comisă în acea localitate. (…) Era la volanul mașinii personale”, a spus oficiala.

Ea a mai precizat că conducătorul vehiculului a fost reținut pentru 72 de ore.

Urmare a acestui accident tragic, vom revizui și procedurile interne, astfel încât, în eventualitatea unor cazuri similare, impactul să fie unul mai mic, astfel încât să reducem riscurile unor accidente asociate cu decese sau cu traumatisme severe”, a adăugat ea.

Amintim că doi polițiști de patrulare – Mihail Chiriac, în vârstă de 29 de ani, și Nicolae Dragan, în vârstă de 25 de ani – au fost grav răniți pe 23 iunie, după ce au fost loviți de un automobil pe traseul R6, în apropierea satului Grigorăuca, raionul Sîngerei. Cei doi se aflau pe acostament, în afara autospecialei de serviciu, care este staționată regulamentar cu semnalele luminoase în funcțiune, și documentau o contravenție în momentul impactului. Deși au fost transportați de urgență la spital, ambii au decedat în aceeași zi, pe masa de operații.

Cabinetul de miniștri a decis, în cadrul ședinței din 24 iunie, acordarea a câte un milion de lei pentru familiile celor două victime. În timpul reuniunii, premierul Alexandru Munteanu și-a exprimat regretul pentru tragedie și a declarat că autoritățile trebuie să tragă învățăminte din acest caz, pentru a preveni astfel de accidente în viitor. Adresându-se ministrei Afacerilor Interne, șeful Executivului a criticat felul în care mașina poliție a fost parcată. Potrivit acestuia, poziționarea ar fi putut fi „mai precaută”.

Obiectele radioactive găsite la subsolul unui bloc din Chișinău sunt de producție sovietică. Noi detalii de la Ministra de Interne

Obiectele radioactive descoperite în subsolul unui bloc de locuit din sectorul Botanica al capitalei sunt de producție sovietică și, potrivit informațiilor preliminare, nu prezintă pericol pentru sănătatea populației. Precizările au fost făcute de ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin, pe 24 iunie.

„Sunt niște obiecte încapsulate de producție sovietică. Din informația preliminară, ele nu prezintă pericol pentru sănătatea persoanelor, dar la moment încă suntem în examinare și atunci când vor fi finalizate și expertizele chimică, dar și alte expertize care au fost dispuse, vom reveni cu informație suplimentară, inclusiv cum au ajuns ele în acest bloc”, a declarat oficiala.

Amintim că, pe 23 iunie, în subsolul unui bloc de locuit din sectorul Botanica al capitalei au fost găsite obiecte suspecte, posibil radioactive. La fața locului au intervenit salvatori și experți ai Agenției de Reglementare a Activităților Nucleare și Radiologice, care au declarat pentru NewsMaker că nu este necesară evacuarea locatarilor. Potrivit acestora, nivelul radiațiilor măsurat era unul minim și nu prezenta un pericol pentru sănătatea oamenilor.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: