FAO

Conferința FAO va fi la Roma, nu la Chișinău: Rusia și-a atribuit meritele pentru transfer; Moldova reacționează 

Moscova s-a lăudat, prin purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe Maria Zaharova, că a „reușit să obțină transferul” Conferinței FAO pentru Europa – de la Chișinău la Roma. În reacție, autoritățile din Moldova au declarat că propunerea de a transfera evenimentul la Roma a venit din partea Chișinăului și au numit „minciuni” declarațiile Moscovei. 

Purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe Maria Zaharova a spus că Federația Rusă „a reușit să obțină transferul locației” evenimentului care urma să aibă loc la Chișinău.

Țara noastră a reușit să obțină transferul locației de desfășurare a celei de-a 34-a ediție a Conferinței regionale a Organizației pentru Alimentație și Agricultură (FAO) pentru Europa. Pe 14 și 17 mai trebuie să aibă loc această sesiune. Iată că s-a reușit să obținem transferul de la Chișinău la sediul organizației din Roma”, a menționat Zaharova.

De cealaltă Ministerul de Externe de la Chișinău a amintit că „autoritățile Republicii Moldova au venit cu poziția principială de neadmitere pe teritoriul său a reprezentanților statului-membru FAO care desfășoară un război de agresiune împotriva unui alt stat membru FAO” și că „autoritățile Republicii Moldova au informat toți actorii vizați despre modalitățile posibile de participare în format hibrid al delegațiilor la eveniment”.

Pentru că Republica Moldova își onorează angajamentele internaționale, propunerea de a transfera evenimentul la Roma a venit din partea Chișinăului pentru a permite ca reuniunea să se desfășoare în conformitate cu statutul FAO și regulile sale de procedură. Cea mai bună contribuție care putea să o facă Rusia este să oprească agresiunea sa împotriva Ucrainei și să se conformeze principiilor Cartei ONU. Evenimentul organizat la Roma va avea loc sub Președinția Republicii Moldova”, a precizat Ministerul.

Și purtătorul de cuvânt al Guvernului Daniel Vodă a reacționat la declarațiile Moscovei.

Aflăm din presă că o solicitare a Chișinăului (!) de a muta conferința regională FAO de la Chișinău, la Roma, este prezentată ca o „victorie” a diplomației ruse prin vocea purtătoarei de cuvânt de la „Mi(ni)sterul Afacerilor Externe”. (…) Minciuna are picioare scurte”, a menționat Vodă, atașând declarația Ministerului de Externe.

Amintim, în perioada 14-17 mai, Republica Moldova urma să fie va gazda celei de-a 34-a Conferință regională FAO. Pe agenda reuniunii se regăsesc subiecte de actualitate ce țin de domeniul agriculturii, siguranței alimentare, digitalizării în utilizarea durabilă a terenurilor, pădurilor și resurselor de apă. În martie curent, Ministerul Afacerilor Externe a interzis oficialilor din Rusia să participe la Conferință regională care va avea loc la Chișinău, în luna mai, „având în vedere războiul continuu de agresiune al Federației Ruse împotriva Ucrainei care a încălcat flagrant Carta ONU, a declanșat multiple crize și a subminat securitatea alimentară la nivel internațional”. Ministerul preciza că a limitat participarea Federației Ruse la nivelul ambasadei sau în format online. Detalii AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

meduza.io

Depozite Wildberries din Rusia, atacate cu drone ucrainene: 8 persoane au murit. Reacția lui Zelenski

Drone ucrainene au atacat, în noaptea de 18 iulie, două centre logistice de mari dimensiuni ale platformei ruse de comerț online Wildberries, situate în regiunile Tambov și Moscova. Potrivit presei ruse, în urma atacurilor o persoană a murit în regiunea Moscovei, iar alte șapte și-au pierdut viața în apropiere de Tambov. În total, aproximativ 50 de persoane au fost rănite. Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a declarat că depozitele Wildberries vizate în atac erau folosite pentru stocarea unor componente destinate producerii dronelor.

În regiunea Moscovei, dronele au vizat nu doar un depozit Wildberries, ci și o bază petrolieră din orașul Noginsk. În urma atacului a izbucnit un incendiu, iar două persoane au fost rănite. Autoritățile regionale susțin că, în noaptea de sâmbătă, aproape 50 de drone ucrainene au atacat regiunea Moscova.

Ministerul rus al Apărării a anunțat că, pe parcursul nopții, sistemele de apărare antiaeriană au doborât 379 de drone ucrainene deasupra teritoriului Rusiei și al Crimeii anexate.

Fondatoarea Wildberries, Tatiana Kim, a reacționat la atac printr-un mesaj publicat pe Telegram.

O noapte cumplită, evenimente tragice pentru compania noastră și pentru țara noastră. Este o durere care nu poate fi exprimată în cuvinte. Transmit sincere condoleanțe familiilor și apropiaților celor care și-au pierdut viața”, a scris aceasta.

Kim a promis că Wildberries va oferi sprijin familiilor victimelor și va acorda „toată asistența necesară” persoanelor rănite.

Ea nu a precizat însă dacă vor fi despăgubiți și comercianții ale căror mărfuri au fost distruse sau avariate în urma atacului. Potrivit presei, Wildberries a modificat anterior contractele cu vânzătorii, excluzându-și răspunderea pentru daunele provocate de utilizarea armelor, tehnicii militare, dronelor, munițiilor, bombardamentelor sau exploziilor.

Atacul a fost comentat inclusiv de președintle Ucrainei, Vladimir Zelenski.

Astăzi, sancțiunile noastre cu rază lungă de acțiune au funcționat în trei direcții – pe teritoriul Rusiei, pe teritoriile noastre ocupate temporar și pe mare. Ca răspuns la atacurile rusești asupra infrastructurii civile, orașelor și regiunilor noastre, au fost lovite două importante obiective logistice din regiunile Moscova și Tambov, aflate la peste 500, respectiv aproximativ 700 de kilometri de linia frontului. Acestea erau utilizate pentru aprovizionarea cu componente aflate sub sancțiuni, necesare producerii dronelor și echipamentelor de navigație. De asemenea, a fost lovit un obiectiv din sectorul petrolier”, a scris Zelenski pe Telegram.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: