Creditul e ca un puzzle – toate piesele trebuie să fie la locul lor

Cine nu iubește să construiască puzzle-uri? Regula principală ca să-ți iasă tabloul final este să pui toate piesele la locul lor și să nu lipsească niciun detaliu. La fel e și cu creditele. E greu să găsești oferta care ar conține toate elementele importante pentru tine – prețul adecvat, suma necesară, termenul potrivit și gajul minimal, toate la momentul oportun. Dar e atât de plăcut când dai peste un creditor, gata să-ți ofere o soluție de finanțare flexibilă și personalizată, adaptată în totalitate după nevoile și posibilitățile tale.

Anume după acest principiu important ne conducem la Microinvest – unica organizație din Moldova, deținătoare a certificatului internațional de calitate Smart, unde ai parte de formate ADECVATE ale produselor financiare. Îți dorești un credit pentru nevoi personale, dezvoltarea afacerii, procurarea unui automobil sau poate a unui imobil nou? Indiferent care-i scopul tău de creditare, îți oferim condiții avantajoase pentru fiecare din aceste scenarii, și cel mai important, avem grijă ca oferta propusă să ți se potrivească precum piesele dintr-un puzzle.

Rezultatul sunt clienți mulțumiți și fideli, care-și realizează obiectivele la timp și ne motivează prin exemplele proprii, că suntem cei mai buni în ceea ce facem.

„Oferta Microinvest mi s-a părut cea mai adecvată pentru tipul meu de activitate”

Nicolae Gorgan, fotograf de profesie, s-a convins din propria experiență că la Microinvest toate produsele financiare au formate adaptate în funcție de necesități. A apelat la Microinvest pentru un credit ca să-și achiziționeze tehnică mai performantă și este sigur de faptul că a făcut cea mai bună alegere, din toate produsele financiare pe care le-a solicitat până acum. I s-a făcut o analiză personalizată a necesităților, ca în final să beneficieze de un credit atractiv și adecvat.

„Până să apelez la Microinvest, deja aveam experiență de creditare la alte instituții financiare și știam exact de ce am nevoie. Ei au fost foarte receptivi, mi-au făcut o ofertă avantajoasă, luând în considerare tipul meu de activitate și necesitățile, și ce m-a impresionat, decizia am obținut-o în doar 10 minute. Omul este curios de fire, el vrea să se simtă înțeles, protejat și îndrumat, ca să facă ceea ce și-a propus AICI și ACUM. Am beneficiat de un produs adaptat în totalitate nevoilor mele, care m-a ajutat să-mi achiziționez tehnică nouă și să mă dezvolt în activitatea mea de fotograf.”

Întreaga istorie de succes a lui Nicolae Gorgan o găsești pe pagina cu istoriile clienților noștri.

La fel ca Nicolae, toți clienții Microinvest au parte de o colaborare eficientă pe întreg procesul de creditare și cel mai important – produse cu format adecvat, adaptate după nevoi și posibilități personalizate. Pentru că la Microinvest ne place să „construim” puzzle-uri financiare de succes și vrem ca fiecare client să se simtă încrezut în decizii, sigur și protejat.

Alege un creditor care te protejează.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Alegeri parlamentare 2025: Rezultate și noutăți în timp real LIVE TEXT

Pe 28 septembrie 2025, în Republica Moldova se desfășoară alegeri parlamentare ordinare, în urma cărora urmează să fie aleși 101 deputați cu mandat de 4 ani. În cursă participă 22 concurenți electorali: 14 partide, 4 blocuri electorale și 4 candidați independenți. Blocul Electoral „Blocul Unirea Națiunii” (BUN), înscris în cursa electorală, a anunțat public că se retrage în favoarea Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS). Pentru validarea scrutinului este necesară participarea a cel puțin 1/3 din alegătorii înscriși în listele electorale. Accesul în Parlament este condiționat de atingerea pragului electoral stabilit de legislație: 5% pentru partide, 7% pentru blocuri electorale și 2% pentru candidații independenți. Pentru prima dată la un scrutin parlamentar, este introdus votul prin corespondență pentru cetățenii Republicii Moldova domiciliați în 10 state, în baza înregistrării prealabile. Comisia Electorală Centrală a aprobat lista de 301 secții de votare în străinătate, în 41 de state, inclusiv patru secții speciale pentru procesarea voturilor prin corespondență. Pentru locuitorii din stânga Nistrului au fost deschise 12 secții de votare. Numărul alegătorilor, înscriși în Registrul de Stat al Alegătorilor, la data de 1 august 2025, este de 3 298 443. Secțiile de votare din țară se vor închide la ora 21:00.

Actele cu care puteți vota în țară sau peste hotare sunt:
– cartea de identitate, buletinul de identitate al cetățeanului Republicii Moldova;
– cartea de identitate provizorie, buletinul de identitate provizoriu;
– pașaportul de cetățean al Republicii Moldova, inclusiv cu termenul de valabilitate expirat, dacă nu au intervenit și alte situații în care, potrivit prevederilor legale, acesta a devenit nevalabil.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

7:18 Prima persoană care a votat la alegerile parlamentare a fost Ana Teișanu, studentă la Universitatea din Tsukuba, a anunțat Ambasada Republicii Moldova în Japonia. Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă, a declarat că Ana Teișanu este prima moldoveancă care a votat în aceste alegeri, iar Adrian Hanganu este primul moldovean care și-a pus votul în urna de vot.

7:00 Secțiile de votare s-au deschis în Republica Moldova.

Pe parcursul zilei de 28 septembrie, Comisia Electorală Centrală va organiza briefinguri, conform următorului orar:

– ora 08:00;
– ora 12:00;
– ora 16:00;
– ora 19:00;
– ora 21:30.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
moldovalibera.md

Procesul de recepționare a voturilor prin corespondență pentru scrutinul din 28 septembrie s-a încheiat. Câți moldoveni au votat

Birourile electorale ale secțiilor pentru votul prin corespondență au recepționat 2 055 de plicuri cu exprimarea votului în cadrul alegerilor parlamentare. Anunțul a fost făcut de Comisia Electorală Centrală (CEC) într-un comunicat din 27 septembrie.

Potrivit CEC, cele mai multe plicuri au fost recepționate de către biroul electoral al secției de votare din Washington – 1 162 plicuri, urmat de biroul din Ottawa – 555, cel din Stockholm – 286, iar cel din Tokyo – 52.

Termenul de recepționare a plicurilor a expirat pe 26 septembrie, la 18:00, ora locală a țării gazdă.

Plicurile de vot recepționate de birouri sunt sistematizate și păstrate în urna de vot sigilată, iar deschiderea acestora se va face doar după închiderea tuturor secțiilor de votare din țara gazdă.

Amintim că 2 593 de persoane s-au înregistrat pentru a vota prin corespondență pe platforma gestionată de CEC, fiind acceptate 2 472 de cereri.

Alegătorii care nu au reușit să transmită plicurile își pot exercita dreptul la vot la oricare secție de votare constituită în străinătate”, a subliniat autoritatea electorală.

Amintim că la alegerile parlamentare votul prin corespondență este valabil în 10 țări: SUA, Canada, Suedia, Finlanda, Islanda, Norvegia, Japonia, Republica Coreea, Australia și Noua Zeelandă.

***

Alegerile parlamentare vor avea loc pe 28 septembrie.

Facebook/Maia Sandu

Mobilizare militară în Moldova? Președinția denunță un FALS: „Să nu ne lăsăm păcăliți”

Pe canalele de Telegram circulă informații despre o pretinsă mobilizare a cetățenilor din Republica Moldova și România, în contextul invaziei ruse din Ucraina. Purtătorul de cuvânt a Președinției de la Chișinău, Igor Zaharov, a numit aceste informații „minciuni grosolane” și a precizat că acestea au drept scop sperierea populației.

Vă rog să fim atenți. Și în aceste zile continuă să fie lansate falsuri pe Telegram pentru a speria oamenii și a semăna neîncredere. Republica Moldova este o țară neutră și așa va rămâne. Toate poveștile despre pretinse înțelegeri de a trimite trupe sunt minciuni grosolane. Să nu ne lăsăm păcăliți – adevărul și unitatea noastră sunt cea mai bună apărare”, a transmis Igor Zaharov.

Telegram/Igor Zaharov

Falsul vine în contextul alegerilor alegerilor parlamentare din 28 septembrie

Amintim că conducerea Republicii Moldova, care are o orientare pro-europeană, acuză Kremlinul că pregătește o imixtiune „fără precedent” în alegerile parlamentare. Potrivit autorităților, Federația Rusă mizează pe mai multe instrumente, printre care corupere electorală, campanii de manipulare informațională, inclusiv pe rețelele de socializare, atacuri cibernetice, dar și potențiale acțiuni violente.

screenshot

Un preot din Hîncești a împărțit în biserică ziare cu mesaje politice, în ajunul alegerilor (VIDEO)

Preotul unei biserici din orașul Hîncești a împărțit pe 27 septembrie, în timpul unei slujbe religioase, ziare „Sare și Lumină”, care ar conține limbaj de ură și mesaje care vizează influențarea opiniei publice în contextul alegerilor parlamentare. Anunțul a fost făcut de Inspectoratul General al Poliției (IGP), care a precizat că au fost ridicate 164 de exemplare.

Potrivit IGP, preotul a împărțit enoriașilor ziarele în timp ce oficia o slujbă religioase. Clericul a oferit publicații chiar și copiilor veniți la biserică.

Oamenii legii au publicat imagini video care surprind aceste momente.

Ziarele conțin mesaje denigratoare în adresa instituțiilor statului, îndemnuri la ură pe criterii religioase și tentative de influențare a opiniei publice în contextul alegerilor parlamentare”, a precizat IGP.

Polițiștii au ridicat 164 de exemplare.

Circumstanțele cazului sunt în curs de documentare, iar probele acumulate vor fi remise organelor competente pentru adoptarea măsurilor de rigoare”, a menționat Inspectoratul General al Poliției.

Amintim că ziare „Sare și Lumină” au mai fost depistate într-o biserică din Hîncești pe 26 septembrie. Potrivit IGP, publicațiile, care au fost tipărite într-o tipografie clandestină din Chișinău, urmau a fi distribuite de clericii susținători ai unei formațiuni implicate în campania electorală pentru parlamentare. Oamenii legii au ridicat 1 100 de exemplare.

***

Alegerile parlamentare vor fi organizate la data de 28 septembrie.

Imagine simbol

Cahul: O tânără, care a dispărut după ce a plecat de la colegiu în care studia, a fost găsită decedată

O tânără, care a dispărut după ce a plecat de la Colegiul de Medicină din Cahul, unde își făcea studiile, a fost găsită decedată pe 27 septembrie, pe teritoriul orașului. Anunțul a fost făcut de Inspectoratul General al Poliției (IGP), care a precizat că pe trupul neînsuflețit au fost constatate „leziuni caracteristice strangulării”.

Potrivit sursei citate, tânără a fost depistată fără suflare „în urmă cu puțin timp”, într-o zonă împădurită de la marginea Cahulului.

Preliminar, în urma examinării efectuate de către medicul legist, pe corpul victimei au fost constatate doar leziuni caracteristice strangulării. Totodată, asupra acesteia a fost găsită geanta cu lucrurile personale”, a menționat IGP.

Cazul este investigat în continuare pentru elucidarea tuturor circumstanțelor.

Precizăm că tânără, care avea 20 de ani, a dispărut în amiaza zilei de 25 septembrie. Conform oamenilor legii, fata a plecat de la Colegiul de Medicină, unde își face studiile și nu a mai revenit.

Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: