russian.rt.com

TV8: Noul investitor al Aeroportului Internațional Chișinău a depus dosarul pentru a obține cetățenia Republicii Moldova

Omul de afaceri rus Andrei Goncearenko, care a achiziționat recent 95% din capitalul „Avia Invest”, ce are în concesiune Aeroportul Internațional Chișinău, și-a depus dosarul pentru obținerea cetățeniei Republicii Moldova prin intermediul programului „Cetățenie prin investiție”. Despre acest fapt informează TV8, astăzi, 23 decembrie. 

Potrivit sursei citate, actele ar fi fost depuse în luna iunie. În lista pentru verificări au fost incluse mai multe rude ale omului de afaceri: două persoane în etate, o femeie de 36 de ani și o minoră.

tv8.md

Menționăm că compania „Avia-Invest”, care administrează Aeroportul Internaţional Chişinău, a confirmat astăzi, 23 decembrie, printr-un comunicat de presă, că NR Investment Limited a cedat controlul asupra companiei „Komaksavia Airport Invest” Ltd, care deţine 95% din „Avia-Invest”. De asemenea, a fost confirmat şi faptul că omul de afaceri din Rusia Andrei Goncearenko este noul beneficiar al companiei „Komaksavia Airport Invest” Ltd.

Amintim că în cadrul ședinței executivului din 17 decembrie, a fost aprobată o hotărâre privind prelungirea cu două luni a moratoriului privind acordarea cetăţeniei Republicii Moldova, pentru că autoritățile nu sunt sigure de oportunitatea programului. 

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Captură video

Agenția Medicamentului a rămas fără director: Guvernul i-a aprobat demisia. Un ministru s-a opus

Agenția Medicamentului și Dispozitivelor Medicale (AMDM) rămâne fără conducere: directorul Dragoș Guțu a demisionat, iar Guvernul i-a aprobat cererea în ședința din 2 iulie. Cu toate acestea, ministrul Educației, Dan Perciun, s-a opus deciziei și a cerut ca votul său „împotrivă” să fie consemnat oficial.

„Eu am votat împotrivă. Vă rog să consemnăm. Eu am votat împotrivă”, a declarat Perciun, după ce premierul Dorin Recean a anunțat că nu există abțineri.

Dan Perciun a explicat, ulterior, de ce a votat „împotriva” eliberării din funcție a directorului Agenției. Potrivit ministrului, votul său a fost o formă de apreciere pentru activitatea desfășurată de Guțu în fruntea instituției.

„Eu am avut ocazia să lucrez cu domnul Guțu când am fost președintele Comisiei Parlamentare în Medicină. A fost un vot pentru susținerea realizărilor care le-a avut Agenția în această perioadă de timp. Un lucru care l-aș remarca sunt acele 95 de farmacii care au apărut în satele Republicii Moldova. A fost o apreciere pentru munca domnului Guțu depusă pe parcursul acestor ani”, a declarat Perciun.

Întrebat despre motivele demisiei, ministrul a precizat că nu cunoaște detalii suplimentare.

Până la desemnarea unui nou director general al Agenției Medicamentului și Dispozitivelor Medicale, atribuțiile funcției vor fi exercitate, începând cu 3 iulie, de Lina Gudima, actualul director general adjunct al Agenției.

Amintim că Dragoș Guțu a fost numit în funcția de director al Agenției Medicamentului și Dispozitivelor Medicale în septembrie 2021.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: