Andrei Mardari / NewsMaker

Două proteste în aceeași zi, în centrul capitalei. Veteranii și transportatorii ies în stradă, din nou

Asociația Patronală a Operatorilor de Transport Auto (APOTA) anunță că va organiza un nou protest, în centrul capitalei, joi, 15 februarie. În aceeași zi, în Piața Marii Adunări Naționale (PMAN) urmează să desfășoare un protest inclusiv și veteranii de război.

Președintele APOTA, Oleg Alexa, susține că transportatorii va începe să își parcheze mijloacele de transport în centrul capitalei, începând cu ora 10:20, după ce veteranii de război vor încheia marșul preconizat.

Microbuzele ar urma să fie parcate în perimetrul intersecțiilor cu str. Bănulescu Bodoni și str. Pușkin, pe benzile extreme de dreapta, în condițiile în care în piața din fața Guvernului sunt instalate, până în prezent, mai multe echipamente și utilaje pentru distracții.

„Prezentarea poziției APOTA va avea loc la Arcul de Triumf, cu începere de la ora 11:00 – 11:20, în dependență de finalizarea parcării unităților de transport. Vă rugăm să țineți cont de aceste modificări organizatorice și să informați potențialii participanți la trafic despre posibilele inconveniente, care ar putea surveni temporar, în legătură cu protestul organizat de APOTA”, a conchis Oleg Alexa.

Amintim că transportatorii i-au cerut președintelui Parlamentului, Igor Grosu, și președintelui Comisiei parlamentare Economie, buget, finanțe, domnului, Radu Marian, la sfârșitul anului trecut, să înainteze amendamente la proiectul de modificare a Codului transporturilor rutiere, în conformitate cu proiectul elaborat de APOTA. În caz contrar, susțineau atunci transportatorii, își vor rezerva dreptul de a nu ieși pe rute, dar de a protesta regulat în PMAN și în 2024. Detalii – AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Igor Grosu/Facebook

„Moldova – 3, Putin – 0”: Primele reacții din PAS după ce formațiunea a obținut din nou majoritatea, potrivit rezultatelor preliminare

Reprezentanții PAS au venit cu reacții pe rețelele de socializare, după ce formațiunea aflată la guvernare în ultimii patru ani a obținut o nouă majoritate parlamentară, potrivit rezultatelor preliminare, după procesarea a peste 96% din voturi.

Deputatul Radu Marian, candidat pe lista PAS pentru un nou mandat, a felicitat alegătorii printr-un mesaj scurt: „Moldova – 3, Putin – 0”.

Și secretarul degrevat al Guvernului, Artur Mija, aflat la fel pe lista PAS, a publicat un mesaj pe Facebook. El a ales să vorbească despre semnificația scrutinului și să mulțumească celor care au susținut partidul de guvernare la acest scrutin.

„Sunt alegeri… sunt alegeri la limită și fiecare vot contează.  Sunt alegeri pe care le câștigi, dar ai un sentiment că ai pierdut și sunt alegeri pe care le pierzi, dar ai un sentiment de împlinire! (…) Am avut alegeri, și pe 28 septembrie, a câștigat Republica Moldova. Moldova va sta dreaptă, iar mâine vom avea un nou răsărit, unul frumos!”, a scris Mija pe Facebook.

Potrivit datelor Comisiei Electorale Centrale, până la această oră au fost procesate peste 96% din procesele-verbale. Conform rezultatelor preliminare, cinci formațiuni politice au trecut pragul electoral și ar urma să acceadă în viitorul Parlament.

Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) a acumulat 48,60% din sufragii, ceea ce, potrivit calculelor ADEPT, îi asigură 53 de mandate – suficiente pentru a forma o nouă majoritate. Blocul „Patriotic” ar urma să obțină 27 de mandate, Blocul „Alternativa” – 9, iar Partidul Nostru și Partidul „Democrația Acasă” câte 6 mandate fiecare.

Precizăm că aceste estimări se bazează pe rezultatele preliminare centralizate până în acest moment.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: