Dreptate după 17 ani: Ex-deputata Valentina Cușnir a câștigat la CtEDO după ce a fost bătută de poliție la protestul din 7 aprilie 2009. Ce sumă va primi

Fosta deputată Valentina Cușnir a câștigat procesul la Curtea Europeană a Drepturilor Omului împotriva Republicii Moldova, la peste 17 ani de la evenimentele din aprilie 2009, când a fost bătută de doi colonei de poliție în spatele clădirii Guvernului. Statul urmează să îi achite 9.500 de euro, după ce Curtea a constatat că reclamanta „nu a fost implicată în mod corespunzător în procedurile judiciare, iar o serie de fapte nu au fost evaluate de instanțe”, potrivit portalului Anticoruptie.md.

Curtea Europeană a Drepturilor Omului a mai constatat încălcarea dreptului de a nu fi supusă unor tratamente degradante. Instanța a dispus acordarea a 7.500 de euro cu titlu de prejudiciu moral și 2.000 de euro pentru acoperirea cheltuielilor de judecată.

În noaptea de 8 aprilie 2009, Valentina Cușnir a fost atacată în spatele clădirii Guvernului de doi bărbați care i-au fracturat o mână. Aceasta i-a identificat pe agresori ca fiind coloneii de poliție Dumitru Rusu și Petru Corduneanu, care dețineau funcții de răspundere în direcția Securitate publică a Ministerului de Interne.

„Am trecut prin spatele Guvernului. În fața mea a apărut Rusu. M-a apucat de mâna dreaptă și mi-a sucit-o. S-a mai apropiat un polițist. Acesta mi-a sucit mâna și mai tare și m-a apucat de păr. M-au târât pe asfalt vreo 200 de metri. Strigam și întrebam de ce mă târăsc. În scurt timp, mi-am pierdut cunoștința. M-au lăsat lângă un trotuar de pe str. A. Pușkin, undeva, în spatele Guvernului”, povestea Cușnir într-un interviu pentru ZDG, acordat din spital.

Procuratura a intentat un dosar penal, însă instanța i-a achitat pe cei doi colonei pe motiv că nu existau probe suficiente, decizie menținută de toate instanțele ierarhic superioare. La începutul anului 2019, Curtea Supremă de Justiție i-a achitat definitiv. Nesatisfăcută de modul în care autoritățile moldovenești au gestionat cazul, Cușnir s-a adresat la CEDO, care acum a dat câștig de cauză fostei deputate.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Rusia a atacat cu rachete balistice Kievul: cel puțin 9 persoane au murit

Armata rusă a atacat cu rachete balistice capitala Ucrainei în noaptea de 31 iulie spre 1 august. Potrivit autorităților locale, în urma bombardamentelor, cel puțin nouă persoane au murit, iar alte 28 au fost rănite.

Printre persoanele rănite se numără doi adolescenți de 13 și 17 ani. Victimele primesc îngrijiri medicale.

Pagubele provocate de atac au fost raportate în cinci raioane ale capitalei ucrainene, transmite DW.

În raionul Solomianski, două persoane au murit, iar alte opt au fost rănite, inclusiv doi copii. O clădire de locuințe cu cinci etaje a fost parțial distrusă, iar în zonă au izbucnit incendii. Salvatorii au evacuat 35 de persoane de la etajele superioare ale imobilului, iar focul a fost ulterior stins.

În raionul Darnîțki, atacul a provocat distrugeri la o clădire administrativă și la un imobil nerezidențial. Au fost raportate, de asemenea, incendii la automobile și pagube la clădiri. Aici au murit șapte persoane, iar alte 14 au fost rănite, printre acestea fiind doi copii.

Și în regiunea Kiev au fost raportate consecințe ale atacului. Un incendiu a izbucnit la o întreprindere industrială, iar două persoane au fost rănite, potrivit administrației militare regionale.

Precizăm că, în cursul nopții, Rusia a lansat asupra Ucrainei, în total, 35 de rachete, dintre care 27 balistice, precum și 185 de drone de atac de diferite tipuri. Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a declarat că forțele ucrainene au reușit să doboare doar o singură rachetă balistică, pe fondul lipsei de rachete-interceptoare pentru sistemele de apărare antiaeriană Patriot.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: