NewsMaker

„Este un pas politic, care nu are legătură cu legea și normele”. Marina Tauber, despre privarea lui Ilan Șor de salariul de deputat

Deputata fracțiunii parlamentare a Partidului Șor, Marina Tauber, consideră că decizia Comisiei juridice numiri și imunități, de a-l priva pe Ilan Șor de salariul de parlamentar, precum și de indemnizații și compensații este una politică și nu ar avea nimic în comun cu legea și normele de drept. Contactată de NM, aceasta a precizat că până acum, fostul primar de Orhei a donat toate salariile de parlamentar și de edil. 

„Consider că în activitatea parlamentului sunt mult mai multe probleme decât cea pe care dl Albu (secretarul general al parlamentului, NM) a încercat să arate prin acest demers”, a notat Marina Tauber.

De asemenea, aceasta a scris că Ilan Șor va continua „să ajute cetățenii”.

„Cei împuterniciți să ia decizia în această situație nu au decât să procedeze așa cum vor. este evident că Ilan Șor a făcut mult mai multe în rolul său de deputat decât ceilalți, marea majoritate care pur și simplu asistă la aceste ședințe și mai mult nu fac nimic, decât să „roadă” pantalonii sau fustele și nu au spus niciun cuvânt în tot acest timp”, a mai adăugat Tauber.

Amintim că astăzi, 22 ianuarie, Comisia juridică numiri și imunități din cadrul parlamentului a aprobat, prin vot unanim, demersul secretariatului parlamentului, privind suspendarea drepturilor salariale, la indemnizații și compensații a deputatului Ilan Șor. Decizia a fost luată din cauza absenței nemotivate a acestuia de la activitățile legislativului.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Ambasada SUA, mesaj după alegerile parlamentare din Moldova: „Așteptăm cu nerăbdare să colaborăm cu viitorul guvern”

Ambasada Statelor Unite la Chișinău a felicitat cetățenii Republicii Moldova pentru participarea la alegerile parlamentare din 28 septembrie, precum și partidele care au obținut mandate în Parlament.

„Felicităm poporul Republicii Moldova pentru participarea la alegerile parlamentare. Felicitări Partidului Acțiune și Solidaritate și tuturor partidelor care au trecut pragul pentru a fi reprezentate în Parlament. Așteptăm cu interes să colaborăm cu viitorul guvern pe subiecte de interes comun”, se menționează în comunicatul transmis de instituția diplomatică.

***

Cinci formațiuni politice acced în viitorul Parlament al Republicii Moldova, după alegerile din 28 septembrie, potrivit datelor oficiale prezentate după prelucrarea tuturor voturilor din țară și din diaspora. Este vorba despre Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) – care conduce detașat cu 50,20% din voturi – Blocul „Patriotic” (24,17%), Blocul „Alternativa” (7,96%), Partidul Nostru (6,20%) și Partidul „Democrația Acasă” 5,62%).

Conform analizei ADEPT, configurația viitorului Legislativ ar putea fi următoarea:

  1. PAS, condus de Igor Grosu – 55 mandate;
  2. Blocul „Patriotic”, condus de Igor Dodon, Vladimir Voronin și Vasile Tarlev – 26 mandate;
  3. Blocul „Alternativa”, condus de Ion Ceban, Ion Chicu, Mark Tkaciuk și Alexandr Stoianoglo – 8 mandate;
  4. „Partidul Nostru”, condus de Renato Usatîi – 6 mandate;
  5. „Democrația Acasă”, condus de Vasile Costiuc – 6 mandate.

Astfel, conform rezultatelor preliminare, PAS va avea majoritatea necesară pentru a guverna de unul singur și în următorii patru ani.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: