Angajații Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU) au continuat, în aceste zile, lucrările de reparație a acoperișurilor distruse de furtuni din nordul Moldovei. De ajutor au beneficiat mai mulți locuitori ai satul Bădiceni din raionul Soroca, anunță Ministerul Afacerilor Interne (MAI). Salvatorii au reparat acoperișurile caselor care au fost afectate de intemperii.
Una dintre beneficiare este Tatiana Bujor, în vârstă de 35 de ani, care, alături de cei patru copii ai săi, a rămas cu acoperișul distrus în urma intemperiei de acum două săptămâni.
,,Furtună mare…ne-am speriat, stăteam aici, în sarai cu copiii. Când s-a auzit, ne părea că ne-a înfoiat tot podul. Cel mai mare zice: „Hai, mamă! Repede repede, ia fata și hai în casă”, a menționat femeia.
A rămas cu casa deteriorată și doamna Valentina Brighidin, în vârstă de 83 de ani.
,,A plouat vreo 10-15 minute, mai mult n-a plouat, dar cel mai groaznic era vântul acela mare. Una-două foi de „șifer” de pe sarai le-a adus până aici. Mulțumesc Domnului că am fost în casă și nu am fost afară. Să fiți întotdeauna în formă, când vă va chema cineva, să-i ajutați”, a spus Valentina Brighidin.
,,Ne bucură faptul că putem ajuta acești oameni și este important să spunem că nu este ultima casă și nu este ultima familie. Vom merge să ajutăm oamenii care sunt mai triști și au nevoie de ajutor”, a declarat ofițerul de presă al IGSU, Liliana Pușcașu.




***
Precizăm că, la sfârșitul lunii iulie, ploaia și furtuna puternică au produs pagube materiale semnificative în toată țara, fiind afectate, în special, raioanele de nord. Din cauza intemperiilor, mai multe case au rămas fără acoperișuri.
Guvernul a oferit materiale de construcție din rezervele statului pentru 74 de localități din 6 raioane din nordul Republicii Moldova. Valoarea ajutorului este de peste 16 milioane de lei. Totodată, echipele MAI a fost în mai multe gospodării, pentru a livra materialele necesare, dar și pentru a ajuta oamenii în etate cu instalarea acestora.
Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.
Vreți să susțineți ceea ce facem?
Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.
Susțineți NewsMaker!