facebook.com/molodyytheatre

FOTO În timpul atacului aerian asupra Kievului a murit o actriță emerită a Ucrainei

Actrița emerită a Ucrainei Oxana Șveț a fost ucisă în timpul bombardamentului care s-a produs pe 17 martie într-un cartier rezidențial din Kiev.

În timpul atacului, actrița se afla în una dintre locuințele avariate. Anunțul despre deces a fost făcut pe pagina oficială a teatrului „Molodoi” din Kiev, unde era angajată artista.

„Durere fără margini în familia teatrului „Molodoi”. În timpul atacului cu o rachetă asupra unei case din Kiev a murit artista emerită a Ucrainei Oxana Șveț. Memorie veșnică actriței talentate! Nu există iertare pentru dușmanul care a venit pe pământul nostru”, se arată în mesaj.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

NewsMaker

Săptămâna viitoare începe cu minime de -22°C în nord: cum va evolua vremea în Moldova

Săptămâna viitoare, în Republica Moldova se așteaptă minime de până la -22°C în nordul țării. Acestea se vor înregistra în primele două zile ale săptămânii. Ulterior, în a doua parte a săptămânii, minimele vor fi de până la -2°C în nord, +1°C în centru și +3°C la sud.

În nordul țării, mai exact la Briceni, luni și marți, ziua se vor înregistra temperaturi între -10°C și -12°C, iar noaptea vor coborî până la -22°C. Pentru miercuri sunt prognozate ninsori slabe: ziua -5°C, iar noaptea -13°C. Începând de joi și până duminică, ziua se vor înregistra temperaturi de 0°C, iar noaptea acestea vor oscila între -2°C și -3°C.

Spre comparație, pentru ziua de 1 februarie au fost prognozate temperaturi de -12°C, iar noaptea de -20°C.

În centrul țării, mai exact la Chișinău, luni și marți, ziua se vor înregistra temperaturi între -7°C și -9°C, iar noaptea acestea vor coborî până la -16°C. Miercuri, ziua vor fi -2°C, iar noaptea -10°C. Începând de joi și până duminică se va înregistra lapoviță slabă. Ziua vor fi temperaturi de +3°C, iar noaptea acestea vor oscila între 0°C și +1°C.

Spre comparație, pentru ziua de 1 februarie au fost prognozate temperaturi de -9°C, iar noaptea de -14°C.

În partea de sud a țării, mai exact la Cahul, luni și marți, ziua se vor înregistra temperaturi între -5°C și -7°C, iar noaptea acestea vor coborî până la -11°C. Miercuri, ziua vor fi 0°C, iar noaptea -8°C. Începând de joi și până duminică se vor înregistra ploi slabe. Ziua vor fi temperaturi de +5°C, iar noaptea acestea vor oscila între +2°C și +3°C.

Spre comparație, pentru ziua de 1 februarie au fost prognozate temperaturi de -7°C, iar noaptea de -9°C.

Amintim că, pe 1 februarie, în Republica Moldova a fost emis cod galben de vreme geroasă. Avertizarea, care vizează o parte din teritoriul țării, va intra în vigoare în seara zilei de 1 februarie și va fi valabilă până în dimineața zilei de 3 februarie.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: