Максим Андреев, NewsMaker

Ghimpu, după eșecul PL la parlamentare: „Pentru noi nu erau importante voturile, ci menținerea cursului european”

Președintele Partidului Liberal, Mihai Ghimpu, a comentat rezultatele alegerilor parlamentare, în care formațiunea sa a obținut doar 0,1% din voturile moldovenilor. Într-o conferință de presă, liberalul a declarat că pentru partid nu scorul electoral a contat, ci menținerea orientării pro-europene a Republicii Moldova.

„Pentru noi nu erau importante voturile, ci menținerea cursului european. Când un partid de opoziție nu critică partidul aflat la guvernare, ba chiar susține actuala putere, este firesc ca oamenii să nu voteze pentru el”, a menționat Ghimpu, subliniind că „oamenii nemulțumiți de putere aleg un alt partid”.

Liderul liberal a precizat că, deși obiectivul menținerii orientării pro-europene a fost atins, ar exista riscul ca acesta să fie compromis și a îndemnat la vigilență.

„Suntem bucuroși de această victorie în menținerea cursului european și mândri că Partidul Liberal și-a adus contribuția la această victorie. Dar în același timp trebuie să veghem la PAS, care deține prezentul și viitorul nostru, pentru ca acest curs să nu fie compromis, așa cum s-a întâmplat deja în Republica Moldova”, a afirmat Mihai Ghimpu.

Amintim că anterior, liderul PL a propus partidelor unioniste și pro-europene să se retragă din cursa electorală în favoarea unui singur concurent. Apelul liberalilor a fost însă ignorat.

Înainte de alegeri, Ghimpu îndemna să se voteze fie pentru PL, fie pentru PAS. În cadrul emisiunii Cutia neagră din 4 septembrie, el a recunoscut că și-a vândut patru dintre cele cinci apartamente, iar banii obținuți intenționa să-i cheltuie pentru campania electorală.

Amintim că Republica Moldova a organizat, pe 28 septembrie, alegeri parlamentare. Conform rezultatelor preliminare, Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) ar putea obține 55 de mandate – suficiente pentru a guverna de unul singur și în următorii patru ani. Pe locul doi se află Blocul Patriotic, căruia ar urma să îi revină 26 de mandate, blocul „Alternativa” – 8, iar Partidul Nostru și Democrația Acasă – câte 6 mandate.


If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Guvernul Republicii Moldova

Vierme în loc de cruce? Stema R. Moldova, distorsionată într-o imagine publicată de Guvern (FOTO)

Guvernul Republicii Moldova a publicat, pe 7 august, o imagine în care stema țării apare distorsionată. Imaginea însoțește o campanie prin care autoritățile îndeamnă cetățenii să economisească energia electrică în orele de vârf, pe fondul crizei energetice din ultimele zile.

În una dintre ilustrațiile publicate pe pagina oficială de Facebook a Guvernului apare o priză decorată cu drapelul Republicii Moldova. Stema de pe banda galbenă a tricolorului este însă redată distorsionat.

Imaginile poartă marcajul specific conținutului generat cu inteligență artificială, ceea ce sugerează că acestea au fost create sau modificate cu ajutorul unor instrumente AI.

NewsMaker a solicitat un comentariu Guvernului. La scurt timp după solicitarea redacției, imaginea fost ștearsă de pe pagina oficială de Facebook a Executivului.

ACTUALIZARE 18:02: Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dumitru Ciorici, a declarat pentru NewsMaker că a „sesizat colegii de la ministerul de resort”, iar „imaginile vor fi corectate”.

Facebook/Guvernul Republicii Moldova

Nu este pentru prima dată când autoritățile publică imagini generate cu inteligență artificială în care simbolurile statului sunt reprezentate eronat. În martie, Ministerul Afacerilor Interne a retras o imagine publicată în contextul lansării sistemului de avertizare „MD-Alert”, după ce internauții au observat că stema Republicii Moldova era distorsionată. Atunci, ministerul a recunoscut eroarea și a declarat că va manifesta mai multă atenție la utilizarea simbolurilor naționale în comunicarea publică. Detalii – AICI.

Codul penal sancționează profanarea simbolurilor de stat. Articolul 347 prevede amenzi de 42.500 lei, muncă în folosul comunității și închisoare de până la 1 an.

Pentru persoanele cu funcție de răspundere responsabile de respectarea modului de utilizare a simbolurilor de stat, amenzile pot ajunge până la 57.700 lei, iar pedeapsa cu închisoare – până la 3 ani.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: