news7h

Guvernul finlandez a publicat rezultatul testului antidrog efectuat de premierul Sanna Marin

Guvernul finlandez a anunţat, luni, pe site-ul oficial, că testul făcut de premierul Sanna Marin pentru depistarea drogurilor a avut rezultat negativ.

„Testul de depistare a drogurilor făcut de premierul Sanna Marin la 19 august nu a relevat prezenta vreunui drog”, a precizat guvernul, citat de news.ro

Sanna Marin a suportat costurile testului, a precizat guvernul finlandez.

Vineri, premierul finlandez Sanna Marin, în vârstă de 36 de ani, a efectuat un test de depistarea drogurilor, după ce a fost criticată în urma divulgării unor imagini care o surprindeau dansând la o petrecere.

Sanna Marin apare într-o înregistrare video – amplu partajată pe reţele de socializare şi publicată de diverse publicaţii – dansând fără reţineri cu un grup de persoane.

Felul în care petrece Sanna Marin a fost criticat de către unii, care denunţă un comportament nepotrivit pentru un premier, însă alţii consideră că ea are dreptul să se distreze cu prieteni la o petrecere privată.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

parlament.md

Radu Marian spune că PAS va lua decizii „nepopulare” în actualul mandat: „Sper că va exista încredere în noi”

Deputatul PAS Radu Marian a declarat că, în actualul mandat de guvernare, Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) va adopta „decizii nepopulare la prima vedere”, menționând printre alte capacitarea bugetară a unor instituții și reforma administrativ-teritorială. El a spus că beneficiile acestor hotărâri se vor vedea în timp și și-a exprimat speranța că cetățenii Republicii Moldova vor avea încredere în acțiunile formațiunii de guvernământ. Precizările au fost făcute în cadrul ediției din 29 octombrie a emisiunii „Есть вопросы” de pe NewsMaker.

Trebuie să le spunem oamenilor că nu toate deciziile pe care le vom lua în perioada următoare vor fi cele mai populare la prima vedere. Dar ele sunt necesare. (…) Și un lucru pe care trebuie să-l înțeleagă toată lumea este că foarte multe dintre lucrurile  pe care o să le facem în perioada următoare pe UE, legi, regulamente, laboratoare, reforme, instituții, rezultate nu se vor vedea peste noapte. Nu înseamnă că dacă votăm legea, peste 3 zile sau peste o lună se vor vedea rezultatele. Rezultatele se vor vedea în timp. Dar oamenii au oferit un vot de încredere la aceste alegeri parlamentare. (…) Eu sper foarte tare că va exista această doză de încredere în noi că chiar dacă anumite decizii o să fie nepopulare la prima vedere, o să fie benefice pe termen lung pentru cetățeni”, a declarat Radu Marian.

Deputatul PAS a menționat că printre deciziile nepopulare care vor fi luate se numără creșterea bugetului „anumitor” instituții și reforma administrativ teritorială.

Amintim că, pe 28 septembrie, au avut loc alegeri parlamentare, în urma cărora Partidul Acțiune și Solidaritate a obținut 55 de mandate de deputat, asigurându-și din nou majoritate. În legislativ au mai acces comuniștii, socialiștii, Blocul „Alternativa”, Partidul „Democrația Acasă”, „Partidul Nostru” și deputatul neafiliat Vasile Tarlev.

Noul Parlament a fost constituit oficial pe 22 octombrie.

Pe 24 octombrie, președinta Maia Sandu l-a desemnat pe candidatul PAS Alexandru Munteanu la funcția de prim-ministru. Munteanu, care este economist și om de afaceri, a prezentat pe 28 octombrie persoanele pe care le propune în Cabinetul de miniștri și programul Guvernului.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: