„Inima Moldovei va crea o comisie de anchetă“. După ce a cântat „PAS la revedere”, Vlah vrea revizuirea scrutinului prezidențial

Partidul Inima Moldovei, condus de Irina Vlah, a organizat joi un protest în fața Parlamentului, cerând introducerea unei pedepse de până la 15 ani de închisoare pentru falsificarea alegerilor. Formațiunea acuză partidul de guvernământ PAS că ar „pregăti fraudarea rezultatelor la parlamentarele din 28 septembrie“. De asemenea, Vlah a menționat că dacă va ajunge în Parlament, va crea o comisie de anchetă pentru revizuirea alegerilor prezidențiale din toamna trecută.

„Inima Moldovei, după ce va ajunge în Parlament, va crea o Comisie de anchetă care va scoate la iveală toate falsificările și va revizui rezultatele alegerilor prezidențiale. Dacă vinovăția se confirmă, alegerile vor fi anulate”, a declarat Irina Vlah.

În cadrul protestului, membrii formațiunii au acuzat partidul de guvernământ PAS că ar „pregăti fraudarea alegerilor parlamentare din 28 septembrie“.

„La alegeri corecte, galbenii nici măcar nu vor trece pragul electoral în parlament. De aceea, ei mizează pe resurse administrative, propagandă murdară, intimidare și falsificarea rezultatelor. Dar să-și amintească istoria lui Plahotniuc, care, de asemenea, se credea de neînvins în 2019 și ținea totul sub control. Nimic nu l-a ajutat. Nici Sandu și nici întreaga bandă de infractori galbeni nu vor fi ajutați”, a menționat unul dintre liderii formațiunii, Cantemir Sergiu Butuc.

NewsMaker a solicitat un comentariu de la serviciul de presă al PAS, dar la momentul publicării știrii, nu am primit un răspuns.

Amintim că lidera Partidului „Inima Moldovei”, Irina Vlah, a lansat, pe 1 iulie, o dedicație muzicală adresată Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), care urmează să-și încheie mandatul parlamentar pe 11 iulie.

Membrii partidului au creat o serie de video-uri de „rămas-bun muzical” – „PAS, duceți-vă naiba”.

„În aceste clipuri am transmis emoțiile oamenilor pe care îi întâlnim în toată țara și, mai ales, speranța uriașă că pe 28 septembrie vom reda Moldova cetățenilor ei”, menționează Vlah.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Captură video/NewsMaker

IGP: șapte demnitari au purtat simboluri interzise la marșul de 9 mai din Chișinău. Câte persoane au participat la manifestație

În timpul Marșului Victoriei din Chișinău, care a avut loc pe 9 mai, au fost înregistrate cazuri de purtare de simboluri interzise, fiind inițiate proceduri contravenționale. Șapte persoane au statut de demnitar public sau funcționat. Informațiile au fost confirmate de Inspectoratul General al Poliției (IGP) pentru NewsMaker.

Conform IGP, la Marșul Victoriei au participat circa 2 000 de persoane.

Oamenii legii au identificat mai multe cazuri de purtare de simboluri interzise în timpul manifestației, fiind inițiate proceduri contravenționale. În urma examinării acestora, „vor fi luate decizii”, menționează IGP.

De asemenea, până la acest moment, au fost identificate 7 persoane cu statut de demnitar public sau funcționar, care au purtat simboluri utilizate în contextul unor acțiuni de agresiune militară.

Pentru reprezentanții diplomatici ai statelor străine și alte persoane care beneficiază de imunități și privilegii în temeiul tratatelor internaționale, la care Republica Moldova este parte, sancțiunile se stabilesc și se aplică în conformitate cu normele dreptului internațional, prin intermediul Ministerului Afacerilor Externe ale Republicii Moldova”, a spus Inspectoratul General al Poliției.

Amintim că, pe 9 mai, de Ziua Victoriei, la Chișinău a avut loc tradiționalul Marș al Victoriei. Manifestanții au mărșăluit din centrul capitalei spre Complexul Memorial „Eternitate”.

La manifestație au fost surprinși liderul PSRM, Igor Dodon, împreună cu soția sa, vicepreședintele Parlamentului, Vlad Bătrîncea, deputata socialistă Zinaida Greceanîi, deputata comunistă Diana Caraman și liderul Partidului „Pentru Viitorul Moldovei”, deputatul neafiliat Vasile Tarlev. Spre sfârșitul marșului, coloanei i s-a alăturat și ambasadorul agreat al Federației Ruse la Chișinău, Oleg Ozerov. Atât diplomatul rus, cât și mai mulți politicieni prezenți au purtat în piept panglica „Sfântul Gheorghe”, interzisă în Moldova.

Din 2022, în Republica Moldova sunt interzise prin lege panglica „Sfântul Gheorghe”, precum și simbolurile Z și V, asociate agresiunii militare a Rusiei împotriva Ucrainei. Persoanele fizice riscă amenzi de până la 9 000 de lei pentru afișarea acestora, iar persoanele juridice – sancțiuni de până la 18 000 de lei.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: