Agora

La Nistru sau la mare? Cât ne costă o vacanță la Vadul lui Vodă în comparație cu litoralul Mării Negre

Turismul intern din Republica Moldova cunoaște o dezvoltare semnificativă, iar prețurile pentru un sejur în destinațiile locale au ajuns să fie comparabile cu cele ale litoralului internațional. Stațiunea Vadul lui Vodă, situată pe malul Nistrului, este una dintre cele mai populare destinații pentru turiștii care preferă să rămână în țară, însă costurile aferente unei vacanțe aici pot surprinde prin nivelul lor, adesea mai ridicat decât cel anticipat.

Cu doar o lună rămasă din această vară, mulți se întreabă dacă este mai avantajos să opteze pentru o vacanță locală sau să aleagă o destinație de plajă în afara țării.

Vadul lui Vodă, o alternativă scumpă?

Situată la doar 23 de kilometri de Chișinău, Vadul lui Vodă atrage vizitatorii cu plaja sa de nisip, accesul la râul Nistru și o varietate de localuri culinare. O vacanță de șapte nopți pentru două persoane la una dintre pensiunile din zonă poate costa în jur de 6.000 de lei, incluzând cazarea, accesul la piscină și facilități precum o bucătărie comună și un foișor pentru grătar.

Prețurile variază în funcție de pensiunea aleasă și serviciile oferite. De exemplu, baza de odihnă Romanița, situată la 50 de metri de plajă, oferă cazare pentru 700 de lei pe noapte pentru două persoane, incluzând accesul la piscină, teren de joacă și foișoare. Pentru cei care preferă o locație și mai aproape de plajă, pensiunea Vacanța della Nonna oferă camere la un preț de 709 lei pe noapte, cu facilități suplimentare disponibile contra cost, cum ar fi restaurant, servicii de spălătorie și închiriere de biciclete.

Prețuri comparabile cu destinațiile internaționale

În comparație, aceleași sume pot acoperi costurile unui sejur într-una dintre destinațiile de plajă renumite din Bulgaria, Turcia sau Grecia. Agențiile de turism din Moldova oferă diverse pachete pentru aceste destinații, adesea la prețuri care includ cazare, transport și alimentație.

De exemplu, un sejur de șapte nopți în Grecia începe de la prețul de 139 de euro de persoană, oferta incluzând cazare la un hotel de trei stele, transport cu autocarul din Chișinău și asigurare medicală. Pentru cei interesați de Turcia, prețurile încep de la 339 de euro, cu oferte ce includ cazare la un hotel de trei stele, zbor dus-întors și alimentație inclusă.

Bulgaria, o altă destinație populară, este disponibilă cu pachete ce pornesc de la 239 de euro pentru un sejur de șase zile la un hotel de trei stele, cu alimentație și asigurare medicală incluse.

Concluzie: Moldova sau străinătate?

În timp ce destinațiile locale precum Vadul lui Vodă oferă confortul și comoditatea unei vacanțe aproape de casă, prețurile ridicate și serviciile limitate comparativ cu cele din destinațiile internaționale pot determina turiștii să își îndrepte atenția către sejururi în afara țării, unde costurile sunt competitive și serviciile mai variate. Decizia finală depinde de preferințele individuale, dar și de bugetul fiecărui turist.

Cristina Zgurean
stagiară NewsMaker

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Nicușor Dan

„Este Geran-2, de proveniență rusească”. Nicușor Dan a prezentat concluziile anchetei de la Galați FOTO

Drona prăbușită la Galați este Geran-2, de proveniență rusească. Declarația a fost făcută pe 31 mai de președintele României, Nicușor Dan, care a precizat că aceasta este concluzia raportului tehnic finalizat de specialiștii statului român. Potrivit lui Nicușor Dan, rezultatele anchetei vor fi comunicate aliaților României și structurilor competente din cadrul NATO și al Uniunii Europene.

„Drona prăbușită joi noapte la Galați este Geran-2, de proveniență rusească. Aceasta este concluzia fără dubiu a raportului tehnic finalizat de specialiștii statului român. Ancheta a stabilit acest lucru pe baza unui ansamblu consistent de probe tehnice. Pe fragmentele recuperate a fost identificată inscripția în caractere chirilice „ГЕРАН-2”, iar componentele electronice, sistemele de navigație, modulele de comandă, motorul și elementele constructive analizate prezintă similitudini până la identitate cu cele ale altor drone Geran-2 recuperate anterior pe teritoriul României și identificate cu certitudine ca fiind fabricate în Federația Rusă”, a scris Nicușor Dan pe o rețea de socializare.

Președintele român a mai spus că raportul arată, de asemenea, că „marcajele de fabricație, inscripțiile tehnice, caracteristicile constructive și materialele utilizate urmează același proces tehnologic întâlnit la dronele Geran-2 analizate în ultimii ani”. „Analizele fizico-chimice au confirmat prezența acelorași tipuri de materiale și combustibili identificați în mod repetat la aparate din această serie. Pe baza tuturor acestor elemente, ancheta concluzionează fără echivoc că fragmentele recuperate la Galați provin de la o dronă Geran-2 de proveniență rusească”, a adăugat Nicușor Dan.

Facebook/Nicușor Dan
Facebook/Nicușor Dan
Facebook/Nicușor Dan
Facebook/Nicușor Dan

Potrivit lui Nicușor Dan, „faptul că un astfel de aparat a lovit un bloc de locuințe din România, provocând răniți și pagube materiale, este de o gravitate deosebită, iar singurul responsabil este Rusia”.

„Rezultatele acestei anchete vor fi comunicate aliaților noștri și structurilor competente din cadrul NATO și al Uniunii Europene. România va continua să acționeze împreună cu partenerii săi pentru consolidarea securității la frontiera estică a Alianței și pentru protejarea cetățenilor săi”, se mai arată în declarația președintelui român.

***

Amintim că, în dimineața zilei de 29 mai, Ministerul român al Apărării a anunțat că o dronă a intrat în spațiul aerian al României și s-a prăbușit pe acoperișul unui bloc de locuințe din Galați. Impactul a fost urmat de un incendiu. Potrivit Ministerului, toată încărcătura dronei de tip Geran 2, de proveniență rusească, a explodat la momentul impactului. Două persoane au fost rănite și au fost transportate la spital. Detalii AICI.

După incidentul de la Galați, președintele român, Nicușor Dan, a anunțat că România închide Consulatul general al Federației Ruse de la Constanța. De asemenea, consulul general rus la Constanța a fost declarat persona non-grata.

Președintele rus, Vladimir Putin, a sugerat că drona care a lovit blocul din Galați ar putea fi de origine ucraineană, declarând că nimeni nu poate stabili proveniența acesteia fără o expertiză a rămășițelor.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: