Laboratorul TestRapid lansează testarea PCR la cel mai mic preț din țară

Laboratorul Testrapid din Chișinău anunță lansarea testelor PCR. Acum poți să faci testul PCR pentru diagnosticarea COVID-19, la doar 675 lei. Prețul de 675 lei este disponibil clienților în baza programării online sau prin telefon. Timpul de eliberare al rezultatelor este de 24 de ore (maxim) din momentul recoltării. Iar valabilitatea rezultatului este de 72 ore.

Totodată laboratorul anunță că dispune și de posibilitatea de a face expres testare PCR cu rezultat în 3 ore de la prelevarea testului, serviciul fiind disponibil la un cost de 975 lei.

Rezultatele se eliberează în forma: pozitiv/negativ, unde pozitiv indică prezența genomului al SARS-CoV-2 (COVID-19) în materialul biologic prelevat de la pacient, iar negativ, lipsa acestuia la momentul prelevării probei biologice.

Programările pentru testul PCR se pot face de luni până duminică, conform programului de lucru 8:00-20:00, adresa mun. Chișinău, str. Vlaicu Pârcălab 52. Programarea se face online, pe www.testrapid.md, sau la numărul de telefon +373 78 988 988.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

Munteanu a demis corpul de control. Erau doi consilieri cu salarii de peste 40 000 lei lunar

Corpul de control al prim-ministrului a fost demis. Anunțul a fost făcut de premierul Alexandru Munteanu la începutul ședinței Guvernului din 24 iunie.

„Nu mai beneficiază de încrederea necesară pentru exercitarea acestei funcții. Vă anunț cp membrii corpului de control și-au dat demisia din funcție din această dimineață. Funcțiile publice nu sunt un privilegiu, ele presupun responsabilitate, iar atunci când încrederea necesară este pierdută, decizia corectă e să facem schimbări. Și asta vom face”, a declarat premierul.

Corpul de control este o structură din cadrul Cancelariei de Stat, fără personalitate juridică, formată din consilieri ai prim-ministrului. Aceasta are misiunea de a monitoriza, controla și evalua modul în care sunt implementate deciziile Guvernului, Programul de guvernare și sarcinile trasate ministerelor.

În prezent, din componența Corpului de control fac parte Vasile Bolduratu și Angela Rojcov-Ciofu, numiți în funcție la începutul lunii noiembrie, la scurt timp după învestirea Guvernului condus de Alexandru Munteanu. Numele celor doi apar însă și în documente publice din perioada Guvernului Dorin Recean, în calitate de membri ai aceleiași structuri.

Consilierii lui Munteanu, cu salarii de zeci de mii de lei lunar

În declarația de avere depusă, Vasile Bolduratu declară pentru anul 2025 venituri de 537.391 lei de la Cancelaria de Stat – adică un salariu lunar de peste 44 de mii de lei.

Alți peste 490 de mii de lei Bolduratu i-a câștigat anul trecut din activitatea de membru al consiliului de administrare în cadrul la trei întreprinderi și stat și trei societăți pe acțiuni, inclusiv „Loteria Națională a Moldovei”.

Și Angela Rojcov-Ciofu declară salariu de zeci de mii de lei de la stat. În 2025, aceasta a ridicat de la Cancelaria de Stat în total 523.068 lei, adică peste 43 de mii de lei lunar.

Pe lângă asta, Rojcov-Ciofu a obținut peste 300 de mii de lei, anul trecut, din activitatea de „reprezentant al statului” în mai multe societăți comerciale, inclusiv „Moldexpo”, Poșta Moldovei și Aeroportul Internațional Chișinău.

***

Corpul de control al prim-ministrului a fost instituit în octombrie 2017, în perioada Guvernului Pavel Filip, având drept scop monitorizarea implementării politicilor publice și sporirea eficienței activității Executivului.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Timpul pentru un upgrade rafinat:ofertă unică pentru gama Volvo cu un avantaj client de până la 12.500 euro

Centrul auto oficial Volvo Cars Moldova | DAAC-Hermes vă invită să descoperiți lumea SUV-urilor premium suedeze, unde tehnologiile dedicate grijii pentru oameni se îmbină perfect cu o estetică excepțională. Chiar acum, vă propunem să experimentați un nou nivel al luxului discret în condiții speciale: avantajul direct pentru client la achiziția automobilelor din stocul nostru special atinge valoarea de 12.500 euro. Faceți un pas spre confortul impecabil și tehnologiile create special pentru viața dumneavoastră.

Filosofia brandului — Volvo For Life — reprezintă tehnologii avansate care au grijă de oameni, protejându-i și permițându-le să nu fie distrași de la ceea ce este cu adevărat important în viață.

SUV-urile Volvo oferă șoferului și pasagerilor un confort profund și conștient, transformând orice călătorie într-o experiență de relaxare.

Servicii native Google: Beneficiați de Google Maps, Google Assistant și de orice aplicații descărcate din Google Play Store, cu trafic de date nelimitat timp de patru ani.

Aplicația Volvo Cars App: Încălziți sau răciți habitaclul înainte de a urca în mașină, inclusiv încălzirea scaunelor și a volanului. De asemenea, puteți activa ciclul de purificare a aerului pentru a împrospăta atmosfera din salon înainte de călătorie.

Sunet live de sală de concert: Sistemele acustice legendare premium Harman Kardon și Bowers & Wilkins reproduc cu o acuratețe maximă puritatea și profunzimea sunetului renumitei Săli de Concerte din Göteborg, direct în habitaclu.

Condițiile comerciale deosebite ale campaniei se aplică motorizărilor de înaltă tehnologie pentru vehiculele din stoc (anul modelului 2026):

Prețuri de pornire speciale pentru cele mai solicitate modele:

  • Volvo XC40 Mild Hybrid — SUV premium compact pentru oraș — de la 36.900 €
  • Volvo XC60 Plug-in / Mild Hybrid — echilibrul ideal între confort și tehnologie — de la 47.800 €
  • Volvo XC90 Plug-in / Mild Hybrid — flagship-ul de lux cu 7 locuri al gamei — de la 56.100 €

De asemenea, este disponibilă pentru comandă și familiarizare gama complet electrică de nouă generație: SUV-ul urban inovator EX30, flagship-ul electric EX90 și sedanul executiv de rafinament ES90.

Apreciați personal standardele scandinave de siguranță și lux discret. Oferta specială este valabilă în limita unui stoc special disponibil. Pentru a alege configurația ideală și a vă înregistra la un test-drive, este suficient un singur click.

Înregistrare la Test Drive
Solicită o ofertă
Descarcă lista de prețuri

Apelați la Centrul Auto: 022 578 930
Adresa Volvo Cars Moldova | DAAC-Hermes: Chișinău, bulevardul Dimitrie Cantemir, 14

Tudor Mardei / Newsmaker

Salariile bugetarilor ar putea crește cu 10-30%, dar nu pentru toți. Noi detalii de la ministrul Finanțelor 

Salariile mai multor angajați din sectorul public vor crește cu 10-30%, odată cu aplicarea noii legi a salarizării. Majorări nu vor fi aplicate acolo unde au fost deja efectuate creșteri semnificative anterior. Vor crește salariile profesorilor, polițiștilor, medicilor, inclusiv ale lucrătorilor din cultură. Declarațiile au fost făcute de ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, la ediția din 23 iunie a emisiunii „Pe față” de la Moldova 1.

Ministrul a declarat că autoritățile își propun ca noua lege să intre în vigoare din toamnă.

„Este vorba de majorările salariale, în mare parte cu între 10 și 30% pentru diferite categorii, în dependență de cât de corecte au fost ajustate ele în trecut. (…) Sistemul educațional este unul din principalii beneficiari ai acestei reforme. (…) Pe domeniul educației, cred că în medie vorbim de circa 15%. Trebuie să vedem deja, în dependență de grade, de diferite alte componente. (…) Majoritatea sectoarelor vor avea majorări. (…) Nu vor fi majorări doar acolo unde ele au fost aplicate mult mai mult în anii recenți. (…) De exemplu, la miniștri cu siguranță nu va crește, pentru că s-a făcut acea muncă în anii precedenți. (…) Există și alte funcții care nu vor avea majorări de salarii, în special unde s-au făcut majorări semnificative anterior. Cel mai mult vor avea de câștigat domeniul educației, persoanele din domeniul tehnic și muncitorii”, a declarat ministrul.

Potrivit lui Gavriliță, „legea salarizării nu este despre majorarea salariilor de peste 100 de mii”. „Cresc salariile majorității absolute a funcționarilor. Cresc salariile pentru zeci de mii de profesori și învățători, polițiști, medici, lucrători din cultură, muncitori”, a conchis oficialul.

Menționăm că modificările au fost anunțate oficial pe 19 iunie și sunt supuse consultărilor publice. Recent, autoritățile au supus consultărilor publice și proiectul politicii bugetar-fiscale pentru 2027, care prevede uniformizarea cotelor de TV, prin eliminarea mai multor cote reduse. Guvernul a precizat că măsura va fi aplicată etapizat și ar putea afecta produse alimentare, medicamente, comerțul electronic, restaurante și cafenele, hoteluri și pensiuni, autoturismele și resursele energetice. Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, a declarat că impactul unor eventuale ajustări de prețuri generate de creșterea cotelor reduse de TVA la 20% va fi compensat. Pe 23 iunie, ministrul a spus că reforma fiscală nu are drept scop prejudicierea sistemului de sănătate, totodată a menționat că „dacă nu există această dorință sau capacitate” nu se va insista.

Alexandru Balan, fost director adjunct al SIS, extrădat în Belarus, nu mai este cetățean al Moldovei. Maia Sandu a semnat decretul

Președinta Maia Sandu a semnat un decret privind retragerea cetățeniei Republicii Moldova a lui Alexandru Balan, fostul director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS).

Decretul a fost semnat pe 23 iunie și a intrat în vigoare odată cu semnarea acestuia.

„Se retrage cetățenia Republicii Moldova domnului Alexandru Balan, născut în 1978 în Republica Moldova”, se arată în decretul semnat de șefa statului.

Potrivit documentului, decretul poate fi contestat.

NM by mihaelaconovali25

Amintim că Alexandru Balan fusese condamnat în Republica Moldova la 1 an și 6 luni într-un dosar privind divulgarea secretului de stat. Sentința a fost pronunțată pe 15 aprilie, după prima ședință de judecată, care s-a desfășurat cu ușile închise. Balan, care se afla la acel moment în arest la domiciliu în România, unde era cercetat pentru trădare de patrie, a participat la ședință prin videoconferință și și-a recunoscut vinovăția, solicitând ca dosarul să fie examinat în procedură simplificată. Pe 24 aprilie, Alexandrul Balan a fost extrădat din România la Chișinău.

Pe 28 aprilie 2026, la frontiera belaruso-polonă Pererov-Beloveja a avut loc un schimb multilateral de deținuți, la care au participat Polonia, Republica Moldova, Rusia și Belarus. În cadrul operațiunii, părțile au făcut un schimb de 10 persoane, după formula „cinci la cinci”. Trei dintre acestea sunt cetățeni ai Republicii Moldova.

În urma schimbului de deținuți, Moldova a eliberat și a readus acasă doi ofițeri ai SIS, arestați anterior în Rusia. În schimb, Belarusului i-a fost predat fostul director adjunct al SIS, Alexandru Balan, acuzat de trădare de patrie în interesul KGB-ului din Belarus. Înainte de realizarea schimbului, președinta Maia Sandu a semnat decretul de grațiere. De asemenea, Republica Moldova a predat-o Rusiei pe Nina Popova, cetățeană a Federației Ruse, care este soția unui ofițer al armatei ruse. În total, partea rusă și cea belarusă i-au primit, pe lângă Balan și Popova, pe arheologul rus Alexandr Butiaghin, care a fost deținut în Polonia, precum și două persoane a căror identitate este clasificată, condamnate în Uniunea Europeană pentru spionaj. La rândul său, Polonia a primit trei dintre cetățenii săi.

IPN/foto simbol

Sirenele tuturor mașinilor de poliție din Moldova vor răsuna simultan la ora 09:00. IGP, apel către cetățeni

Toate autospecialele de poliție din Republica Moldova vor porni simultan sirenele pe 24 iunie, la ora 09:00, în memoria celor doi polițiști care și-au pierdut viața în urma accidentului de la Sîngerei. Anunțul a fost făcut de Inspectoratul General al Poliției (IGP), care a precizat că gestul reprezintă un omagiu adus colegilor decedați și a îndemnat cetățenii să evite orice stare de panică la auzul semnalelor acustice.

Reprezentanții IGP au anunțat că, pe 24 iunie, la ora 09:00, toate autospecialele de poliție din țară, indiferent de locul în care se află sau de misiunea pe care o desfășoară, vor porni simultan semnalele acustice, în semn de comemorare a celor doi polițiști.

„Acest gest simbolic reprezintă un omagiu adus de polițiști sacrificiului, devotamentului și serviciului colegilor lor în slujba cetățenilor și a siguranței publice. Adresăm sincere condoleanțe familiilor îndurerate, colegilor și tuturor celor afectați de această pierdere”, au adăugat reprezentanții Inspectoratului.

Instituția a îndemnat cetățenii să dea dovadă de înțelegere și solidaritate în timpul acestui moment solemn. „Vă îndemnăm să nu vă alarmați la auzul sirenelor și să evitați orice stare de panică, întrucât acestea vor fi utilizate exclusiv în cadrul acestui gest de comemorare”, au adăugat reprezentanții IGP.

***

Accidentul s-a produs pe 23 iunie, în satul Grigorăuca, raionul Sîngerei.

Cei doi polițiști de patrulare, în vârstă de 25 și 29 de ani, au fost loviți de un Volkswagen. Polițiștii se aflau pe acostament, în afara mașinii de serviciu, în momentul impactului. Potrivit șefului Inspectoratului General al Poliției, aceștia documentau o contravenție în acea locație, iar șoferul Volkswagenului adormise la volan. În urma impactului, polițiștii au fost transportați la spital în stare gravă, unde ulterior au decedat.

Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: