LIVE Mitingul „Mișcării pentru popor”, din care face Partidul ȘOR, a luat o turnură neprevăzută. Ce se întâmplă în capitală?

„Mișcarea pentru popor”, din care fac parte mai multe formațiuni politice, inclusiv Partidul ȘOR, dar și PACE, condus de către Gherghe Cavcaliuc, dar și activiști civici precum Maia Laguta, a anunțat că va desfășura pe 28 februarie un miting. Evenimentul urma să fie difuzat live de la 12:30, însă din cauza blocajului mai multor autocare cu manifestanți, planurile organizatorilor au luat un alt curs. NM difuzează live evenimentul.

Organizatorii au adunat participanții în fața sediului Academiei de Științe din Moldova la ora 11:50. Ulterior, conform planului, aceștia urmau să meargă în marș până la Primăria mun. Chișinău. La 12:30 au fost invitați acolo și restul doritorilor de a participa la manifestație.

Inspectoratul General al Poliției a anunțat că în perioada 28 februarie, ora 8:00 – 2 martie, ora 18:00, în centrul capitalei și străzile adiacente este limitat și interzis accesul vehiculelor și a persoanelor pentru desfășurarea întrunirilor și a manifestărilor în masă. Motivul invocat este că în Republica Moldova vine o delegație oficială. IGP nu a precizat cine anume va vizita Republica Moldova, însă NM a aflat că în perioada 28 februarie-2 martie, în țara noastră se va afla președinta Greciei, Ekaterini Sakellaropoulou.

Între timp, activiștii Partidului ȘOR au anunțat că mai multe autocare care transportau doritori de a veni la miting au fost blocați în afara Chișinăului. Traseul Chișinău-Stăuceni a fost blocat.

NewsMaker
IGP

 

***

„Mișcarea pentru popor” a fost înființată pe 3 decembrie 2022. La eveniment au participat mai mulți politicieni și activiști, inclusiv reprezentanta Partidului „ȘOR” Marina Tauber, activista Maia Laguta și vicepreședintele Partidului Acasă Construim Europa (PACE, condus de Gheorghe Cavcaliuc) Denis Roșca. Aceștia cer Guvernului să plătească integral facturile cetățenilor Republicii Moldova pentru gaz, energie electrică și agent termic.

 

Anul trecut, deputata Marina Tauber și Diana Caraman (PCRM) anunțau crearea mișcării civice ”O viață nouă”. Obiectivul formațiunii era de a determina PAS să renunțe la putere și să fie organizate alegeri parlamentare anticipate.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Republica Moldova este pregătită să gestioneze riscul de grindină în perioada următoare, după ce stocul de rachete antigrindină a fost completat. Ministerul Agriculturii şi Industriei Alimentare a anunțat că un lot de 1.372 de rachete, achiziționat din Bulgaria, a fost livrat zilele trecute la depozitul central din orașul Cornești.

Potrivit Ministerului, la moment, stocul constituie circa 2.700 de rachete antigrindină, distribuite către cele 132 puncte de lansare aflate pe teritoriul protejat. Fiecare punct este dotat, în medie, cu 20–22 de rachete, atât cu rază scurtă, cât și cu rază lungă de acțiune. Pe teritoriul protejat al Republicii Moldova sunt amplasate peste 132 de puncte de rachetare, iar în zona de protecție sunt incluse integral sau parțial 22 de raioane, municipiul Bălți și UTA Găgăuzia.

Serviciul Special pentru Influenţe Active asupra Proceselor Hidrometeorologice asigură protecția a 1 milion 665 mii hectare de teren, ceea ce reprezintă aproximativ 55% din suprafața totală a țării.

Conform datelor observaţiilor multianuale ale Serviciului Hidrometeorologic de Stat, luna iunie este în fond cea mai ploioasă lună a anului. Cantitatea medie lunară de precipitaţii pe teritoriul țării constituie 55–100 mm, iar numărul zilelor cu precipitaţii este de 10–13 zile.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: