Economica.net

Mai multe organizații non-guvernamentale își exprimă îngrijorare „în legătură cu atacurile politicienilor împotriva Curții Constituționale”

Mai multe organizații non-guvernamentale își exprimă îngrijorare „în legătură cu atacurile politicienilor împotriva Curții Constituționale și a sistemului judecătoresc”, se anunță într-un comunicat al Centrului de Resurse Juridice din Moldova (CRJM). În acest sens, organizațiile semnatare solicită întreprinderea mai multor acțiuni. 

„Cerem Procuraturii Generale investigarea din oficiu, rapidă și minuțioasă a suspiciunilor de filaj a judecătorilor Curții Constituționale și să ofere detalii publice cu privire la acțiunile întreprinse”, se arată în comunicatul CRJM.

De asemenea, „îndemnăm presa să relateze despre sectorul justiției într-un mod imparțial și cu respectarea normelor deontologice. Îndemnăm partenerii de dezvoltare să monitorizeze cu cea mai mare atenție situația actuală din jurul Curții Constituționale și atacurile împotriva judecătorilor”, mai anunță aceeași sursă.

Menționăm că astăzi, 4 mai, plenul Curții Constituționale a sesizat Procuratura Generală „în legătură cu presupusele filaje și intimidări la adresa unor judecători ai Curții”.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

„A avut ca scop intimidarea mea”. Primarul de Stăuceni, despre explozia de lângă casa sa

Primarul de Stăuceni, Alexandru Vornicu, afirmă că explozia din fața locuinței sale, produsă pe 10 august, a avut ca scop intimidarea lui și determinarea de a elibera o autorizație de construcție.

„Acest atac a avut ca scop intimidarea mea și a familiei mele și forțarea mea, prin frică, să accept o decizie ilegală: emiterea unei autorizații de construcție pentru ridicarea unui obiectiv comercial pe un teren proprietate a statului Republica Moldova, situat în Stăuceni, teren pe care învinuitul îl deține doar în baza unui contract de locațiune pe o perioadă de 30 de ani”, a scris Alexandru Vornicu pe o rețea de socializare

El a declarat că nicio tentativă de presiune sau atac nu îl va determina să ia decizii ilegale.

„Voi continua să-mi exercit atribuțiile cu aceeași corectitudine și integritate, iar toate deciziile Primăriei Stăuceni vor fi în continuare bazate exclusiv pe respectarea strictă a prevederilor legale ale Republicii Moldova”, a conchis edilul.

***

În dimineața zilei de 10 august, primarul de Stăuceni, Alexandru Vornicu, a anunțat că în fața locuinței sale s-a produs o explozie. Incidentul a avut loc după ce, potrivit edilului, o mașină a staționat în zonă, iar cineva din interior a lăsat un dispozitiv exploziv. Potrivit imaginilor video prezentate de primar, cazul a avut loc în stradă, în fața locuinței sale. În înregistrări apare o mașină care s-a îndepărtat înainte de incident. Pentru NewsMaker, Inspectoratul General al Poliției (IGP) a declarat că oamenii legii documentează cazul și întreprind acțiuni de identificare a persoanelor implicate. 

Liderul Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), Igor Grosu, a declarat că incidentul de lângă casa primarului din Stăuceni este „un mod josnic de a încerca să fie speriați oamenii care luptă pentru dreptate”.

Pe 16 august, Procuratura Generală a anunțat reținerea a două persoane în cazul exploziei de lângă casa primarului. Este vorba despre soț și soție. Bărbatul a fost plasat în arest pentru 20 de zile, iar femeia este cercetată în stare de libertate.

Alexandru Vornicu a fost ales primar în noiembrie 2019. În 2023, a obținut un nou mandat candidând pe listele PAS.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: