Noul slogan MAN, publicat pe pagina lui Ceban, Vartanean și a purtătoarei de cuvânt a Primăriei Chișinău. Ixari: „Mi-au spart contul”

Bannerul Partidului „Mișcarea Alternativa Națională” (MAN), cu sloganul „În timp ce alții vorbesc, noi facem”, a fost făcut public, la diferență de câteva ore, pe paginile de Facebook ale primarului de Chișinău, Ion Ceban, tot el lider al MAN; deputatului neafiliat Gaik Vartanean și a purtătoarei de cuvânt a Primăriei Chișinău. Natalia Ixari neagă că postarea îi aparține și dă vina pe hackeri, care i-ar fi spart contul.

Imaginea cu noul slogan al MAN a fost făcută publică pe pagina Nataliei Ixari în dimineața zilei de azi, 19 iulie, în timp ce Ceban și Vartanean au publicat conținutul acesteia în seara zilei de 18 iulie. La 3 ore diferență, Ixari a venit cu un mesaj public pe pagina sa în care a explicat că postarea în care apare bannerul MAN nu îi aparține. Purtătoarea de cuvânt a Primăriei susține că contul i-a fost spart și mulțumește ironic pentru postarea matinală în care este promovat partidul lui Ceban. De precizat în acest context că Natalia Ixari nu a șters postarea nici până la această oră, deși se presupune că de cel puțin 2 ore și-a recăpătat controlul asupra paginii sale de Facebook.

Contactată de NM, Natalia Ixari a declarat că atât postarea lui Ceban, cât și ce a lui Vartanean sunt veridice. Mai mult, Ixari a confirmat și veridicitatea sloganului de pe banner – „În timp ce alții vorbesc, noi facem”.

„Doar contul meu a fost spart. Mi-au făcut o favoare, probabil au distribuit de pe pagina domnului Ceban. (…) Au folosit un device foarte rar întâlnit, care nu poate fi folosit de oricine”, a declarat Natalia Ixari. Ea susține că atacul cibernetic ar fi fost gestionat din Moldova.

Contactat de NM, deputatul Gaik Vartanean nu  a răspuns nici apelurilor și nici mesajelor noastre.

Amintim că Gaik Vartanean  a părăsit Partidul Socialiștilor din Republica Moldova la mijlocul lunii decembrie 2022. Tot atunci, fostul socialist a anunțat că se alătura partidului declarat pro-european al lui Ceban – Mișcarea Alternativă Națională.

Reamintim că MAN a fost înregistrat oficial la ASP la începutul acestui an, deși Ceban anunțase despre crearea formațiunii politice încă la sfârșitul anului 2021.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Comisia Europeană a amendat Temu cu 200 de milioane de euro: jucării periculoase pentru copii și încărcătoare care nu trec testele de siguranță

Comisia Europeană a amendat platforma de comerț online Temu cu 200 de milioane de euro pentru că nu a identificat și evaluat corespunzător riscurile legate de produsele ilegale vândute pe platformă, care afectează consumatorii din Uniunea Europeană. Decizia a fost emisă pe 28 mai, în temeiul Regulamentului privind serviciile digitale (DSA), care obligă platformele online mari să evalueze și să reducă riscurile sistemice legate de serviciile lor.

Comisia a constatat că evaluarea riscurilor realizată de Temu în 2024 nu respectă standardele prevăzute de lege. Investigatorii europeni au efectuat un exercițiu de tip „client misterios”, în cadrul căruia au comandat și testat produse de pe platformă. Rezultatele au arătat că un procent foarte ridicat de încărcătoare selectate nu au trecut testele de siguranță de bază, în timp ce un procent ridicat de jucării pentru copii testate au prezentat riscuri de siguranță de gravitate medie spre ridicată, conținând substanțe chimice care depășesc limitele legale sau prezentând pericole de sufocare din cauza pieselor detașabile.

Comisia a mai constatat că Temu a subestimat frecvența cu care consumatorii europeni se pot confrunta cu articole ilegale pe platformă și nu a evaluat cum sistemele de recomandare și programele de promovare prin influenceri afiliați pot amplifica riscul de diseminare a produselor ilegale.

Temu are obligația să prezinte Comisiei un plan de acțiune până pe 28 august 2026, prin care să stabilească măsuri concrete de remediere a încălcărilor. Nerespectarea deciziei poate duce la penalități suplimentare.

Procedurile oficiale împotriva Temu au fost inițiate de Comisie în octombrie 2024, constatările preliminare fiind adoptate în iulie 2025. Ancheta s-a bazat pe rapoartele proprii ale companiei, pe răspunsurile la solicitările de informații ale Comisiei, pe date furnizate de autorități vamale și de supraveghere a pieței din UE, care au evidențiat rate ridicate de neconformitate în rândul produselor vândute pe Temu în categoriile testate.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: