chicu
Максим Андреев, NewsMaker

„Nu-i nici o diferență cine figurează în registrele offshorului din Cipru”. Ion Chicu, despre schimbarea proprietarului companiei „Avia Invest”

Prim-ministrul Ion Chicu a venit cu o reacție pe Facebook referitor la schimbul de proprietari ai companiei „Avia Invest”, cea care a luat în concesiune Aeroportul Internațional Chișinău. Potrivit premierului, „sechestrul pe capitalul social al Avia Invest ramâne în vigoare. Deci, nici o tranzacție și schimbare de proprietari direcți ai acestei companii nu este posibilă”. 

În postarea sa, premierul Chicu a scris că nu este nici o diferență cine figurează drept proprietar al companiei „Avia Invest”, întrucât călătorii continuă să plătească taxa de 9 euro.

„Statul, cum avea contractul cu Avia Invest, „blagoslovit de antiruși” în 2013, așa și îl are. Și nu-i nici o diferență cine figurează în registrele offshorului din Cipru drept proprietar al Avia Invest. Fie el Rotshild din Londra sau vreun rus din Habarovsk. Moldovenii cum au fost condamnați în 2013 să achite 9 euro „investitorului”, așa și continuă să fie jecmăniți”, a scris Chicu.

Mai mult, premierul afirmă că guvernul actual încearcă să rezilieze contractul încheiat cu compania care a concesionat Aeroportul Chișinău și „adună dovezi că Avia Invest nu a efectuat investițiile conform contractului. Deci, trebuie reziliat acordul”.

De asemenea, Ion Chicu a menționat că „proprietar al aeroportului în orice caz ramâne statul”, iar „sechestrul pe capitalul social al Avia Invest ramâne în vigoare. Deci, nici o tranzacție și schimbare de proprietari direcți ai acestei companii nu este posibilă”, a concluzionat premierul.

Amintim că compania „Avia-Invest”, care administrează Aeroportul Internaţional Chişinău, a confirmat ieri, 23 decembrie, printr-un comunicat de presă, că NR Investment Limited a cedat controlul asupra companiei „Komaksavia Airport Invest” Ltd, care deţine 95% din „Avia-Invest”. De asemenea, a fost confirmat şi faptul că omul de afaceri din Rusia Andrei Goncearenko este noul beneficiar al companiei „Komaksavia Airport Invest” Ltd.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Poliția Republicii Moldova

Călărași: patru tineri – cercetați penal. O fată de 19 ani ar fi fost victima unor acte sexuale

Patru tineri, cu vârste între 19 și 21 de ani, sunt cercetați penal, după ce, ajunși la domiciliul unei tinere de 19 ani și după ce ar fi consumat împreună băuturi alcoolice, ar fi întreținut acte sexuale cu aceasta. Informațiile au fost comunicate de Inspectoratul General al Poliției (IGP), care a precizat că oamenii legii au fost alertați de prietena victimei.

Cazul a avut loc în dimineața zilei de 19 iulie, în orașul Călărași. Conform IGP, prietena victimei a alertat poliția după ce, revenind la locuința închiriată, a găsit-o pe tânăra de 19 ani împreună cu patru tineri într-o situație care a făcut-o să ceară imediat intervenția oamenilor legii.

Potrivit datelor preliminare ale poliției, tânăra de 19 ani ar fi stabilit o întâlnire la domiciliul său cu cei patru tineri, alături de care ar fi consumat băuturi alcoolice. Ulterior, aceștia ar fi întreținut acte sexuale cu victima, a comunicat poliția. Fata i-ar fi cunoscut pe tineri pe rețelele de socializare, iar unul dintre ei s-ar mai fi întâlnit anterior cu ea.

Inspectoratul a declarat că tânăra urmează să fie supusă unei expertize medico-legale, pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și colectarea probelor necesare. Totodată, pe acest caz a fost inițiată o anchetă, iar cei patru tineri sunt cercetați penal. Potrivit IGP, aceștia s-au prezentat de sine stătător la organul de urmărire penală, fiind efectuate toate acțiunile procesuale necesare pentru elucidarea circumstanțelor cazului.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: