stirileprotv.ro/ foto simbol

O familie de români a murit în inundațiile din Spania. Au fost luați de un șuvoi cu adâncimea de 2 metri

Un cuplu de români și fiica lor au murit în urma inundațiilor din Spania, după ce au coborât în garaj să își scoată mașina. Ei au fost luați de un șuvoi de apă de doi metri înălțime, scrie adevarul.ro cu referire la presa din Valencia. Cuplul sosise în Valencia în urmă cu mai bine de 22 de ani. Alături de cuplul de români și fiica lor, au murit alţi patru vecini. 

Pe 29 octombrie, la ora 20:36, a fost ultima dată când cuplul, Gabi şi Dana, s-a conectat la Whatsapp, potrivit unui prieten.

Cuplul a coborât în garaj împreună cu fiica lor Álex şi un vecin. Acolo au găsit alte patru persoane. Potrivit sursei, ei au murit fără ca vreunul dintre ei să aibă timp să se urce în mașinile lor. Un şuvoi de apă care a atins o înălţime de doi metri a măturat uşa garajului şi a luat toate cele opt vieţi.

Sursa a menționat că în casa lui Gabi, Dana şi Álex, luminile erau aprinse şi masa pregătită pentru cină. „Singurele lucruri care lipseau erau cheile şi telefoanele mobile”, au declarat rudele lor din Valencia.

Cuplul sosise în Valencia în urmă cu mai bine de 22 de ani din România.

Prietenii s-au alertat, deoarece cuplul nu mai răspundea la mesaje și telefoane. Apa de pe fațadă avea până la doi metri înălțime. Pompierii și polițiștii erau deja acolo. Și l-a convins pe unul dintre ei să urce la primul etaj, unde locuia familia. Atunci au constatat că nu era nimeni acolo. Erau doar o masă și lămpi aprinse.

„Visul lui Gabi, Dana şi Alex, care cumpăraseră casa de la periferia oraşului Valencia în urmă cu trei ani cu economiile lor greu câştigate, s-a încheiat în acel garaj”, a comunicat sursa.

Alături de familie, au murit alţi patru vecini. Unul dintre ei, Rubén, era membru al Poliţiei Locale din Valencia. Bilanţul victimelor inundaţiilor din estul Spaniei a ajuns la 158 de persoane. Alte zeci de persoane sunt date dispărute.

Pe 31 octombrie, Bucureștiul anunța că numărul românilor daţi dispăruţi în urma inundaţiilor din Spania a crescut la 22 de persoane. Pe 1 noiembrie, autoritățile au anunțat că 6 din cei 22 de români dispăruţi sunt în siguranţă.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Litvinenco revine: Recean îl propune judecător la Curtea Constituțională, alături de Manole

Premierul Dorin Recean a anunțat numirea a doi noi judecători la Curtea Constituțională (CC): actuala președintă a Înaltei Curți, Domnica Manole, și fostul ministru al Justiției și deputat al partidului de guvernare, Sergiu Litvinenco. Șeful Executivului a declarat că ambii candidați „au competențele profesionale și pregătirea juridică necesare pentru a asigura, pe durata mandatului, respectarea Constituției și exercitarea funcției cu imparțialitate”. Numirea urmează să fie aprobată la următoarea ședință de guvern.

„În calitate de judecător al Curții Constituționale, Domnica Manole a acționat consecvent pentru asigurarea controlului constituționalității și garantarea supremației Constituției. În calitate de președinte al Comisiei juridice pentru numiri și imunități și Ministru al Justiției, Sergiu Litvinenco a început reformarea sistemului pentru crearea unei justiții independente, care să-și recapete bunul nume și încrederea cetățenilor”, a scris premierul Dorin Recean pe rețele.

Precizăm că mandatele a cinci judecători constituționali expiră la data de 16 august, curent. Este vorba despre Domnica Manole, Nicolae Roșca, Liuba Șova, Vladimir Țurcan și Serghei Țurcan. Singura care își continuă mandatul este Viorica Puică, numită de Consiliul Superior al Magistraturii în noiembrie 2023. Înalta Curte a notificat deja Parlamentul, Guvernul și CSM pentru inițierea procedurii de numire a noilor magistrați.

Potrivit legislației, Curtea Constituţională este formată din șase judecători, numiţi pentru un mandat de șase ani. Doi magistrați sunt numiţi de Parlament, doi de Guvern și doi de Consiliul Superior al Magistraturii.

Pe 19 iunie, CSM a anunțat că un singur candidat s-a înscris la concursul pe care l-a organizat pentru funcția de judecător la Curtea Constituțională. Este vorba despre Ion Malanciuc, magistrat la Judecătoria Criuleni, detașat temporar la Curtea Supremă de Justiție. În nota informativă publicată, CSM a solicitat opinia publicului cu privire la candidatura lui Malanciuc și a stabilit termenul limită pentru transmiterea observațiilor: 23 iunie.

***

Sergiu Litvinenco a fost deputat în Parlamentul Republicii Moldova în perioada martie 2019 – august 2021 și a deținut funcția de președinte al Comisiei juridice, numiri și imunități între iunie și noiembrie 2019. Între 2021 și 2023 a ocupat funcția de ministru al Justiției. Litvinenco este, de asemenea, unul dintre fondatorii Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS).

În noiembrie 2023, fostul premier Natalia Gavrilița a anunțat înființarea organizației „Parteneriate pentru Noua Economie”, alături de Sergiu Litvinenco și comentatorul politic Victor Ciobanu. Organizația își propunea să devină o platformă pentru mobilizarea cetățenilor și elaborarea de soluții pentru consolidarea economiei Republicii Moldova.

În mai 2024, președinta Maia Sandu a confirmat că Sergiu Litvinenco o consiliază, precizând însă că acesta nu deține funcția oficială de consilier prezidențial în domeniul justiției. Tot atunci, șefa statului a declarat că Litvinenco oferă consultanță și unor instituții de stat și este implicat ca expert într-un proiect de reformă a justiției.

Domnica Manole este judecătoare la Curtea Constituțională din 2019 și a deținut de două ori funcția de președintă a instituției. Anterior, Manole a activat peste două decenii în sistemul judecătoresc, inclusiv la Curtea de Apel Chișinău.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: