IGSU: foto simbol

O fetiță de 13 ani s-a înecat într-un lac din Strășeni. Medicii au resuscitat-o timp de o oră

Tragedie la Nemțeni, Strășeni. O fetiță de 13 ani a murit, după ce a alunecat într-un lac. La fața locului au ajuns reprezentanții IGSU și ambulanța, însă medicii nu au reușit să o salveze.

Potrivit Marinei Didenco, reprezentanta IP Strășeni, totul s-a întâmplat pe 8 iunie, în jurul orei 17:00. Doi copii, de 12 și respectiv 13 ani, au mers la plimbare în extravilanul localității Nemțeni. În apropierea lacului, fata de 13 ani a decis să se apropie, iar la un moment dat a alunecat și a căzut în apă.

La fața locului s-a deplasat poliția, pompierii și un echipaj medical.

„Timp de o oră medicii i-au acordat ajutor medical, dar copilul a decedat în prezența medicilor”, a precizat Didenco.

Poliția a inițiat un proces penal pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs tragedia.

***

Cu doar o zi mai devreme, în râul Nistru s-a înecat un adolescent de 17 ani.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Tiraspolul caută donații pentru pensii/Găgăuzii au mers la Sandu/De ce Bostan a plecat din Parlament

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Rectorul UTM a povestit de ce a părăsit Parlamentul
— Tiraspolul a creat un Fond de Susținere Socială pentru colectarea banilor de pensii
— Dosar penal după tragerea de la Cahul. Militarul în termen, reținut
— O zi până la prima semifinală Eurovision 2026. Satoshi: Mă simt extraordinar!
— Consens între Chișinău și Comrat privind alegerile din Găgăuzia?
— Călătoriile pe cursele suburbane din Transnistria, achitate doar cu cardul
— Doi învinuiți și un bănuit, după tragedia din parcul „Sarmizegetusa”
— Aproape 100 de milioane de lei pentru restaurarea Primăriei Chișinău
— Tragedie într-o unitate militară: Un adolescent a murit, iar un militar – rănit
— Opoziția cere demisia lui Nosatîi după tragerea de la unitatea militară din Cahul
— Un fost deținut, oprit cu focuri de armă la poarta închisorii
— Explozii cu rachete antigrindină? Autoritățile au inițiat anchete
— Viitorul ministru ungar al sănătății a dansat în fața Parlamentului
— Angajați ai Spitalului Raional Florești, suspectați de corupție
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri. 


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: