kapital.kz

Parlamentul britanic a votat în prima lectură proiectul de lege privind Brexit-ul

Camera Comunelor a parlamentului britanic a aprobat în prima lectură proiectul de lege, propus de premierul Boris Johnson privind ieșirea țării din Uniunea Europeană. În cazul votării documentului în ultima lectură, Brexit-ul ar putea avea loc în luna ianuarie, transmite RBC, astăzi, 20 decembrie. 

Potrivit sursei citate, documentul a fost votat cu 358 de voturi pentru şi 234 împotrivă. De asemenea, parlamentul încă nu a stabilit o dată exactă pentru examinarea documentului în cea de-a doua lectură. Cel mai probabil, deputații vor reveni la acest subiect după vacanță de iarnă.

Menționăm că în cazul în care documentul va fi aprobat în lectură finală, Marea Britanie va putea părăsi Uniunea Europeană înainte de 31 ianuarie.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) „Porci” și „dinozauri”, de la tribuna PAS/ Vlah sancționată de UE/ Chișinăul, trezit de un concert

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Despre opoziție, la congresul PAS: „purcel” și „dinozaur sovietic roșu”
— „Născut în Moldova”, criticat pentru zgomot. Ce spune ministrul Sănătății?
— Vlah și alte 5 persoane, incluse în lista de sancțiuni a UE
— Unde vor ajunge banii din fondul „Împreună”?
— Moldova va deschide primul cluster de negocieri la Luxemburg
— Gutnic a contestat în instanță demiterea sa
— Genderdoc-M a lansat spotul „Moldova Pride 2026”
— Accidentul din Ungaria: cei doi cetățeni moldoveni sunt conștienți
— Peste 50 de mii de cereri pentru cetățenia rusă din partea locuitorilor din Transnistria?
— Ministerul Educației: BAC-ul la matematică este conform programei
— 40 de judecători din peste 200 de candidați au picat vettingul
— O picătură de sânge, o șansă la viață: 600 de donatori, așteptați la Palatul Republicii
— Rusia a atacat Kievul: cinci morți și incendiu la Lavra Pecersk
— Coraportorii APCE, în vizită la Chișinău: ce teme vor fi discutate
— E-zilier: munca zilierilor din Moldova trece în format digital
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: