nbcnews.com

Partidul lui Merkel și-a exprimat susținerea pentru Maia Sandu. Este asta legal?

Partidul care a fost condus de cancelarul german Angela Merkel, Uniunea Creștin Democrată (CDU), o susține pe Maia Sandu la alegerile prezidențiale din 1 noiembrie. Peședinta formațiunii, Annegret Kramp-Karrenbauer, a menționat că acest scrutin poate hotărî viitorul Republicii Moldova și „va contribui la decizia dacă Republica Moldova își găsește locul în familia democrațiilor europene”. Cu toate acestea, susținerea liderului german ar putea fi în defavoarea Maiei Sandu. În 2016, lidera PAS a primit o avertizare din partea Comisiei Electorale Centrale (CEC), pentru „susținerea, în timpul campaniei electorale, a unui candidat de către persoane notorii din străinătate”.

Într-un mesaj plasat pe pagina de Twitter a formațiunii, președinta CDU și-a manifestat deschis susținerea pentru candidata Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) Maia Sandu în cadrul scrutinului prezidențial din 1 noiembrie. Adresarea a fost subtitrată în română.

„Vă aflați la 1 noiembrie în fața unei alegeri decisive pentru țara Dvs. Ea oferă șansa istorică ca Republica Moldova să fie dusă pe un drum al speranței și schimbării, către un viitor determinat de demnitate și dreptate, libertate și solidaritate. Acest scrutin poate hotărî viitorul țării Dvs. pentru mult timp. Va contribui la decizia dacă Republica Moldova își găsește locul în familia democrațiilor europene”, se arată în mesaj.

Premierul Maia Sandu a avut o întrevedere cu liderul Uniunii Creștin-Democrate a Republicii Federale Germania, Annegret Kramp-Karrenbauer în iulie 2019.

https://twitter.com/CDU/status/1315699266770407428?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1315699266770407428%7Ctwgr%5Eshare_3&ref_url=http%3A%2F%2Fwww.realitatea.md%2Fpartidul-cancelarului-german-angela-merkel-o-sustine-pe-maia-sandu-la-alegerile-prezidentiale––ca-presedinta-va-putea-conta-pe-sprijinul-nostru–_115869.html

Adresarea a fost preluată atât de presa din Moldova, cât și cea din România. De asemenea, a fost distribuită pe larg și pe rețelele de socializare, inclusiv de către deputații PAS.

Cu toate acestea, acum patru ani, o situație similară i-a adus Maiei Sandu o avertizare din partea Comisiei Electorale Centrale. Mai exact, cu câteva zile înainte de scrutinul prezidențial din 30 octombrie 2016, Maia Sandu a fost avertizată de CEC din cauza unor mesaje de susținere exprimate de mai mulți oficiali europeni, între care președintele Consiliului European Donald Tusk, cancelarul german Angela Merkel, liderul PPE Joseph Daul și președintele Comisiei Europene Jean-Claude Juncker. CEC a constatat că oficialii europeni ar fi făcut agitație electorală în favoarea acesteia.

https://www.facebook.com/epp.eu/photos/a.387440520355/10153765366160356/?type=3

În 2016, cu o sesizare în acest sens la CEC s-a adresat și Partidul Democrat, care a cerut să fie luate măsuri, după ce în presă și pe rețelele de socializare au apărut fotografii în care apar liderul Platformei Demnitate și Adevăr (DA) Andrei Năstase și președinte polonez, Lech Walesa. Ulterior, CEC a respins ca nefondate contestațiile.

Decizia CEC-ului de a-i sancționa pe candidați atunci când apar lângă notorietățile politice din afară a fost luată în baza noilor prevederi ale Codului Electoral.

Modificările legislative au fost efectuate după ce, în campaniile precedente, mai mulți candidați sau partide și-au făcut imagine electorală în acest fel. Printre ei se numără Partidul Democrat, al cărui lider Marian Lupu a apărut, în campania pentru parlamentarele din 2014, alături de reprezentanții socialiștilor europeni.

De asemenea, fostul lider al PLDM, Vlad Filat, și-a crescut capitalul de imagine când a apărut alături de cancelarul german Angela Merkel. Cel mai elocvent exemplu, însă, vine de la socialiști. Cei doi lideri ai PSRM, Igor Dodon și Zinaida Greceanîi, s-au întâlnit, în toiul campaniei din 2014, cu președintele Rusiei Vladimir Putin. Imediat după asta, o fotografie de la acea întâlnire a părut pe panourile electorale ale socialiștilor, care au împânzit toată țara.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

Guvernul, prima reacție după ce Costiuc a amenințat cu proteste dacă nu renunță la majorarea vârstei de pensionare: „Este nevoie de reformă”

Guvernul susține că sistemul de pensionare al angajaților din structurile de forță trebuie modernizat pentru a deveni mai echitabil și sustenabil și afirmă că toate propunerile privind proiectul de lege vor fi analizate înainte de luarea unei decizii. Precizările au fost făcute pentru NewsMaker, după ce fracțiunea parlamentară „Democrația Acasă” a amenințat cu proteste dacă autoritățile nu vor renunța la inițiativă.

Guvernul a menționat că „toate” opiniile și propunerile cu privire la proiectul de lege, exprimate în cadrul consultărilor publice, „vor fi analizate înainte de luarea unei decizii”.

Guvernul respectă munca militarilor, polițiștilor și a tuturor angajaților din structurile de forță. Știm că sunt profesii cu un grad ridicat de responsabilitate și risc, iar acest lucru este reflectat și în proiect, care păstrează condiții de pensionare diferite față de sistemul public pentru aceste categorii. În același timp, este nevoie de o reformă care să modernizeze un sistem construit în urmă cu peste 30 de ani și să îl facă sustenabil pe termen lung. Scopul reformei este să asigure un sistem de pensii echitabil și sustenabil, care să răspundă atât nevoilor angajaților din structurile de forță, cât și interesului public”, a menționat instituția.

Totodată, Executivul a menționat că rămâne deschis dialogului și va continua consultările înainte de promovarea proiectului.

Amintim că Ministerul Muncii și Protecției Sociale a propus o nouă lege privind pensiile militarilor și ale funcționarilor publici cu statut special, care ar urma să înlocuiască actualul cadru legal din 1993 și să intre în vigoare la 1 ianuarie 2027.

Proiectul prevede majorarea treptată a vârstei minime de pensionare de la 45 la 50 de ani, până în 2036, precum și noi condiții de vechime pentru acordarea pensiei: cel puțin 20 de ani în serviciu și 25 de ani vechime totală în muncă. Documentul se află în prezent în consultări publice. Mai multe detalii, află – AICI.

Pe 23 iunie, fracțiunea parlamentară „Democrația Acasă”, condusă de Vasile Costiuc, a solicitat Guvernului să retragă proiectul de lege aflat în consultări publice, care prevede majorarea vârstei de pensionare pentru militari și alte categorii de angajați cu statut special. În caz contrar, aceștia amenință cu proteste de amploare.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: