Facebook/ Ion Ceban

FOTO Pavajul scos și asfaltul uzat de pe trotuarele din strada A. Puşkin şi Gavriil Bănulescu – Bodoni va fi reutilizat la alte obiective

Pavajul scos și asfaltul uzat decapat de pe trotuarele din strada A. Puşkin şi strada Gavriil Bănulescu – Bodoni va fi reutilizat la alte obiective.

Potrivit Primăriei Chișinău, lista obiectivelor unde pot fi reutilizate materialele de construcții înlăturate de pe şantiere urmează a fi prezentată de către responsabilii din fiecare sector al capitalei la solicitarea primarului general, Ion Ceban. Toate materialele urmează să fie reutilizate în suburbii, la instituţiile de învăţământ sau în alte locuri din capitală unde este nevoie.

La fel, masa lemnoasă de la copacii vechi defrişați de pe străzile şi trotuarele aflate în reparaţie, va fi folosită. „Astfel, banii vor fi cheltuiţi raţional”, a mai anunțat Primăria Chișinău.

Totodată, municipalitatea a prezentat cum vor arăta aceste străzi după reparație.

Primăria municipiului Chișinău
Primăria municipiului Chișinău
Primăria municipiului Chișinău
Primăria municipiului Chișinău

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Radio Chișinău

Iachimovschi și-a încheiat cariera de procuror, după 14 ani: Este trist că PA este apreciată mai mult în afara țării

Procuratura Anticorupție a rămas fără unul dintre șefii adjuncți. Octavian Iachimovschi și-a încheiat mandatul pe 1 octombrie, după ce și-a depus cererea de demisie la mijlocul lunii septembrie.

Iachimovschi a scris, într-un mesaj pe rețele, că a decis să plece din sistem încă în iunie, după ce Comisia Vetting l-a notificat că a trecut evaluarea de integritate etică și financiară. „Am dedicat 14 ani, dar în care am adunat cât alții adună în 30. Am decis că ajunge, am înțeles ca am făcut tot ce am putut și sper sincer ca alții să facă mai bine. (…) În ultima perioadă, am avut un sentiment că cineva dă cu piciorul în căldările cu apa pe care le c”, a scris Iachimovschi.

Fostul șef adjunct al PA a recunoscut că anii petrecuți în instituție au fost dificili, dar nu regretă „niciun minut” din cei 14 ani de muncă. El a remarcat cu tristețe că munca Procuraturii Anticorupție este apreciată mai mult în afara țării decât acasă și i-a încurajat pe cetățeni să aducă doar critici constructive.

Cine este Octavian Iachimovschi?

Octavian Iachimovschi este magistru în drept, iar în perioada 2009-2011 a fost lector la Universitatea de Studii Europene din Moldova. Acesta și-a început cariera de procuror în iunie 2011, în cadrul Procuraturii Anticorupție, potrivit Mold-street.

El a deținut funcția de adjunct interimar al șefului PA în august-decembrie 2019, până când procurorul general de atunci, Alexandr Stoianoglo, i-a sistat ordinul de numire pe motiv că trebuie să se concentreze pe dosarul „Frauda bancară”.

În septembrie 2022, acesta i-a expediat un demers procurorului general interimar de atunci, Dumitru Robu, prin care a solicitat retragerea sa și numirea unui alt conducător al grupului de urmărire penală în dosarul „Frauda bancară”.

În cadrul investigării fraudei bancare s-a făcut remarcat cu acuzații dure la adresa Băncii Naționale, acuzând conducerea BNM de faptul că care ar fi tăinuit  o parte din serverele celor trei bănci fraudate şi astfel tergiversând desfășurarea anchetei. La fel a fost cel care a depus demersul în instanță în urma căruia în vara 2020, au fost puse sub sechestru bunuri de peste 2 miliarde lei ale Victoriabank, „în scopul reparării prejudiciului cauzat prin infracțiune și asigurării acțiunii civile”, în dosarul „Frauda bancară”.

În martie 2023, Iachimovschi a revenit în funcția de șef adjunct interimar al PA, la propunerea procurorului general interimar Ion Munteanu.

În perioada 2022-2025, el a participat la două concursuri pentru șefia PA și la un concurs pentru funcția de procuror-general, însă le-a pierdut, clasându-se de fiecare dată pe locul II.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: