Conducerea raionului Orhei a fost demisă. Noul președinte al raionului a fost numit Valentin Uncu, reprezentant al Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS). Decizia a fost aprobată de Consiliul Raional, în cadrul ședinței extraordinare de vineri, 26 iunie, transmite NordNews.
Hotărârea privind demiterea conducerii raionului a fost adoptată cu votul a 24 de consilieri raionali. În urma votului, au fost eliberați din funcție președintele raionului, Vasile Adașan, precum și vicepreședinții Mihail Paciu, Veaceslav Căpățînă și Natalia Răilean.
Totodată, consilierii l-au ales pe Valentin Uncu, reprezentant al Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), în funcția de președinte al raionului Orhei. Acesta a obținut susținerea a 25 de consilieri raionali.
După validarea rezultatului votului, noul președinte al raionului a mulțumit consilierilor pentru încrederea acordată și a făcut apel la colaborare, indiferent de apartenența politică.
„Vă mulțumesc mult, dragi consilieri. Sper să fim o echipă unită, nu după culori politice, ci după evaluări și rezultate. Mulțumim tuturor celor care au fost implicați în activitatea acestui Consiliu”, a spus Uncu.
Fosta conducere a raionului Orhei fusese numită în funcție la sfârșitul lunii decembrie 2023. Anterior, Vasile Adașan a candidat la funcția de primar al municipiului Orhei în cadrul alegerilor locale noi organizate în luna mai.