dw.com

Presă: Poet rus, bătut și violat de poliție pentru că a participat la un protest față de mobilizarea forțată

Un poet rus care a participat la o acțiune de protest împotriva mobilizării pentru participarea la războiul declanșat de Rusia în Ucraina a fost bătut crunt și violat de către „forțele de ordine”. Artei Kamardin a fost spitalizat, iar pe numele său a fost deschis un dosar penal pentru „instigare la ură sau dușmănie cu amenințarea aplicării violenței”, a declarat avocatul său pentru Novaya Gazeta.

Pe 25 septembrie, Artem Kamardin a participat la o manifestație organizată lângă monumentul poetului rus Vladimir Maiakovskii din Moscova. Participanții au citit versuri, însă au declarat că acțiunea din ziua respectivă este dedicată „antimobilizării”. La manifestație a participat și activista Alexandra Popov,  dar și Alexandr Meniukov, amici cu Kamardin.

Ulterior, în timp ce tinerii se aflau într-un apartament, aceștia s-au pomenit cu percheziții. Avocații nu au fost lăsați să între.

„Kamardin a fost bătut foarte tare de către forțele de ordine și i-a fost introdusă o ganteră în orificiul anal. Apoi, acesta a fost obligat să își ceară scuze în fața camerei de filmat pentru cuvintele „Slavă Rusiei Kievene, Novorossia – suge”. Acesta a continuat să se afle la poliție, până când a fost preluat de o ambulanță”, scrie Novaya Gazeta.

Alexandra Popova, activista care a participat la manifestație, a fost agresată și ea de poliție. Aceasta a fost diagnosticată cu comoție cerebrală. De asemenea, forțele de ordine i-au lipit stickere pe față cu super clei, i-au smuls părul, au amenințat-o că va fi violată de cinci bărbați și i-au arătat imagini video cu violul lui Artei Kamardin. Pe pagina sa de Instagram, tânăra a publicat o adeverință medicală care atestă leziunile suferite. Ea a precizat că în urma perchezițiilor, din apartament ar fi dispărut suma de $600.

Activistul Nikolai Daineko, care a participat la protest, este și el vizat într-un dosar penal privind „instigare la ură sau dușmănie cu amenințarea aplicării violenței”. El a fost reținut chiar în timp ce se citeau versuri. Aceleași acuzații îi sunt aduse și lui Egor Ștovba, acesta fiind reținut pentru 48 de ore. Activistul Alexandr Meniukov, care se afla în apartament împreună cu Popova și Kamardin în timpul perchezițiilor, a fost audiat. El are calitatea de martor. Potrivit activiștilor civici, Meniukov a fost agresat fizic.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.


If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Ex-judecătoarea Victoria Sanduța, înregistrată la parlamentare: „Începe oficial drumul nostru comun”

Comisia Electorală Centrală a aprobat pe 22 august înregistrarea ex-judecătoarei Victoria Sanduța la alegerile parlamentare. Aceasta va concura în calitate de candidat independent.

Voi candida ca independent, pentru că vocea cetățenilor liberi trebuie să se audă în Parlament. (…) Cu acest pas începe oficial drumul nostru comun. Mergem înainte, cu încredere și curaj!”, a scris Victoria Sanduța pe Facebook, după hotărârea CEC.

Cine este Victoria Sanduța

Amintim că fosta judecătoare Victoria Sanduța este cunoscută pentru pozițiile sale critice față de sistemul judecătoresc. Anterior a activat în cadrul Judecătoriei Chișinău. Aceasta este fondatoarea Asociaței Judecătorilor „Vocea Justiției“.

În iunie 2022 a devenit cunoscut faptul că președinta Maia Sandu a respins candidaturile a 13 magistrați, propuși de Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) pentru numirea în funcția de judecător până la atingerea plafonului de vârstă, printre care se număra și cea a magistratei Victoria Sanduța. Aceasta a calificat drept „eronat și neîntemeiat” refuzul șefei statului și s-a adresat Consiliului Superior al Magistraturii cu solicitarea de a i se propune repetat președintei candidatura sa pentru numirea în funcție, până la atingerea plafonului de vârstă.

Mai târziu, Maia Sandu a explicat de ce a refuzat numirea celor 13 magistrați până la atingerea plafonului de vârstă. Aceasta a menționat că unii dintre ei „nu merită să fie judecători”, din cauza deciziilor pe care le-au luat anterior, dar și pentru că au anumite „semne de întrebare” în ceea ce privește raportul dintre cheltuielile și veniturile prezentate.

Ulterior, în iulie 2024, CSM a refuzat numirea în funcție a judecătoarei Victoria Sanduța și a încă trei judecători până la atingerea plafonului de vârstă (65 de ani). Membrii CSM i-au adresat mai bine de o oră întrebări Victoriei Sanduța despre publicațiile și comentariile ei de pe Facebook. Și, până la urmă, i-au recomandat președintei țării să o destituie din funcție. NewsMaker a scris ce i-a înfuriat și nemulțumit pe membrii CSM și de ce nu toți membrii au fost de acord cu decizia de a o demite pe Sanduța. Detalii AICI.

În septembrie 2024, Maia Sandu a semnat un decret prin care șase judecători au fost eliberați din funcție. Printre aceștia se număra și Victoria Sanduța.

Victoria Sandu a făcut și o tentativă de a se lansa în politică, aderând în decembrie 2024 la Coaliția pentru Unitate și Bunăstare – formațiune pro-europeană. Însă, la mai puțin de o lună, aceasta a anunțat că părăsește CUB, invocând „divergențe fundamentale” de viziune cu privire la organizarea și dezvoltarea partidului pe viitor.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: