gov.md

Raportul privind executarea bugetului de stat în 2021, aprobat de Guvern. Ce venituri dar și cheltuieli au fost înregistrate 

Raportul privind executarea bugetului de stat în anul 2021 a fost aprobat de Guvern pe 1 iunie curent. Reprezentanții Executivului spun că executarea bugetului a avut loc sub presiunea efectelor pandemiei COVID-19, precum și a consecințelor declarării stării de urgență pentru asigurarea securității energetice a țării. 

Potrivit raportului privind executarea bugetului de stat în anul 2021, au fost acumulate venituri în sumă de 49,4 miliarde de lei, cu 3,5 miliarde de lei (7,7%) mai mult față de prevederi. Comparativ cu anul 2020, acestea au crescut cu 10,9 miliarde de lei (28,3%).

Cheltuielile bugetului de stat au constituit 54,1 miliarde de lei, cu 3,5 miliarde de lei (6,1%) sub nivelul prevederilor anuale. Comparativ cu anul 2020, cheltuielile au fost în creștere cu 4,5 miliarde de lei (9%).

Deficitul a fost executat în sumă de 4,7 miliarde de lei, față de volumul prevăzut în sumă de 11,8 miliarde de lei. Ca pondere în PIB, acesta a constituit 1,96%.

Datoria de stat s-a încadrat în limitele stabilite prin Legea bugetului de stat pentru anul 2021 și, la situația din 31 decembrie 2021, a constituit 77,7 miliarde de lei (32,1% din PIB), înregistrând o diminuare cu 1,9 p.p. față de situația de la sfârșitul anului 2020.

Soldurile mijloacelor bănești în conturile bugetului de stat, la situația din 31 decembrie 2021, au constituit circa 9 miliarde de lei.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

NewsMaker

La Chișinău are loc conferința PAS, cu acces pe bază de bilete. Ce se discută (FOTO/VIDEO)

Pe 5 iulie are loc Conferința Politică Anuală a Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), organizată cu acces pe bază de bilete, al căror preț a variat între 250 și 2000 de lei. Evenimentul va continua și pe 6 iulie. Duminică, conferința va începe cu declarațiile șefei statului, Maia Sandu. Corespondenta NM, Ecaterina Dubasova, se află la evenimentul din 5 iulie. Menționăm că presa are acces fără bilet, însă doar până la ora 13:00.

În cadrul evenimentului din 5 iulie, PAS a prezentat cinci angajamente ale partidului:

  1. Semnarea tratatului de aderare la UE până în 2028, înainte de finalul celui de-al doilea mandat al președintei Maia Sandu;
  2. Dublarea veniturilor populației active (salariați în mediul privat, profesori, medici, polițiști, liber-profesioniști, etc);
  3. De 2 ori mai mari vânzările de mărfuri și servicii autohtone din Republica Moldova în toată lumea;
  4. Până la 3000 km de drum în plus reparați până în 2028;
  5. Crearea unui program de promovare a culturii și tradițiilor noastre naționale, prin care vor fi finanțate evenimente din țară și din diasporă.

La conferința PAS va ține un discurs și președinta Maia Sandu, însă pe 6 iulie. În aceeași zi va vorbi și președintele Parlamentului și liderul PAS, Igor Grosu.

Amintim că, în mai 2025, PAS a început vânzarea biletelor pentru Conferința Politică Anuală, desfășurată în zilele de 5 și 6 iulie, la Capitoles Park din Chișinău. Serviciul de presă al formațiunii menționa că evenimentul nu este destinat publicului larg, ci exclusiv membrilor de partid și susținătorilor, adăugând că persoanele terțe pot primi invitație doar de la un membru al partidului. Formațiunea a pus în vânzare patru tipuri de bilete, cu prețuri cuprinse între 250 și 2000 de lei.

Președinta Maia Sandu declara că evenimentul PAS, organizat cu acces pe bază de bilet, reprezintă o practică normală, inspirată din statele UE, și constituie o metodă legală și „transparentă” de finanțare a formațiunii. Șefa statului a menționat că va participa la eveniment doar dacă va fi invitată și că nu își va cumpăra bilet.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: