socialistii.md

Referendum cu privire la soarta Stadionului Republican? CMC va examina, joi, cererea de înregistrare a grupului de inițiativă

Consilierii municipiului Chișinău vor examina în ședința din 12 mai proiectul de decizie cu privire la cererea de înregistrare a grupului de inițiativă privind inițierea referendumului local în Chișinău. Subiectul a fost inclus pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Municipal Chișinău (CMC).

Pentru acest proiect au votat 25 de consilieri municipali din fracțiunile PSRM, PCRM și Șor. Aleșii locali din partea PAS au fost împotrivă, iar restul au părăsit ședința.

Subiectul a stârnit discuții aprinse, după ce consiliera PAS Zinaida Popa, care prezidează ședința CMC, a refuzat să supună votului acest proiect. Vicepreședintele fracțiunii PSRM, Dinari Cojocaru, a amintit că fostul lider PAS, Maia Sandu, înainte a fi aleasă în funcția de președinte, declara că cetățeanul are dreptul să decidă soarta Stadionului Republican. Cojocaru a prezentat și o înregistrare audio, în care Maia Sandu spunea că locuitorii capitalei au dreptul să se pronunțe cu privire la acest subiect.

Referendumul este unica procedură democratică în lume unde cetățenii benevol se expun despre cum va fi terenul utilizat, terenul unde este amplasat Stadionul Republican. Poate aveți niște obligațiuni față… dar eu unul nu am. Nu vreau ca în centrul Chișinăului să fie sârmă ghimpată”, a declarat Dinari Cojocaru.

Președintele Fracțiunii Platformei DA în CMC, Andrei Năstase, a avut un discurs emotiv, după ce președintele fracțiunii PAS, Roman Cojuhari, a acuzat Platforma DA că ar face jocul PSRM-ului. În replică, Năstase a acuzat PAS că din cauza membrilor acestora, a ajuns să fie urât de cetățeni.

Moldoveni, ei vă prostesc. Sunt trei, patru oameni care fac numai putoare. (…) Cum să mă pui într-o oală cu socialiștii când Platforma DA a contestat la Curtea Constituțională. Imbecilitatea, ridicolul nu o mai poți opri în Republica Moldova. Platforma DA a contestat la Curtea Constituțională un proiect de lege trecut în Parlament și votat pe ascuns. Am ajuns ca din cauza acestor nimeni să fiu detestat azi în Republica Moldova. Mai mult decât cei pe care ei i-au slobozit, de care nu se ocupă: Plahotniuc, Șor, Dodon. Pentru că lor asta le convine. Ei au nevoie de partide nocive pentru a demonstra că ei sunt buni”, a spus Năstase.

Președinta ședinței a anunțat pauză, iar ulterior, introducerea subiectului pe ordinea de zi a ședinței a fost aprobată.

***

Acordul privind cedarea terenului a fost semnat la 12 iulie 2019. Pe 3 decembrie 2020, fracțiunea Partidului ȘOR și cea a  PSRM au adoptat o lege prin care terenul fostului Stadion Republican a fost restituit în proprietatea statului. Ulterior, Curtea Constituțională a suspendat inițiativa. Deputatul Ilan Șor, care nu a mai fost văzut în Moldova din 2019, spunea atunci că votul din parlament a fost o victorie și că acesta este primul pas către construcția MoldovaLand pe locul stadionului.

Pe 5 mai 2022, majoritatea parlamentară a aprobat în cea de-a doua lectură proiectul de ratificare a Acordului, întocmit prin schimb de note, dintre Guvernul Republicii Moldova şi Guvernul Statelor Unite ale Americii privind terenul pentru construcția Ambasadei SUA în Republica Moldova.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

Costiuc cere Guvernului să renunțe la majorarea vârstei de pensionare pentru militari și polițiști. În caz contrar, amenință cu proteste

Fracțiunea parlamentară „Democrația Acasă”, condusă de Vasile Costiuc, solicită Guvernului să retragă proiectul de lege aflat în consultări publice, care prevede majorarea vârstei de pensionare pentru militari și alte categorii de angajați cu statut special. În caz contrar, aceștia amenință cu proteste de amploare.

Costiuc a calificat inițiativa, în cadrul unei conferințe de presă susțină pe 23 iunie alături de colegii săi din Parlament, drept „rușinoasă” și „o insultă” la adresa polițiștilor și a militarilor. Parlamentarul susține că aceștia ar fi remunerați insuficient, în raport cu riscurile profesiei.

„Dacă statul Republica Moldova și această guvernare nu plăteau angajații de la „MoldATSA” cu milioane de lei, cu sute de mii pe lună, avea să înțeleg această reformă. Dar în momentul în care tu îi dai 8 mii de lei unui polițist și îl pui să lupte cu criminalitatea deosebit de periculoasă, cu drogurile, cu multe lucruri care îi pun viața în pericol, să-i ridici vârsta de pensionare e o insultă și o ofensă. Noi cerem guvernării să renunțe la aceste priecte rușinoase. Să vină cu proiecte investiționale, așa cum a promis”, a declarat Costiuc.

Liderul Partidului „Democrația Acasă” a avertizat că formațiunea ar putea organiza proteste în masă, dacă Guvernul nu va renunța la proiectul de lege.

„Luăm în considerare, în foarte scurt timp, să declanșăm proteste în masă cu participarea tuturor celor vizați. Și nu doar această lege, dar tot ce însamnă ridicare de taxe, TVA și multe alte lucuri care sărăcesc societatea și pun pe butuc suveranitatea noastră”, a mai declarat Costiuc.

Solicitați pentru un comentariu, reprezentanții Guvernului nu au răspuns, deocamdată.

Amintim că Ministerul Muncii și Protecției Sociale a propus o nouă lege privind pensiile militarilor și ale funcționarilor publici cu statut special, care ar urma să înlocuiască actualul cadru legal din 1993 și să intre în vigoare la 1 ianuarie 2027.

Proiectul prevede majorarea treptată a vârstei minime de pensionare de la 45 la 50 de ani, până în 2036, precum și noi condiții de vechime pentru acordarea pensiei: cel puțin 20 de ani în serviciu și 25 de ani vechime totală în muncă. Documentul se află în prezent în consultări publice. Mai multe detalii, află – AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: