IGP

Schema de corupere electorală: oamenii legii au descins cu percheziții în Chișinău și Rîșcani (VIDEO)

Oamenii legii au descins cu percheziții în orașele Rîșcani și Chișinău în cadrul unor cauze penale pornite pe finanțare ilegală și corupere electorală. Informația a fost raportată pe 2 noiembrie de către Inspectoratul General al Poliției (IGP), care a precizat că, în cadrul acțiunilor de urmărire penală, s-a stabilit că simpatizanții și membrii organizației criminale „Șor” și Blocul „Victorie” – ambele controlate de oligarhul fugar Ilan Șor – racolează oameni și le propun bani pentru ca „să voteze împotriva unui candidat la alegerile prezidențiale”.

Potrivit unui comunicat IGP, în timpul perchezițiilor la Rîșcani și Chișinău, oamenii legii au ridicat mii de ziare cu inscripția ,,Renaștere”, ,,Șor”, telefoane mobile în care erau instalate aplicația ,,PSB”, contracte de muncă în Federația Rusă în ,,Евразия”, liste și caiete care conţin date personale, inclusiv contacte telefonice, liste cu numere de înmatriculare ale automobilelor, copii ale buletinelor de identitate ale persoanelor remunerate, documente, înscrisuri de ciornă, liste de participanți, articole cu inscripții specifice organizației criminale, carduri bancare, cartele SIM, dar și sume bănești impunătoare, probe care urmează să fie analizate şi apreciate corespunzător.

Oamenii legii continuă să desfășoare măsuri de urmărire penală pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și colectarea materialului probator.

Precizăm că, pe 20 octombrie, au avut loc alegeri pentru funcția de președinte al Republicii Moldova și referendumul constituțional cu privire la aderarea la Uniunea Europeană. În urma turului I al alegerilor prezidențiale, Maia Sandu, candidata PAS, a obținut 42,49% din voturi, iar Stoianoglo, susținut de PSRM, 25,95%. Cei doi se vor confrunta în turul al doilea, pe 3 noiembrie.

Procesul electoral s-a desfășurat pe fundalul unui scandal de corupere electorală orchestrată de organizațial criminală a lui Ilan Șor, care a vizat influențarea algerilor prezidențiale și referendumului constituțional. Conform anchetei, organizația „Șor” a mobilizat peste 130 000 de persoane pentru a influența votul, folosind fonduri de la PSB Bank, o bancă sancționată internațional. Procurorii estimează că numărul celor implicați ar putea depăși 300 000 la finalul anchetei, iar până acum au fost identificați 39 de milioane de dolari care au circulat prin rețea.

Șor pentru Stoianoglo?

O investigație jurnalistică a Ziarului de Gardă, care a fost publicată în data de 31 octombrie, arată că Ilan Șor l-ar susține în turul II al alegerilor prezidențiale pe Alexandr Stoianoglo.

Alexandr Stoianoglo neagă orice implicare în cumpărarea de voturi, susținând că nici el, nici PSRM nu au recurs la astfel de practici în campania electorală.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Captură video/Ion Ceban/Facebook

Ion Ceban: Nu m-am întâlnit cu Călin Georgescu sau George Simion nici la Viena, nici în România 

Ion Ceban, primar al Chișinăului și lider al Mișcării Alternative Naționale (MAN), neagă că s-ar fi întâlnit vreodată în capitala Austriei, Viena, sau în România cu politicienii pro-ruși George Simion și Călin Georgescu – informație vehiculată în spațiul public ca fiind motivul pentru care edilului i-a fost interzisă intrarea pe teritoriul statului român și în întreg spațiul Schengen. Acesta a sugerat că nu ar exista nicio probă care să dovedească contrariul. Precizările au fost făcute în cadrul ediției din 22 iulie a emisiunii „Rezoomat” de la RLive.

Întrebat despre informațiile vehiculate în spațiul public despre presupusele sale întâlniri cu Georgescu și Simion la Viena, Ion Ceban a declarat: „Nu m-am întâlnit cu nici o persoană pe care ați menționat-o dvs. În ceea ce ține nemijlocit de Viena, probabil că este foarte ușor de verificat atâta timp cât există canale oficiale, diferite reprezentanțe ale securităților, fie că sunt din Republica Moldova, fie că sunt din România sau din oricare altă parte. Nu există absolut nici o dovadă factologică care ar pune sub semnul întrebării profilul sau comportamentul meu în acest sens”.

Totodată, edilul a negat că s-ar fi întâlnit cu aceste două persoane inclusiv pe teritoriul României.

Amintim că, pe 9 iulie, primarul Chișinăului și liderul MAN, Ion Ceban, a primit interdicție de intrare pe teritoriul României, pentru o perioadă de 5 ani. Măsura este valabilă și în întregul spațiu Schengen. Alături de edilul Chișinăului, încă doi cetățeni ai Republicii Moldova au primit interdicții. Ceban califică decizia drept una politică.

Pe 17 iulie, ministra de Externe de la București, Oana Țoiu, a declarat că decizia de a-i interzice primarului Chișinăului accesul în România a fost luată în contextul în care, de ceva timp, autoritățile române documentează „legături complicate” ale acestuia cu reprezentanți ai Federației Ruse. Oficiala a reiterat, totodată, că decizia prin care Ceban și încă doi cetățeni moldoveni au primit interdicție de intrare pe teritoriul României a fost luată strict „din rațiuni care țin de siguranța națională”. Ceban a negat afirmațiile Oanei Țoiu, solicitând probe care să i le confirme, iar ulterior a comunicat că intenționează să o acționeze în judecată.

Anterior, Lilian Carp, deputat PAS și președinte al Comsiei pentru securitate națională, apărare și ordine publică, a declarat că interdicția lui Ceban ar avea legătură cu activitatea sa politică și conexiunile sale. Acesta a sugerat că Ion Ceban s-ar fi întâlnit la Viena cu liderul AUR, George Simion, și Călin Georgescu – două figuri politice controversate din România, cunoscute pentru poziții pro-ruse.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: