nokta.md

Socialiștii se reinventează după discuțiile cu Ilan Șor? Deputații Vasile Bolea și Alexandr Suhodolskii au aderat la Partidul „Renașterea”

Vasile Bolea și Alexandr Suhodolskii au anunțat despre aderarea la Partidul „Renaștere”. Precizările au fost făcute pe 22 mai, în cadrul unor declarații de presă. 

Bolea a spus că „s-a pomenit” alături de Suhodolskii într-o situație când trebuia să ia o decizie.

Am decis că dacă fosta echipă nu mai are nevoie de Vasile Bolea, să ader la echipa „Renaștere”. Să încercăm să renaștem această idee de stânga, să nu deviem de la acele principii de care ne-am ghidat ultimii 10-15 ani și să încercăm să facem politică și să ne atingem scopurile altfel”, a declarat Bolea.

El s-a arătat convins că Partidul „Renaștere” va reuși în scurt timp să atingă „noile înălțimi din politica moldovenească”.

Înainte pe noi ne așteaptă alegerile locale și mai departe vom încerca și sunt convins că vom reuși să dezvoltăm această echipă pentru a participa la alegerile parlamentare, pentru a avea un scor bun și a deveni un partid parlamentar care să influențeze politica în acest stat”, a adăugat el.

Suhodolskii a spus că datorită eforturilor partidului, la care a aderat, „țara noastră va înflori”. „Cetățenii nu vor fi nevoiți să plece undeva”, a adăugat el. Totodată, Suhodolskii a menționat că Partidul „Renaștere” este în pregătiri pentru următoarele alegeri locale.

Anunțul a fost făcut de cei doi în cadrul unor declarații de presă alături de ex-socialiștii Nesterovshi și Lozovan. Cei din urmă au anunțat recent că aderă la Partidul „Renașterea”.

Partidul „Renaștere – Возрождение” a fost creat în toamna anului 2012, fiind condus de Vadim Mișin, care a decedat în octombrie 2016, partidul devenind inactiv în următoarea perioadă, scrie tribuna.md.

***

Amintim că pe 18 mai, Comitetul Executiv al Partidului Socialiștilor din Republica Moldova a cerut Consiliului Republican al PSRM excluderea lui Vasile Bolea și Alexandr Suhodolskii din rândurile partidului. Totodată, Comitetul i-a solicitat lui Bolea și Suhodolskii să renunțe la mandatele de deputat.

Înainte de aceasta, pe 17 mai, mai multe surse mass media au scris că Bolea și Suhodoliskii, împreună cu ex-candidatul la funcția de bașcan Victor Petrov, ar fi plecat în Israel, unde se presupunea că urmau să se întâlnească cu liderul Partidului „ȘOR”, Ilan Șor, condamnat la 15 ani de închisoare în dosarul „frauda bancară”.

Pe 19 mai, Vasile Bolea a confirmat că împreună cu Alexandr Suhodolskii și ex-candidatul la funcția de bașcan Victor Petrov au fost în Israel și s-au întâlnit cu fugarul Ilan Șor. Totodată, Bolea a declarat că intenționează să părăsească PSRM, dar va rămâne deputat independent.

În acest context amintim că în aprilie 2023, Vasile Bolea a respins zvonurile conform cărora el ar putea fi următorul care părăsește PSRM. Bolea a dat asigurări că va rămâne în partid, deși are unele neînțelegeri cu deciziile organului colectiv în ceea ce privește candidatul susținut la alegerile pentru funcția de bașcan al UTA Găgăuzia.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Moldova 1

Agenția de Mediu interzice transportarea gunoiului la centrul de sortare din Sângera. Autorizația Prest Energy, suspendată parțial

Autorizația de mediu pentru gestionarea deșeurilor emisă pentru compania Prest Energy, care gestionează stația de sortare de la Sângera, aflată în centrul unui scandal ecologic, a fost suspendată parțial luni, 11 mai. Astfel, firmei i-a fost interzisă transportarea de gunoi la stația de sortare. Anunțul a fost făcut de Agenția de Mediu într-un comunicat.

Autorizația de mediu a fost suspendată în partea ce ține de funcționarea stației de sortare și tratare mecanică a deșeurilor de tip R12 amplasată în mun. Chișinău, or. Sîngera, str. Industrială nr. 7”, a transmis Agenția de Mediu.

Potrivit deciziei, compania Prest Energy, care prestează servicii de evacuare a deșeurilor din peste 20 de localități din jurul Chișinăului, este obligată să transporte gunoiul „direct și integral către operatori autorizați, fără a fi transportate, descărcate sau tranzitate prin stația de sortare din orașul Sângera”.

Reprezentanții agenției au precizat că vor permite reluarea activității stației „doar în baza unui nou act de control emis de Inspectoratul pentru Protecția Mediului, care să confirme conformarea la standardele tehnice și de construcție”.

Amintim că, anterior, la Sângera a izbucnit un scandal legat de stația de colectare și sortare a deșeurilor. Pe fondul situației tensionate, primarul Chișinăului, Ion Ceban, a declarat stația ar activa fără acte permisive și că ar gestionat deșeuri periculoase. Totodată, edilul a avertizat despre o potențială „catastrofă ecologică”, notează portalul Stopfals.

Inspectoratul pentru Protecția Mediului a efectuat un control privind modul de gestionare a deșeurilor de către Prest Energy, în urma căruia nu au fost depistate deșeuri periculoase. Cu toate acestea, inspectorii de mediu au constat o serie de nereguli: o parte dintre gunoaie erau depozitate temporar în afara perimetrului autorizat. Compania a fost amendată și obligată să remedieze încălcările.

Conform Ministerului Mediului, firma deține o licență valabilă până în 2029.

O decizie privind viitorul licenței urmează să fie luată până la mijlocul lunii mai. Între timp, peste 6 300 de persoane au semnat o petiție prin care cer sistarea activității întreprinderii. De asemenea, primarul din Sângera și-a anunțat intenția de a organiza un referendum local, pentru ca locuitorii să decidă dacă sunt sau nu de acord cu amplasarea în oraș a unei stații de colectare și sortare a deșeurilor. Consiliul local susține că autoritățile de mediu au emis autorizația pentru construcția stației în mod ilegal, fără consultarea administrației locale și a cetățenilor.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: