Spațiul aerian al Moldovei a fost violat de rachete rusești și în luna mai – ministrul Apărării 

Spațiul aerian al Republicii Moldova a fost survolat și în luna mai, a anunțat ministrul Apărării Anatolie Nosatîi. El a spus că atunci nu a fost documentat cazul, dat fiind faptul că „era intensitatea destul de mare în spațiul aerian din apropierea R. Moldova”. 

„Am fost martori la acest incident a doua oară, când am avut survolarea spațiului aerian. Spațiul aerian a mai fost survolat prin regiunea transnistreană, niște zboruri înapoi prin luna mai dacă nu greșesc. Au fost niște cazuri care au fost puțin documentate deoarece era intensitatea destul de mare în spațiul aerian din apropierea R. Moldova”, a declarat Anatolie Nosatîi, în cadrul emisiunii Punctul pe AZi de la TVR.

În cazul în care ne vom pomeni cu situații similare, Nosatîi a menționat că este necesară creșterea capacității de apărare a Ucrainei.

„Actualmente partenerii asistă cu destul de multe echipamente performante care măresc numărul de interceptare al diferitor sisteme de zbor, cum ar fi avioane și rachete. Vedem că rata de interceptare a acestora crește de la caz la caz, de la 50 la 70%. Cred că performanța forțelor armate ale Ucrainei contribuie considerabil și la securitatea noastră”, a adăugat ministrul Apărării.

El a mai spus că există discuții cu partenerii noștri din Occident, Alianța Nord-Atlantică, România – „să ne asigure securitatea spațiului aerian”.

***

Amintim că pe 10 octombrie, zeci de rachete rusești au lovit infrastructura critică, clădirile rezidențiale și locurile de joacă din Ucraina. Imediat după atacuri, președintele rus Vladimir Putin a numit loviturile „un răspuns la aruncarea în aer al a podului din Crimeea”. Potrivit lui, Rusia lovește „facilități de energie, comandă militară și comunicații”.

În aceeași zi, Ministerul Apărării de la Chișinău a anunțat că trei rachete rusești, care au lovit ținte în Ucraina, au zburat deasupra spațiului aerian al țării noastre. Instituția a declarat că țintele prezentau pericol pentru infrastructura Republicii Moldova și, în special, pentru aeronavele civile care survolează spațiul.

Acțiunea a fost condamnată de președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, prim-ministra Natalia Gavrilița și speakerul Igor Grosu. „Este o încălcare flagrantă a spațiului nostru aerian și a neutralității Republicii Moldova comisă de forțele armate ruse”, a menționat Maia Sandu.

Pe 17 octombrie, Anatolie Nosatîi a spus că Moscova nu a oferit nicio explicație plauzibilă autorităților de la Chișinău, după ce trei rachete rusești au survolat ilegal spațiul aerian al țării noastre. Nosatîi a mai declarat că partea rusă nu a recunoscut nici până astăzi faptul că rachetele sale au survolat spațiul aerian al Moldovei, fără o permisiune în acest sens.

Pe 18 octombrie, președintele Parlamentului Igor Grosu a spus că autoritățile moldovenești nu sunt mirate că Federația Rusă nu recunoaște că rachetele sale au survolat spațiul aerian al Moldovei. Oficialul a declarat că se caută soluții pentru nu doar a urmări rachetele, ci și pentru „a avea sisteme care să se poată opune la astfel de încercări”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Ofertă specială: OIL SERVICE pentru toate modelele Volvo

Volvo Cars Moldova lansează o ofertă de service unică — pachetul special OIL SERVICE, conceput în conformitate cu standardele brandului și nevoile fiecărui proprietar Volvo. Indiferent de model, beneficiezi de îngrijire profesională, componente originale și siguranță deplină la fiecare drum.

Programează-te la service → https://bit.ly/ProgrameazăOilServiceVolvo

Ce include pachetul OIL SERVICE:

Schimb de ulei Castrol EDGE Professional
Se utilizează doar ulei complet sintetic recomandat de Volvo, care oferă protecție maximă motorului și o funcționare eficientă în orice condiții.

Schimb de filtre de ulei și aer originale Volvo
Filtrele originale îndeplinesc cele mai înalte standarde în materie de filtrare, durabilitate și performanță.

Diagnoză vizuală a sistemului de suspensie și frânare
Mecanicii Volvo vor verifica componentele esențiale ale automobilului tău pentru a te asigura că totul funcționează în parametri optimi.

Recomandări personalizate pentru întreținere
După efectuarea lucrărilor, vei primi sfaturi utile din partea mecanicului care cunoaște istoricul mașinii tale și te poate ghida către următoarea programare ideală.

Prețuri OIL SERVICE:

  • Volvo XC40 – 3.500 lei
  • Volvo XC60 – 3.700 lei
  • Volvo XC90 – 3.700 lei
  • Alte modele Volvo – de la 3.050 lei

Serviciul este oferit exclusiv în cadrul centrului autorizat Volvo Cars Moldova.
Pentru programări și detalii suplimentare:
Tel.: +373 22 022 888
Mob.: +373 78 300 005

Adresa: bd. Cantemir 14
DAAC Hermes S.A.

Alege întreținerea originală — alege Volvo.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: