Sucursala Bălți se aliniază identității de brand maib actualizate – mai multă culoare și comoditate

Abordare personalizată pentru fiecare client, zone de deservire cu design inteligent, ambianță confortabilă, colorată și model operațional inovator. Acestea sunt doar câteva dintre aspectele îmbunătățite ale Sucursalei Bălți, transformată în conformitate cu promisiunea maib de brand orientat către clienți.

Giorgi Shagidze, președintele maib:

„Obiectivul principal pe care îl urmărim în transformarea sucursalelor maib este oferirea unor experiențe reînnoite clienților – experiențe care derivă din strategia noastră orientată către client,  transparență, inovare, agilitate, profesionalism, încredere și spirit de echipă. Ne propunem să fim nu doar o bancă, ci un partener pentru întreaga viață a clienților, să fim aproape de oameni, de familiile şi afacerile lor orice ar face și oriunde s-ar afla. Sucursala Bălți este una dintre cele mai mari din rețeaua noastră și ne bucurăm că clienții din această regiune vor beneficia de servicii și produse bancare mai bune. Interacțiunea lor cu maib va deveni și mai simplă, rapidă și ușoară.”

Primul lucru pe care clienţii maib îl vor observa este stilistica exterioară și interioară, care a devenit mai prietenoasă, primitoare, transparentă, comodă și adaptată necesităților și așteptărilor clienților. Moderne și simplificate au devenit și zonele de deservire, unde clienții pot realiza operațiuni de sine stătător, pot solicita suportul consultantului clienți care va determina necesitățile individuale privind serviciile bancare, le va oferi sprijin, consultanță și îi va ghida către una dintre cele 4 zone speciale.

Zona de autoservire – dedicată operațiunilor bancare rapide pentru clienții care își doresc să facă autonom și în timp redus anumite operațiuni la terminale de plată, cum ar fi: achitarea facturilor, achitarea creditului, verificarea contului, depunerea numerarului în cont etc.

Zona tranzacțională – permite facilitarea mai multor operațiuni la un singur ghișeu, cu o deservire mai rapidă pentru o listă vastă de operațiuni și, implicit, economie de timp prețios pentru toată lumea.

Zona consultativă este una semi-privată, facilitând comunicarea directă, analizarea necesităților și planurilor complexe personale sau de dezvoltare a afacerii. Această zonă este mai relaxantă, potrivită pentru luarea deciziilor importante, precum cele legate de creditele ipotecare, de afaceri sau altele asemănătoare.

Zona premium – reflectă un concept inedit, punând la dispoziţia clienţilor servicii exclusiviste, experienţe unice în condiţii de maxim confort şi privilegii speciale. Fiecare client Premium Banking va fi asistat de un manager personal și va beneficia de o gamă de facilități combinate în cele mai optime moduri – servicii de concierge, linie telefonică dedicată, aplicație mobilă personalizată, servicii bancare individuale și produse în condiții preferințiale, evenimente dedicate, programe de bonusuri și alte beneficii.

 

Aliona Stratan, prim-vicepreședintă maib:

„Suntem încântați să anunțăm că odată cu renovarea Sucursalei Bălți am dezvoltat în premieră conceptul de serviciu Premium Banking pentru clienții persoane fizice. Acesta definește nu doar gama de produse dedicată, dar și modelul operațional de activitate prin implementarea conceptului ONE STOP SHOP. Confidențialitatea, siguranța, confortul și eficiența reprezintă atribute esențiale prin care serviciul Premium Banking se face remarcat. Acum vom fi și mai aproape de clienții noștri, ajutându-i să se bucure de orice etapă a vieții lor”.

Sucursala Bălți este amplasată pe strada Pușkin nr. 56/a, municipiul Bălţi, fiind la dispoziţia clienţilor în fiecare zi de luni până vineri, între ora 08:30 și 16:30.

Pentru mai multe detalii și informații despre noua identitate de brand maib accesați linkul.

 

Maib este cea mai mare bancă din Moldova, cu 59 de sucursale și 86 de agenții pe întreg teritoriul țării. Dintre acestea – 22 de sucursale și 32 de agenții se află în Chișinău, iar 37 de sucursale și 54 de agenții sunt distribuite uniform pe întreg teritoriul țării.

Prin rețeaua sa vastă de sucursale, maib deservește circa un milion de clienți – corporații, întreprinderi mici și mijlocii, persoane fizice.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot/foto simbol

Simulări în cazul unei crize de apă în Chișinău. Ceban: „Rog locuitorii să nu se sperie”

Pe 3, 4 și 5 august, în municipiul Chișinău vor fi efectuate simulări ale situației în cazul în care capitala s-ar confrunta cu deficiențe sau cu lipsa totală a apei. Despre aceasta a comunicat primarul Ion Ceban, care a îndemnat locuitorii să nu intre în panică dacă vor vedea aplicațiile civile.

Potrivit edilului, primele simulări vor avea loc pe 3 august, începând cu ora 15:00. Acestea vor continua pe 4 august, iar o parte dintre aplicații se vor desfășura și pe 5 august.

„Vor fi efectuate aplicații civile, unde colegii mei vor implementa planul operațional. Deci, este vorba de simulări în cazul în care avem deficiență de apă sau lipsă totală de apă. (…) Rog locuitorii municipiului Chișinău, să nu se sperie, să nu facă panică, dacă vor vedea capacități mari de apă pe care este scrisă „apă potabilă”, „apă tehnică”. Acum simulăm acest proces”, a declarat Ceban la ședința operativă a serviciilor Primăriei Chișinău din 3 august.

***

Pe 2 august, primarul Chișinăului, Ion Ceban, declara că municipiul este pregătit pentru o eventuală criză a apei, fiind stabilite peste 200 de puncte pentru amplasarea rezervoarelor și distribuirea apei. El a spus că sursele alternative includ sonde arteziene, zone de securizare la stația de captare și precontracte cu agenți economici pentru furnizarea apei. În aceeași zi, premierul Vasile Tofan a anunțat că Guvernul va oferi municipiului cinci motopompe de mare capacitate pentru lucrările de la stația de captare din Vadul lui Vodă și a cerut instituțiilor centrale și municipale să colaboreze pentru a asigura cu apă locuitorii Chișinăului în cazul unei crize pe Nistru. Detalii AICI.

***

Amintim că, pe 17 iulie, ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, avertiza că municipiul Chișinău și unele suburbii riscă să rămână fără apă dacă nivelul Nistrului va continua să scadă, menționând că apa din lacul de acumulare de la Novodnestrovsk a ajuns la un minim istoric din cauza secetei și a temperaturilor ridicate. Tot atunci, Hajder i-a cerut primarului Ion Ceban să prezinte starea sondelor arteziene și sursele alternative de apă ale capitalei. În replică, Ceban a declarat că nu există „nicio problemă pe Nistru” și a acuzat guvernarea că ar crea „artificial” o criză. Detalii AICI

IGP

Doi morți și 54 de răniți în accidente cu trotinete electrice, de la începutul anului. Poliția: peste 300 conducători, prinși băuți

De la începutul anului, oamenii legii au documentat peste 1 600 de încălcări comise de conducătorii de trotinete electrice pe întreg teritoriul Republicii Moldova. Datele au fost prezentate de Inspectoratul General de Poliție (IGP) luni, 3 august.

Potrivit IGP, polițiștii au documentat, de la începutul anului, 1 667 de abateri comise de conducătorii de trotinete electrice la nivel național. Dintre aceștia, 301 au fost depistați conducând în stare de ebrietate. Totodată, în aceeași perioadă, pe drumurile din țară s-au produs 73 de accidente rutiere cu implicarea trotinetelor electrice, soldate cu două decese și 54 de persoane traumatizate.

Cele mai multe încălcări au fost înregistrate în municipiul Chișinău, unde polițiștii au documentat 1 248 de cazuri. Dintre acestea, 195 de persoane au fost surprinse conducând trotinete electrice sub influența alcoolului.

În municipiul Chișinău au fost înregistrate 38 de accidente, în urma cărora 23 de persoane au suferit traumatisme.

Amintim că, în februarie, șeful IGP, Viorel Cernăuțeanu, a declarat că trotinetele electrice nu ar trebui admise în traficul rutier, pentru că pun în pericol securitatea circulației. În reacție, primarul Chișinăului, Ion Ceban, care se deplasează frecvent cu trotineta, a spus că ar trebui identificate „soluții de mijloc”.

Moldindconbank lansează schimb valutar 24/7 direct în aplicația MICB Mobile Banking

Descoperă funcționalitatea „Schimb valutar” din aplicația MICB Mobile Banking, prin care clienții, persoane fizice, pot cumpăra și vinde valută online între propriile conturi de card în MDL, EUR și USD fără deplasare la sucursală, disponibilă 24/7.

Cum funcționează?

Procesul este simplu și complet digital: clientul accesează secțiunea „Schimb valutar” din meniul Plăți și transferuri, selectează valutele și suma dorită, vizualizează simularea schimbului, alege conturile de card sursă și destinație, apoi autorizează operațiunea. Întreaga tranzacție durează câteva secunde.

Curs digital

Pentru operațiuni de până la 9 500 EUR (sau echivalentul în USD/MDL, conform cursului oficial al BNM), clienții beneficiază de un curs de cumpărare și vânzare mai avantajos decât cursul valutar la numerar disponibil în rețeaua băncii.

Beneficii suplimentare

La cumpărarea valutei prin aplicație, clienții sunt scutiți de taxa de stat de 0,1%, aplicată în mod obișnuit operațiunilor de schimb valutar în numerar. În plus, aplicația permite compararea în timp real a cursurilor disponibile — în aplicație (MICB Mobile Banking), la numerar, la card și cursul oficial al BNM — astfel încât clientul vede exact cât economisește înainte de a confirma operațiunea.

Serviciul este disponibil în aplicația MICB Mobile Banking și poate fi utilizat de clienții persoane fizice, deținători de carduri în MDL, EUR și/sau USD, la orice oră, în orice zi și oriunde s-ar afla. Pentru a schimba banii în valuta dorită, clientul poate deschide un card digital în MDL/EUR/USD direct din aplicație.

Important: Pentru a utiliza funcționalitatea, este necesar să actualizezi MICB Mobile Banking la cea mai recentă versiune din magazinele de aplicații: App Store, Google Play.

Moldindconbank – mereu alături, pentru o experiență digitală comodă!

Teatrul Național Eugène Ionesco vă invită

Vara aceasta, Teatrul Național „Eugène Ionesco” propune două comedii cu tonuri complet diferite: Visul unei nopți de vară, feeria shakespeareană regizată de Nikita Betehtin, în care iubirea se pierde într-o pădure magică și haotică, și Fiți sănătos, domnule!, comedia savuroasă a lui Pierre Chesnot, în regia lui Petru Vutcărău, care dezvăluie cu umor negru lăcomia din spatele aparențelor.

VISUL UNEI NOPȚI DE VARĂ

de William Shakespeare
Regia lui Nikita BETEHTIN
Scenografie și costume: Denis SAZONOV
#comedie 16+
SÂMBĂTĂ, 8 AUGUST, ORA 18.30

Visul unei nopți de vară – clasică a  literaturii mondiale, povestește despre o tânără generație de creatori de teatru care caută noi căi între fantezie și realitate. Granițele dintre vise și realitate se estompează pe măsură ce patru tineri fug de greutățile lumii reale: război, violență, presiune socială. Ei caută refugiu într-o pădure mică – un loc al iluziilor și al pierderii controlului.
Acolo intră sub influența unei puteri misterioase – o poțiune de dragoste misterioasă dezlănțuie haosul. Dragostea apare ca o forță sălbatică, de neoprit, care distruge orice ordine. Producția pune întrebarea: Cât de mult din dragostea noastră este cu adevărat gratuită?
Pădurea devine un loc de rezistență – dar și o oglindă a abisurilor interioare. Dragostea ca iluzie salvatoare – sau o aberație periculoasă?

Distribuția:
TEZEU/OBERON – Anatol GUZIC;
HIPOLITA/TITANIA – Laureana ȚURCAN;
EGEU – Iurie PASCAR;
HERMIA – Marina ROTARU;
HELENA – Valeria GARȚAN;
LYSANDER – Nicolae NEGHIN;
DEMETRIUS – Alexandru BERBINSCHI;
PUCK – Constantin IPATI;
CORCODUȘ – Dorina-Beatrice TIMCIUC;
BLÂNDU – Natalia PRODAN;
POPONEȚ – Stanislav COTROBAI;
FÂS – Silviu BOINCEANU;
BUZE-DULCI – Bogdan BÎTLAN;
USCATU’- Petre DRAGANCEA;
ZÂNĂ – Iuliana VORNICESCU;
Copilul – Simona COTROBAI.

Durata spectacolului: 2h 40 minute, cu pauză 15 minute.
Bilete disponibile: https://iticket.md/event/22747 

FIȚI SĂNĂTOS, DOMNULE!

de Pierre Chesnot
Regia și selecția muzicală: Petru Vutcărău
#comedie 16+
DUMINICĂ, 9 AUGUST, ORA 17.30

Când un celebru romancier face atac de cord și pare să-și dea ultima suflare, casa lui se umple brusc de… interes. Testamentul încă sigilat, moștenitori lacomi și personaje mai absurde decât situația în sine declanșează un carusel comic și nemilos.
O menajeră candidă și teribil de amuzantă, o văduvă tânără care „își revine” cam repede, un ginere fals, un vecin oportunist, un antreprenor de pompe funebre iritat și un bancher cu intenții… financiare – toți formează cercul vesel de așteptare în jurul celui care ar trebui să fie mort.
Dar… mortul nu e chiar mort.

„Fiți sănătos, domnule!” este o comedie savuroasă despre lăcomie, ipocrizie și micile tragedii ridicole ale oamenilor atunci când banii devin personajul principal.

Distribuția:
Louise (menajeră) – Iulia BORDEIANU;
Profesorul Garron (chirurg) – Stanislav COTROBAI;
Loudovic Mericourt (om de afaceri) – Silviu BOINCEANU/Laurențiu VUTCĂRĂU;
Lucy Mericourt (fiica primei soții a lui Boissiere) – Valeria GARȚAN/Natalia PRODAN;
Vivian Boissere (a doua soție a lui Boissiere) – Doina ARVAT/Tatiana GANCEAR-MANOIL; Monsieur Atropos (reprezentantul pompelor funerare) – Anatol GUZIC;
Marechal (bancher) – Maxim CHIRIAC/Bogdan BÎTLAN.

Durata spectacolului: 2h 40 minute, cu pauză de 15 minute.

Vă așteptăm la Teatrul Național „Eugène Ionesco” – teatrul care te iubește!
Bilete disponibile: https://iticket.md/event/22748 

TVR Moldova

Consiliului Audiovizualului are o nouă președintă, după demisia Lilianei Vițu. Cine este Aneta Gonța

Vicepreședinta Consiliului Audiovizualului, Aneta Gonța, preia conducerea autorității de reglementare. Aceasta a fost aleasă în funcția de președintă a CA pe 3 august, cu votul a șase membri ai Consiliului, după demisia Lilianei Vițu.

În cadrul ședinței, Liliana Vițu le-a mulțumit colegilor pentru colaborarea din ultimii aproape cinci ani și a declarat că instituția a contribuit la consolidarea spațiului audiovizual și la procesul de integrare europeană.

„CA este o instituție vocală în rândul organizațiilor europene de profil, contribuie la procesul de integrare europeană, dar, și mai important, se îngrijește ca oamenii să aibă parte de programe audiovizuale de o calitate mai bună, mai aproape de problemele lor și cu un mai mult respect față de rigorile legii”, a declarat Gonța, potrivit comunicatului CA.

Noua președintă a Consiliului Audiovizualului, Aneta Gonța, este doctor în Politologie și magistru în Jurnalism și Științe ale Comunicării. Ea este lector universitar, cercetătoare în domeniul mass-media și formatoare în educație media. De-a lungul carierei a colaborat cu mai multe organizații de profil, inclusiv Asociația Presei Independente, Centrul pentru Jurnalism Independent, Programul Mass-Media al Fundației Soros-Moldova și Deutsche Welle Akademie.

Din 2022, Gonța este membră a Comitetului Director pentru Mass-Media și Societate Informațională al Consiliului Europei, iar din martie 2026 conduce Comitetul de experți privind protejarea pluralismului mass-media în era digitală (MSI-ePLU).

Potrivit Codului serviciilor media audiovizuale, președintele și vicepreședintele Consiliului Audiovizualului sunt aleși prin vot secret de cel puțin cinci membri ai autorității.

Reamintim, Liliana Vițu și-a anunțat demisia din funcția de președintă a CA, după aproape cinci ani de mandat, pe 3 august. Vițu a precizat, într-un mesaj publicat pe rețelele de socializare, că decizia vine în contextul unei „anticipate schimbări” în viața sa profesională, fără să precizeze despre ce este vorba. Detalii – AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: