Facebook/Democrația Acasă

Tânărul declarat apatrid a depus o cerere la ASP: solicită buletin de identitate

Pavel Vicol, tânărul din R. Moldova care a fost declarat apatrid, a depus o cerere la Agenția Servicii Publice (ASP) pentru a-i fi eliberat un buletin de identitate. În cazul în care ASP va refuza eliberarea documentului, tânărul, împreună cu avocatul care îi reprezintă interesele, va apela la instanța de judecată. Precizările au fost făcute pe 28 ianuarie de deputatul fracțiunii parlamentare „Democrația Acasă”, Vasile Costiuc, care a fost împreună cu tânărul la ASP pentru a înregistra cererea.

„Ca să fie clar pentru toți: am repornit obținerea cetățeniei și buletinului de identitate pentru domnul Pavel. (…) Am depus o cerere, am anexat certificatul de naștere. Pavel și-a luat un reprezentant, un avocat legal, ca să poată să vorbească din numele lui”, a spus Costiuc într-o intervenție video.

În cerere, tânărul a solicitat eliberarea cărții de identitate în 20 de zile.

În imaginile publicate de deputat, un reprezentant al ASP a spus că, timp de 20 de zile, va fi răspunsul la cerere. „După asta, o să știm: ne dați buletin sau nu?”, a întrebat Costiuc. „Sigur. O să aveți un răspuns oficial”, a răspuns reprezentantul ASP.

„Acum așteptăm să vedem ce o să ne spună ASP-ul. (…) Vrem să ne răspundă în scris. (…) Am depus-o (nota red.: cererea). Am așteptat că o să opună rezistență, văd că îs bravo – au înregistrat-o. (…) Dacă o să refuze să-i elibereze buletinul de identitate, cum spunem – cartea de identitate, o să mergem în proces de judecată”, a declarat Costiuc.

Amintim că tânărul născut în Republica Moldova și care a efectuat serviciul militar pe teritoriul țării a fost declarat apatrid. S-a întâmplat după ce nu și-ar fi perfectat buletinul de identitate până la împlinirea vârstei de 18 ani. După intrarea în vigoare a modificărilor la Legea cetățeniei, la sfârșitul anului 2025, tânărul nu mai este recunoscut ca cetățean și trebuie să urmeze o procedură de redobândire a cetățeniei Republicii Moldova. Cazul a fost făcut public pe 22 ianuarie, de deputatul „Democrația Acasă”, Vasile Costiuc, care a criticat noua Lege a cetățeniei. Detalii – AICI.

Pe 26 ianuarie, Ministerul Apărării a respins acuzațiile apărute în spațiul public privind o presupusă încorporare ilegală în Armata Națională. Instituția a precizat că încorporarea nu este condiționată exclusiv de deținerea buletinului de identitate. Potrivit Ministerului, tânărul a fost încorporat în baza certificatului de naștere.

Cazul tânărului a stârnit mai multe reacții. Deputatul fracțiunii parlamentare „Partidul Nostru”, Alexandr Berlinschii, a anunțat că va solicita audieri parlamentare. Ex-deputata Olesea Stamate s-a referit la „ciudățeniile noii legi a cetățeniei”. Iar Partidul Liberal Democrat din Moldova (PLDM) a declarat că, în prezent, „zeci de mii de tineri sunt plasați într-o situație juridică incertă”.

Agenția Servicii Publice a declarat că „mesajele transmise în spațiul public au fost auzite și sunt analizate cu atenție”. Potrivit ASP, autoritățile lucrează la identificarea unor soluții care să remedieze situațiile apărute.

Pe 27 ianuarie, deputatul PAS Radu Marian a declarat, la emisiunea Rezoomat de la Rlive, că la legea cetățeniei „probabil s-au strecurat niște probleme și niște erori, pe care o să le corectăm și trebuie să facem lucrul acesta cât mai curând”. Potrivit lui Marian, modificările efectuate la legea cetățeniei au avut ca scop „să nu admitem riscuri pentru securitatea națională a țării”, pe fundalul că „după războiul început de Rusia în Ucraina, Moldova a început să aibă o avalanșă de cereri de dobândire a cetățeniei moldovenești, în special din partea cetățenilor ruși”.

***

Noua Lege a cetățeniei Republicii Moldova a intrat în vigoare pe 24 decembrie 2025. Aceasta a înăsprit procedura de obținere a cetățeniei moldovenești. Acum, solicitanții vor fi obligați să susțină un test de cunoaștere a limbii române și a prevederilor Constituției, să depună dosarele exclusiv personal, iar verificările vor deveni mai ample și mai riguroase (detalii – AICI).

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Serviciul Vamal

VIDEO Marș cu tehnică agricolă și vamă blocată temporar: fermierii au ieșit la protest. Reacția ministrei Agriculturii

Mai mulți fermieri au ieșit la protest pe 24 iunie. La Fălești, aceștia au scos tehnica agricolă și au organizat un marș. La Cahul, au blocat drumul de acces către postul vamal de frontieră Cahul-Oancea. Între timp, la fața locului a intervenit poliția, iar o oră mai târziu s-a anunțat că drumul a fost deblocat. Fermierii au declarat că sunt împotriva introducerii TVA de 20% la tehnica agricolă, cer subvenții per hectar și rambursarea integrală a accizei la motorina utilizată. Referindu-se la politica fiscal-bugetară, ministra Agriculturii și Industriei Alimentare, Ludmila Catlabuga, a declarat că instituția va identifica soluții și va veni cu o poziție în comun cu Ministerul Finanțelor.

În ajun, Asociația „Forța Fermierilor” a anunțat că fermieri din raioanele Râșcani, Soroca, Drochia, Fălești, Sîngerei, Telenești, Orhei, Rezina, Ungheni, Criuleni, Strășeni, Nisporeni, Călărași, Căușeni, Ștefan Vodă, Leova, Hâncești, Basarabeasca, Cimișlia, Cahul și Cantemir vor protesta pe 24 iunie în 13 locații din Republica Moldova, inclusiv la intrarea în orașul Soroca și lângă vama Oancea.

Pe 24 iunie, la Fălești, fermierii au ieșit cu tehnica agricolă și au circulat în marș. „Marș fără blocări deja creează anumite impedimente în trafic, dar dacă ne apucăm de blocat? (…) Așa o să circulăm până o să atragă atenția cei de la guvernare”, a declarat un manifestant.

„Noi suntem categoric împotriva la introducerea TVA-ului de 20% la tehnica agricolă. Suntem pentru subvenționarea la hectar și accizele 100% la motorină. Acestea sunt revendicările care astăzi noi le cerem de la Guvern”, a spus un alt manifestant.

Deputatul fracțiunii „Democrația Acasă”, Vasile Costiuc, prezent la manifestația din Cahul, a anunțat că fermierii din raion au blocat drumul de acces către postul vamal de frontieră Cahul-Oancea. „E un gest de disperare al fermierilor”, a adăugat Costiuc. Ulterior, Serviciul Vamal a confirmat că accesul a fost blocat temporar.

Serviciul Vamal

Un reprezentant al poliției, prezent la fața locului, a declarat că fiecare conducător auto care a blocat accesul va da declarații și va fi pasibil de răspundere contravențională, dacă va fi demonstrată vinovăția. Ulterior, un alt reprezentant al poliției a cerut fermierilor să elibereze partea carosabilă, în caz contrar aceștia urmând să fie trași la răspundere pentru nesubordonare la cerințele legale ale polițistului.

La o oră distanță, Serviciul Vamal a informat că drumul de acces a fost deblocat.

Ministra Agriculturii și Industriei Alimentare, Ludmila Catlabuga, a declarat că „agricultorii sunt îngrijorați de politica fiscal-bugetară”.

„Noi am început și pe platforma Ministerului Agriculturii, în urma nenumăratelor discuții și la Ministerul Finanțelor, de a identifica soluții și să venim cu o poziție comună de a îmbunătăți această politică fiscală. (…) O să consolidăm o poziție comună, iar eu sunt alături de ei în contextul promovării acestei poziții. O vom înainta și Ministerului Finanțelor pentru a ține cont de ea”, a reacționat ministra la manifestația fermierilor.

***

Amintim că, anterior, fermierii au protestat pe 12 iunie la Fălești, Rezina și Sculeni. Manifestanții au solicitat plăți directe per hectar pentru culturile cerealiere și oleaginoase din 2027, menținerea condițiilor fiscale actuale în contextul majorării TVA la 20% pentru producția agricolă, precum și rambursarea accizei la motorină folosită pentru lucrări agricole în proporție de 100%, începând cu anul 2026. 

Înainte de manifestația din 12 iunie, Ministerul Agriculturii declara că respectă dreptul fermierilor de a protesta. În același timp, a menționat că a prezentat deja măsuri aflate în implementare sau în pregătire în contextul solicitărilor înainte de aceștia. Potrivit Ministerului, subiectele ce țin de politica fiscală în agricultură, inclusiv cota TVA, restituirea TVA și compensarea accizei la motorină, sunt analizate de Ministerul Finanțelor în contextul unei politici fiscale mai largi, care trebuie să țină cont inclusiv de posibilitățile financiare ale statului.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: